Başımıza gelmesinden ne kadar korksak da, ne kadar tedbir alsak da gün geliyor bilgisayarımızdaki verilere ulaşabilmek için boot açılış diski oluşturmak zorunda kalıyoruz…

Windows 7’den önceki işletim sistemlerini kullanan kişiler boot başlangıç diskine çok aşinadırlar. Sık sık yaşanan işletim sistemi çökmelerinden dolayı düzenli olarak açılış diski oluştururduk. Windows 7 ile birlikte bu çökme işleri azaldığı için artık sistem açılış diski oluşturmak zorunda kalmıyoruz. Bu arada diski dediğime bakmayın artık belleği dememiz gerekiyor. Daha önceleri bu iş için disket kullandığımızdan ağız alışkanlığı olmuş.

Sistem açılış diskini uzun süre oluşturmadığımızdan dolayı ister istemez nasıl yapılacağını unutuyoruz. O yüzden unutanlar için bir hatırlatma yazısı yazmak istedim. Açılış diski daha önceleri direk Windows tarafından oluşturuluyordu fakat artık Windows bu işi 2. parti uygulamalara bırakmış. Bu işi yapan uygulamaların da en popüleri Rufus adında bir program. Program ücretsiz ve sadece 420 KB. Kuruluma da ihtiyaç duymuyor. Çalıştırıp hemen kullanabilirsiniz.

Rufus - Windows Boot Usb Oluşturma 1

Yukarıda resimde programın arayüzünü görebilirsiniz. Söylemekte yarar var bu resim 1.2 versiyonuna ait. Yani eski versiyon. Yeni versiyonuna Linux ve GPT desteği gelmiş. İhtiyacı olanlar yeni versiyonu kullanabilirler. Amacınız sadece MS-DOS açılış belleği oluşturmaksa bu versiyonda işinizi görür.

Yapmanız gereken tek şey belleğinizi taktıktan sonra “Create a bootable disk using” yazısının karşısındaki seçenekten MS-DOS’u seçmek ve start tuşuna basmaktadır.

Boot belleğiniz oluştuğunda artık bu bellek üzerinden bilgisayarınızı açabilir, istediğiniz dosyalarınızı alabilir ve hatta bilgisayarınıza format bile atabilirsiniz. Tabii ki bunun biraz Ms-dos komutlarını bilmeniz gerekmektedir.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2019/02/Rufus-Boot-Disk-Oluşturma-1.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2019/02/Rufus-Boot-Disk-Oluşturma-1-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiflash bellek format atma programı,format usb oluşturmaBaşımıza gelmesinden ne kadar korksak da, ne kadar tedbir alsak da gün geliyor bilgisayarımızdaki verilere ulaşabilmek için boot açılış diski oluşturmak zorunda kalıyoruz... Windows 7'den önceki işletim sistemlerini kullanan kişiler boot başlangıç diskine çok aşinadırlar. Sık sık yaşanan işletim sistemi çökmelerinden dolayı düzenli olarak açılış diski oluştururduk. Windows 7...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...