Akıllı Telefonlarda Panoramik Fotoğraf ÇekimiNihayet güneş yüzünü yavaş yavaş göstermeye başladı. Uzun zamandır evlerde kapalı kalan insanlar, piknik ve gezi alanlarını doldurmaya başladılar.Geçen hafta sonu bizde ufak bir gezintiye çıkmaya karar verdik. Güneşin ve güzel havanın tadını çıkara çıkara, her gördüğümüz manzarayı arkamıza alarak onlarca fotoğraf çektirdik. O kadar güzel bir ülkede yaşıyoruz ki, her adımda yeni bir manzarayla karşılaşabiliyorsunuz. Tabii ki manzarayı görünce de fotoğraf çektirmeden geçip gitmek olmuyor. Eeee, dünyanın parasını verdiğimiz akıllı telefonlarında işe yarama zamanları gelmiş oluyor. Bende bir yazı yazarak fotoğraf çekme işini daha zevkli bir hale nasıl getirebileceğimizi sizlere anlatmaya karar verdim.

Bu yazımda fotoğraf çekmesini seven kişiler için panoramik fotoğraf çekiminin ne olduğunu ve nasıl panoramik çekim yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Panoramik çekim ne demek?

Diklemesine veya yatay konumda pozların arka arkaya çekilerek daha geniş bir alanın fotoğraflanmasına panoramik çekim denmektedir. Son zamanlarda sıkça kullanılmaya başlanan bu çekim türünün örneklerini mutlaka görmüşsünüzdür. Daha önceleri zor bir iş olan bu çekim türü, akıllı telefonlar sayesinde herkesin yapabileceği bir hale dönüştü. Hemen hemen bütün akıllı telefonlarda bulunan bu özellik sayesinde, normal çekimlerde kadraja sığdıramadığınız manzaraları, bir kaç saniye içinde fotoğraflayabilirsiniz. Hatta, kendi etrafınıza dönerek bütün çevrenizin fotoğrafını bir pozda gösterebilirsiniz.

Peki, akıllı telefonlarla panoramik çekim nasıl yapılır?

Yapmanız gereken tek şey, fotoğrafı çekmeden önce çekim modunu panorama olarak ayarlamaktır.

Akıllı telefonlarda panoramik çekim

Yukarıdaki resimde iPhone telefonlar için panorama çekim modunu görmektesiniz. Bütün telefonlarda aynı olduğu için birini anlatmanın yeterli olduğunu düşünüyorum.

Dikkat ederseniz ekranda beyaz bir ok ve bir şerit bulunmakta. Çekim tuşuna bastıktan sonra telefonunuzu sağa veya sola yavaşça hareket ettiriniz. Siz hareket ettikçe ok ilerleyecektir. Ok, şeridin sonuna gelene kadar çekim yapabilirsiniz. Fotoğrafın bozulmaması için yavaş hareket etmelisiniz ve oku ekranda gördüğünüz beyaz çizgi üzerinde hareket ettirmelisiniz.

Benim çektiğim örnek panoramik fotoğraf.
Panoramik fotoğraf

Gördüğünüz gibi çok büyük bir alanın fotoğrafını bir poza sığdırabiliyorsunuz.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/34440d1367311194-akilli-telefonlarda-panoramik-cekim.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/34440d1367311194-akilli-telefonlarda-panoramik-cekim-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiPanoramik FotoğrafNihayet güneş yüzünü yavaş yavaş göstermeye başladı. Uzun zamandır evlerde kapalı kalan insanlar, piknik ve gezi alanlarını doldurmaya başladılar.Geçen hafta sonu bizde ufak bir gezintiye çıkmaya karar verdik. Güneşin ve güzel havanın tadını çıkara çıkara, her gördüğümüz manzarayı arkamıza alarak onlarca fotoğraf çektirdik. O kadar güzel bir ülkede yaşıyoruz...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...