Bugün bir karar aldım ve taşınabilir usb belleklerimden birini gezici depo diski yaptım. Program, oyun, resim gibi dosyalarımı bu diske yükledim. Amacım, herhangi bir bilgisayara bir yükleme yapmam gerektiğinde zaman kaybetmeden yükleme yapabilmekti. Fakat, beni bir sürü zaman kaybından kurtaracak bu fikrim ilk denememde başarısızlığa uğradı çünkü; usb belleğe ilk taktığım bilgisayardan virüs bulaştı. İşin bu tarafı hiç aklıma gelmemişti doğrusu. Türkiye’de bilgisayar kullanıcılarının büyük bir çoğunluğunun bilgisayarını zararlı yazılımlara karşı korumasız bıraktığını unutmuşum.

İşin başka bir kötü tarafı ise virüslerin büyük bir kısmının ilk olarak usb belleklere saldırmasıdır. Sonucunda bütün virüs ve zararlı dosyaların ilk amaçları yayılmaktır. Usb belleklerde yayılmayı hızlandırmak için en kolay yoldur. Her neyse lafı daha fazla uzatmadan bu sorundan nasıl kurtulduğumu anlatayım.

Bana öyle bir program lazımdı ki, benim iznim olmadan belleğe hiçbir şey yazılmamalı ve silinmemeliydi. Ufak bir araştırmadan sonra benim işimi tam olarak gören harika bir program keşfettim. Bu program hem küçük boyutlu hem taşınabilir hem de Türkçe’ydi. Yani anca bu kadar olur dedirtti bana. Programın ismi Ntfs Drive Protection. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bu programı şu adresten indirebilirsiniz. Programın üretisici Velociraptor’dır.

Ntfs_drive_protection

Programın kurulum derdi yok. Yani rahat rahat taşıyabiliyorsunuz. Bir rar dosyası şeklinde inen programı korumak istediğiniz belleğin içine atıp taşıyorsunuz. Usb belleği takacağınız bilgisayarın temiz olduğuna kanaat getirdiğinizde belleğinizin içinde bulanan bu programı çalıştırıp bir kaç saniye içinde diskinizin yazım ve değiştirme yetkisini değiştirebiliyorsunuz. Belleğinizde bir değişiklik yapmayacaksanız yani sadece içinden dosya alacaksanız hiçbir işlem yapmanıza gerek yok.

ntfs-drive-protection-2

Yukarıda resimde gördüğünüz benim usb diskim. Ntfs_drive_protection klasöründe koruma programı bulunmakta. Programı çalıştırdığınızda yukarıda gördüğünüz küçük ekran karşınıza geliyor. Gördüğünüz gibi tamamen Türkçe ve oldukça basit. En üstten korumak istediğiniz veya korumayı kaldırmak istediğiniz usb belleği seçiyorsunuz ve ardından allta bulunan “Koruma Aç” veya “Koruma Kapat” tuşuna basıyorsunuz.  

ntfs-drive-protection-1

Bunun dışında eğer belleğin içinde korumasız yani yazmaya ve silmeyen açık kalmasını istediğiniz klasör varsa ekranın orta kısmında bulunan bölümden ekleyebiliyorsunuz. 

 

ntfs-drive-protection-3

Korumaya aldığım belleğin içindeki Oyunlar klasörünü silmeye çalıştığımda aldığı hatayı görüyorsunuz.

Sonuç olarak program benim oldukça hoşuma gitti. Sizde gönül rahatlı ile bu programı kullanabilirsiniz.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/12/ntfs-drive-protection-1.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/12/ntfs-drive-protection-1-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiusb bellek koruma,usb bellek yazma koruması,usb bellek yazma koruması koymaBugün bir karar aldım ve taşınabilir usb belleklerimden birini gezici depo diski yaptım. Program, oyun, resim gibi dosyalarımı bu diske yükledim. Amacım, herhangi bir bilgisayara bir yükleme yapmam gerektiğinde zaman kaybetmeden yükleme yapabilmekti. Fakat, beni bir sürü zaman kaybından kurtaracak bu fikrim ilk denememde başarısızlığa uğradı çünkü; usb belleğe...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...