Bilgisayar kullanıcıları için Windows kurabilmek her şeyin önünde gelmektedir. Windows’unuzu kendiniz kurabiliyorsanız hiçbir şeyden korkmazsınız.

İlk zamanlarda Windows kurmasını öğrenen kişilerin bilgisayar tamircisi olduğunu sizlerde hatırlarsınız. Windows sürüm atladıkça bambaşka bir hal alıyor. Kurulum mantığı değişmese de, kurulum ekranı Windows 98’e göre çok değişmiş durumda.

Daha önce Windows’un eski sürümlerinin nasıl kurulacağını yazılı ve görsel olarak anlatmıştık. Şimdi de Windows 7’nin nasıl kurulacağını sizlere anlatıyoruz.
Kolay gelsin…

Windows 7 kurulum aşamaları:

Bütün formatlama işlemlerinde aynı olduğu gibi önce BIOS dediğimiz yerden CD’yi boot etmeniz gerekiyorCDROOM bootedildikten sonra işlemlerimize başlıyoruz.

Windows 7 CD‘si veya DVD’sini sürücünüze takın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Başlarken ilk olarak “Press any key to boot from CD or DVD” yazısını gördüğünüzde “Enter” tuşuna basın.

Resimli Windows 7 Kurulumu 1

Bilgisayarı CD’den başlatmak için herhangi bir tuşa basın..

Resimli Windows 7 Kurulumu 2

“İnstall Now” a (Şimdi Yükle‘ye) tıklayın.

Resimli Windows 7 Kurulumu 3

Kurulum başlarken Windows 7‘nin ilk yükleme ayarlarını yapıyoruz. Dil ve diğer tercihlerin yapıldığı ekranda Windows 7 Türkçe‘yi seçiyoruz. İkinci olarakta klavye ayarını yapıyoruz. Klavyeyi de genelde kullanılan Türkçe ve Q olarak değiştiriyoruz.

Resimli Windows 7 Kurulumu 4

I accept the license terms (Lisans sözleşmesini kabul ediyorum) kutusunu onayladıktan sonra next diyerek kuruluma devam ediyoruz.

Resimli Windows 7 Kurulumu 5

Bu ekranda Windows diğer alt işletim sistemlerinden birini algıladı. Eğer işletim sistemini güncellemek istiyorsanız Upgrade‘i seçiyorsunuz. Farklı bir sürücüye ikinci işletim sistemi kurmak istiyorsanız da Custom (Advanced) seçeneğini seçin.

Resimli Windows 7 Kurulumu 6

Drive options ( advanced ) seçeneğini seçtiğinizde resimde de görüldüğü gibi Refresh, Delete, Format, New, Load Driver, Extend gibi seçenekler geliyor. Bölümlendirebilir veya var olan bölümleri silip tekrar biçimlendirebileceğiniz bu ekrandan sonra Windows 7‘nin kurulmasını istediğiniz disk bölümünü seçiyoruz ve Next diyerek asıl kuruluma başlıyoruz.

Resimli Windows 7 Kurulumu 7

Windows 7 gerekli olan bilgileri topladıktan kuruluma geçiyor. “Copying files” bölümünde windows 7 için gerekli dosyalar kopyalanır. “Expanding files” seçeneğinde ise kopyalanan dosyalar çıkartılır. Bu işlem kimi zaman uzun sürebilir. Installing features ve Installing update bölümünde kurulumları gerekleştirir. Bunları yaparken arada bir ekran kararabilir. O sırada ekran kartının güncellemesini yapıyordur o yüzden tedirgin olmayın.

Resimli Windows 7 Kurulumu 8

Dosyaların kopyalanması, açılması ve kurulması tamamlandıktan sonra bilgisayar yeniden başlamak için hazırlanacak ve yeniden başlatma işlemi gerçekleşecektir.

Resimli Windows 7 Kurulumu 9

Nihayet Windows 7‘nin kurulması tamamlandı ve bilgisayarınızı açtığınızda windwos ekranı gelmeye başlayacak.

Resimli Windows 7 Kurulumu 10

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra bir kullanıcı oluşturuyoruz. Bu adımı atlayamıyoruz.

Resimli Windows 7 Kurulumu 11

Kurulumdan sonra oluşturulan kullanıcı için bir de şifre belirliyoruz.

Resimli Windows 7 Kurulumu 12

Windows 7 için etkinleştirme numaranızı girin, eğer yoksa ileri diyerek 30 günlük deneme versiyonunu da kullanabilirsiniz.

Bundan sonra Windows 7’ nın ilk açılışta güncelleştirilmesini isteyip istemediğinizi sorar. Önerilen ayarları seçip bu adımı geçebilirsiniz. Güvenliğiniz için güncellemelerin açık tutulmasını öneririz. Sonra saat ve tarih ayarlarını seçin. Eğer BIOS‘ta ayarlarınız doğruysa ileri deyip bu adımı atlatabilirsiniz. Sonraki ekranda da bir ağ türü belirleyin.

Resimli Windows 7 Kurulumu 13

Seçtiğiniz ağ türüne göre Picture, Video, Music gibi klasörlerin diğer bilgisayarlar paylaşılıp paylaşılmayacağını belirliyorsunuz. Bilgisayar size bir ağ parolasını veriyor, bunu bir yere not almayı unutmayın. Bu verilen parola, parola korumalı paylaşımlarda işinizi görecektir. Aksi takdirde şifre korumalı paylaşım yapamayacaksınız.

Resimli Windows 7 Kurulumu 14

Sonunda bilgisayarınızı formatlamayı ve Windows 7′yi kurmayı başardınız. 

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/23274d1316505070-2-windows-7-nasil-kurulur-format-atma.pnghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/23274d1316505070-2-windows-7-nasil-kurulur-format-atma-150x150.pngFatih ELTUNTeknolojiWindows 7Bilgisayar kullanıcıları için Windows kurabilmek her şeyin önünde gelmektedir. Windows'unuzu kendiniz kurabiliyorsanız hiçbir şeyden korkmazsınız. İlk zamanlarda Windows kurmasını öğrenen kişilerin bilgisayar tamircisi olduğunu sizlerde hatırlarsınız. Windows sürüm atladıkça bambaşka bir hal alıyor. Kurulum mantığı değişmese de, kurulum ekranı Windows 98'e göre çok değişmiş durumda. Daha önce Windows'un eski sürümlerinin nasıl...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...