Ssd Harddisk MontajıBugün sizlere, bilgisayar dünyasının son yıllarda ki en büyük teknolojik gelişmesi olan ssd hard disklerden ve nasıl montaj edildiklerinden bahsetmek istiyorum.

Hard diskler, bilgisayarların en zayıf noktalarıdır. Bilgisayar parçalarının içinde mekanik olarak çalışan tek parça hard disktir. Hard disklerin mekanik çalışma sistemlerinin en büyük sorunu, bilgisayarın dijital olan diğer parçalarının hızlarına yetişememeleridir.

Sadece bir parçanın yavaş olması hızımızı çok mu etkiler?

Ne yazık ki çok etkilemektedir. İşlemciniz, raminiz, ekran kartınız ne kadar hız olursa olsunlar, onların hızını destekleyemeyen bir hard disk, bütün sistemin yavaş çalışmasına neden olur. Bilgisayar ortamında sistemin ortalama hızını, sistemdeki en yavaş parça belirler. İşte bu durumdan dolayı, ssd teknolojisi son yılların en büyük gelişmesidir.

SSD hard diskler, mekanik hard disklere göre çok ama çok hızlıdırlar. Tepki süreleri klasik harddisklere göre çok ama çok düşüktür. Bunların yanında ssd harddiskler, klasik harddisklerin 1/4 kadar enerji tüketirler. Bitmedi, ssd harddiskler klasik harddiskler gibi ısınmazlar. Ve sonuç olarak bilgisayarın performansını 2, olmadı 3, belkide 4 kat arttırırlar.

Şuan itibariyle biraz pahalı bir teknoloji olsa da, kesemizi biraz zorlayarak bu teknolojiyi kullanabilme şansımız bulunmaktadır.

Fiyat farkı ne kadar?

Şuan piyasada 1 TB’lık bir harddisk 200-300 TL, 480 GB’lık bir ssd hardisk 1500 TL civarındadır. Biraz dedik ama fiyat farkı epeyce fazla gibi görünüyor. Ne yazık ki şuan ki piyasa durumu böyle. Fakat bu teknolojiye erişmek için bu kadar para ödemenize gerek yok. Ssd kullanıcıların birçoğu 60, 120 veya 256 GB’lık ssd harddisk kullanmaktadırlar. Şu şekilde bir yol izleyerek sizde ssd keyfini sürebilirsiniz.

120 GB’lık bir ssd harddisk alıp bu harddiski sistem harddiski ve klasik harddiskimizi de 2. harddisk olarak bağlayarak depo olarak kullanabilirsiniz.

Bu işin size maliyeti aşağı yukarı 250 – 350 TL arasında olur. Yapmanız gereken tek şey bütçenize uygun 120 GB’lık bir ssd harddisk almaktadır.

Peki, ssd harddiski bilgisayara nasıl bağlayabilirim?

Ssd bir harddiski masa üstü bilgisayarına bağlamak oldukça kolaydır. Ssd harddiskilerin iki adet bağlantı yuvası vardır. Biri sata, diğeri güç kablosudur. Kasanızın kapağını açıp kısa sürede bu bağlantıyı yapabilirsiniz. Asıl zorluk laptoplarda montaj işini yapmaktır. Bundan dolayı laptoplarda ssd harddisk montajının nasıl yapıldığını sizlere adım adım anlatmaya çalışacağım.

Laptopların alt taraflarından 2 veya 3 adet kapak bulunmaktadır. İlk olarak hangi kapağı açacağımızı belirlememiz gerekmektedir. Harddisk kapağının üzerinde ufak bir harddisk simgesi bulunmaktadır. Bu simge genellikle 3 tane üst üste disk şeklinden oluşur.

Ssd Harddisk Montajı 1

Beyaz ok ile gösterdiğim simge, harddiskin bu kapağın altından olduğunu göstermektedir.

Ssd Harddisk Montajı 2

Benim örnek olarak açacağım laptopun alt tarafı yukarıdaki gördüğünüz şekildedir. Hiç zaman kaybetmeden harddisk kapağının 3 vidasını söküp kapağı açıyorum. 

Ssd Harddisk Montajı 3
Benim laptobumdan iki adet disk yuvası bulunmaktadır. Soldaki yuvada kullandığım harrdisk bulunmaktadır. Sağdaki boştur, ikinci harrdisk yuvasıdır.

Her halükarda soldaki diski söküp yerine ssd diski takacağım. İstersem söktüğüm diski sağdaki boş yuvaya takıp iki diski birden kullanabilirim. Sizin laptobunuzda da ikinci yuva varsa sizde iki diski birdeb kullanabilirsiniz. Yoksa, söktüğünüz diski harici harddisk olarak kullanabilirsiniz.

Ssd Harddisk Montajı 4

 Harddiskin başında iki adet yuva bulunmaktadır. (Beyaz oklarla gösterdiğim)

İlk olarak bu iki vidayı sökün.

Daha sonra harddiskiniz bağlantı yönünün ter tarafına doğru çekin. (Kırmızı ok ile gösterdiğim gibi) 

Ssd Harddisk Montajı 5

Bu şekilde harddiskimizi sökmüş olduk. Şimdi harddiskin sağında ve solunda bulunan iki adet bağlantı aparatını sökün. 

Ssd Harddisk Montajı 6

 Bu aparatları yeni aldığınız ssd harddiskin iki tarafına monte edin.

Ssd Harddisk Montajı 7

Şimdi söküm işleminin tam tersi bir şekilde ilk olarak harddiski yerine oturdun ve bağlantı yuvasına doğru itin. (Resimde gördüğünüz gibi)

Sonra, çıkardığınız iki vidayı buraya takın.

Ssd harddiskimiz böylelikle bağlamış olduk. Son olarak arka kapağı takın ve vidalayın.

Harddisk değişiminden sonra Windows kurulumu yapmak zorundasınız. İşletim sisteminizi kurarak ssd harddiskin keyfini sürmeye başlayabilirsiniz.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/36465d1378056838-ssd-harddisk-montaji.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/36465d1378056838-ssd-harddisk-montaji-150x140.jpgFatih ELTUNTeknolojiSSDBugün sizlere, bilgisayar dünyasının son yıllarda ki en büyük teknolojik gelişmesi olan ssd hard disklerden ve nasıl montaj edildiklerinden bahsetmek istiyorum. Hard diskler, bilgisayarların en zayıf noktalarıdır. Bilgisayar parçalarının içinde mekanik olarak çalışan tek parça hard disktir. Hard disklerin mekanik çalışma sistemlerinin en büyük sorunu, bilgisayarın dijital olan diğer parçalarının hızlarına...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...