Programsız Disk Bölümleme 1İşletim sisteminin çökmesi, bilgisayar kullanıcıları için büyük bir felakettir.

İşletim sistemini tekrar kurmak, gerekli programları ve oyunları tekrar yüklemek,eski düzene geri dönmek çok zaman alıcı ve zahmetli bir iştir.

Bu durumdan daha kötü olansa, kişisel dosyaların yedeklerinin olmamasıdır. Böyle bir durumda, yukarda belirttiğim işlerin yanında birde veri kurtarma işiyle karşı karşıya kalırsınız.

Veri kurtarma çok zahmetli ve bazı durumlarda maddi harcama yapmak zorunda kalınan bir iştir. Sistem çökmeleri, genellikle format atma ve işletim sistemini tekrar kurma işlemleri ile düzeltiliyor. Harddiskiniz (diskiniz) iki parçalı bir yapıda ise ve kişisel dosyalarınız ikinci bölümde ise sistem çökmeleri korkunç sorunlara neden olmuyor.

Bütün verilerinizi bir bölümde tutmak, sistem çökmelerinde içinden çıkılmaz halleri doğurabiliyor.

Genellikle bilgisayar kullanıcılarının diski, iki bölümden oluşur. İlk bölüm “C sürücü”, ikinci bölüm “D sürücüsü” oluyor. C sürücüsünde sistem dosyaları, programlar ve oyunlar bulunuyor. D sürücünde ise kişisel dosyalar (resim, video, iş ve okul dosyaları, program ve oyun kurulumları) bulunuyor. Sistemde bir çökme oluşursa, sisteme format atılıyor, işletim sistemi, oyun ve programlar tekrar kuruluyor. Kişisel dosyalar D sürücüsünde olduğu için formattan etkilenmiyor.

Bunların yanında, virüs bulaşmaları genellikle C sürücüsündeki dosyalarda oluyor. Kısacası diskiniz tek parçadan oluşuyorsa, her an sıkıntıya düşebilirsiniz. Bunun için diskinizi 1 den fazla parçalı olarak kullanmanız, ilerde oluşabilecek çökmelere ve virüs bulaşmalarına karşı sizi dolaylı yönden koruyacaktır.

Disk bölümle işlemini birkaç yolla yapabilirsiniz. 

  • Windows işletim sistemi kurum ekranında disk bölümle ekranı gelir. Buradan diskinizi bölebilirsiniz.
  • Windows kurulu durumda iken disk bölümleme programlarından herhangi birini kullanarak diskinizi bölebilirsiniz.
  • Ya da aşağıda anlatacağım şekilde, Windows kurulu iken, hiçbir program kullanmadan 5 dk. İçinde diskinizi bölebilirsiniz.

Sizler için hazırladığım bu makalede, program kullanmadan disk bölge işlemini anlatacağım. Konuyu uzun uzun anlatıyorum, fakat bu işlem 5 dk. almaz. İşletim sistemi olarak Windows 7 Home Edition kullanıyorum. Windows XP ve sonrası işletim sistemleri için yapılacak işlemler aynı.

Şuan sistemde 2 adet sürücü bulunmaktadır. C ve D sürücüleri. Anlatımı zenginleştirebilmek için D sürücüsünü iki parçaya ayıracağım.

Bu işlemi gerçekleştirebilmek için;

Denetim MasasıTüm Denetim Masası ÖğeleriYönetimsel Araçlar

yolunu izleyerek “Yönetimsel Araçlar” kısmına giriş yapınız.

Bu bölümden “Bilgisayar Yönetimi” aracını çalıştırınız.

Programsız Disk Bölümleme 2

Bilgisayar Yönetimi aracı yukarıda gördüğünüz gibidir. Sol tarafta tarafta bulunan menüden “Disk Yönetimi” ni seçtiğiniz de, sağ taraftaki bölümde bilgisayarda bulunan diskler görünür.

Bu bölümleri kısaca açıklayalım.

Packard Bell (C:) : Bilgisayarda bulunan C sürüsücü,
SYSTEM RESERVED : Sistem kurtarma bölümü. Laptoplarda bulunan System Recovery dosyaları bu bölümde bulunur. Bu bölüme dokunmuyoruz.
Yeni Birim (D:) : Bilgisayarda bulunan D sürüsücü,

Şimdi D sürücüsünü iki parçaya böleceğiz. Siz C sürücüsünü bölebilirsiniz. Yapılacak işlem aynı olacağından, istediğiniz sürücüyü bölebilirsiniz.

Listede bulunan D sürücüsünün üstüne sağ tıklıyoruz açılan menüden “Birimi Küçült..” sekmesine tıklayınız.

Programsız Disk Bölümleme 3

İşlemin mantığı şudur;

Belirlediğimiz sürücüsünün kapasitesinin küçültüyoruz, küçülttüğümüz miktar kadar yeni sürücü oluşturuyoruz.

Birimi Küçült… sekmesine tıkladığımız ekrana şu pencere geliyor;

Programsız Disk Bölümleme 4

Bir kaç dakika sonra bu pencere kapanıyor ve şu pencere geliyor;

Programsız Disk Bölümleme 5

Bu pencerede 3. satırda yazan;

Küçültülecek alan miktarı Mb olarak girin:

yazısının karşında bulunan değer bölümüne girdiğimiz değer kadar D sürücüsü küçülecek, bu değer büyüklüğünde yeni disk oluşacak.

Programsız Disk Bölümleme 6

Ben buraya 2000 MB giriyor. Bu değer aşağı yukarı 2 GB dır. Buraya 2000 yazarak Küçült tuşuna basınız.

[accordions]
[accordion title=”Disk Bölümleme 2″]Küçült tuşuna bastığınızda, D sürücüsü üzerinde 1,95 GB büyüklüğünde boş Mantıksal sürücü oluşacaktır.

Programsız Disk Bölümleme 7

Yukarıdaki resime baktığınızda en sağ bölümde 1,95 GB büyüklüğündeki Mantıksal Sürücüyü göreceksiniz. Bilgisayarım simgesine çift tıkladığınızda açılan pencerede, bilgisayarda bulunan diskleri ve disklere ait sürücüleri göreceksiniz. Şuan yeni oluşturduğumuz 1.95 GB büyüklüğündeki sürücüyü göremeyeceksiniz. Çünkü şuana kadar yaptığımız işlemlerle 1.95 GB büyüklüğünde Mantıksal bir sürücü oluşturduk. Şimdi oluşturduğumuzu bu mantıksal sürücüyü Fiziksel sürücüye dönüştüreceğiz.

Fiziksel sürücü oluşturma işlemi

Programsız Disk Bölümleme 8
Oluşturduğumuz Mantıksal sürücünün üzerine sağ tıklıyoruz, “Yeni Basit Birim..” sekmesine tıklıyoruz.

Yeni gelen pencerede;

Programsız Disk Bölümleme 9

Ayırdığınız ham alanın ne kadarını, “fiziksel olarak biçimlendireceksiniz” sorusu ile karşılacaksınız.

Hepisini biçimlendirelim. Direk ileri tuşuna basalım.

Yeni gelen pencerede, oluşturcağımız bölümün harfini belirleyeceğiz. Ben “H” harfini seçtim.

Programsız Disk Bölümleme 10

Yeni gelen pencerede, bölümü biçimlendirme seçenekleri çıkacak. Ayarları değiştirmeden ileri tuşuna basınız.

Programsız Disk Bölümleme 11

Son olarak açılan pencerede Son tuşuna basınız. İşlem bu kadar. Bilgisayarım’dan kontrol ettiğiniz de H harfini almış sürücüyü göreceksiniz.

Programsız Disk Bölümleme 12[/accordion]

[/accordions]

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/26891d1326559491-programsiz-disk-bolumleme-1.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/26891d1326559491-programsiz-disk-bolumleme-1-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiDisk Bölümlemeİşletim sisteminin çökmesi, bilgisayar kullanıcıları için büyük bir felakettir. İşletim sistemini tekrar kurmak, gerekli programları ve oyunları tekrar yüklemek,eski düzene geri dönmek çok zaman alıcı ve zahmetli bir iştir. Bu durumdan daha kötü olansa, kişisel dosyaların yedeklerinin olmamasıdır. Böyle bir durumda, yukarda belirttiğim işlerin yanında birde veri kurtarma işiyle karşı karşıya...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...