Microsoft Flow, Microsoft firmasının kullanıcıları için sunduğunu ücretsiz bir platfomdur. Bu platformu kullanarak işinizi ve hayatınızı kolaylaştıracak yüzlerce görev tanımlayabilirsiniz. Bu görevler sistemde şablonlar olarak kayıtlıdır ve siz bu şablonlardan istediğinizi seçerek bir görev akışı oluşturabilirsiniz. Bu görev şablonları belirtiğiniz şartlar oluştuğunda otomatik çalışır ve belirttiğiniz görevi yerine getirir. Yoğun iş ortamı olan kişiler için benzersiz bir kolaylıktır.

Microsoft Flow’un genel yapısı şu şekildedir. Sistemin içerisinde yüzlerce görev şablonu vardır. Bu şablonlar her türlü ihtiyaca karşılayacak şekilde tanımlanmıştır. Sosyal medya hesaplarını yönetiminden e-mail hesaplarınıza, hava durumundan etkinliklere aklınıza gelebilecek her türlü konuyla ilgili bir şablon vardır. Mesela hava durumu ile ilgili bir görev akışı oluşturarak günlük olarak hava durumu bilgisini telefonunuza ve e-mail adresinize gönderebilirsiniz. Hatta şartlar belirtebilirsiniz. Hava sıcaklığı  20 derecenin altındaysa bana bilgi gönder diyebilirsiniz. O denli kapsamlı bir sistemi Microsoft firması kullanıcılarına sunmaktadır.

Şablonların yaptıkları işleri burada tek tek yazmak istiyorum ama o kadar çoklar ki hangisi yazıyım bilemiyorum. Sisteme girip Facebook adresini tanımladığınızda Facebook iletilerinizi başka dillere otomatik çeviren bir şablon bile var. Yani biz Türkçe bir içerik paylaşıyorsunuz sistem onu otomatik olarak başka bir dile çeviriyor.

Mesela ben bu şablonlardan ftp to Google Drive şablonunu kullanıyorum. Ftp alanımda belirttiğim klasörün içerisine herhangi bir dosya oluşturulduğunda veya dosya değiştirildiğinde sistem bu dosyanın bir yedeğini Google Drive hesabıma kopyalıyor. Yani otomatik olarak yedeğimi alıyor. Çok ama çok yararlı…

Yine gözüme çarpan bir görev şablonu şu işi yapıyor. Twitter üzerinde belirlediğiniz herhangi bir konu üzerine atılan twitleri sistem otomatik olarak telefonunuza gönderiyor. Yani sizin için araştırma yaparak ilginizi çeken konuları ayağınıza kadar getiriyor. Sosyal medya hesaplarınızı sisteme tanıttığınızda bundan sonraki paylaşımları diğer hesaplara kendisi dağıtıyor. Siz instagrama bir fotograf artıyorsunuz, iş akışı otomatik olarak devreye giriyor ve o fotoğrafı Twitter hesabınızda paylaşıyor.

Microsoft Flow Nasıl Kullanılır?

Bu konuda biraz zaman harcamanız gerekiyor. Çünkü çok fazla şablon var. Hepsi için görevlerin nasıl oluşturulduğunu tek tek anlatma şansım yok. Kullanmak istediklerinizle ilgili birer örnek oluşturup alıştırmalar yaparak bu işi kısa sürede öğrenebilirsiniz. Ben size burada genel yapı ve mantığı anlatacağım. Eminim ki çok kısa sürede istediğiniz iş akışını oluşturup kullanabileceksiniz.

İlk olarak sistem e-mail adresinizi kullanarak üye olmalısınız. Kayıt işlemi bittiğinde hesabınızı açtığınızda sayfanın üzerinde şu menüyü göreceksiniz.

Microsoft Flow Nedir, Nasıl Kullanılır? 1

Bu menü sistemi kolayca kullanmanıza yardımcı olacak. Menüde bulunan

Akışlarım sekmesinden : Oluşturduğunuz görev listesini görebilirsiniz.

Microsoft Flow Nedir, Nasıl Kullanılır? 2

Oluşturduğunuz görevleri buradan kontrol edebilir, düzenleyebilir veya silebilirsiniz.

Şablonları sekmesinden : Sistemde tanımlı şablonlara ulabilirsiniz.

Microsoft Flow Nedir, Nasıl Kullanılır? 3

Çok fazla şabşon olduğu için sayfanın yukarısında bulunan arama çubuğunu mutlaka kullanınız.

Şimdi bu şablonların içerisinden birtanesini seçerek bir akış oluşturalım.

Microsoft Flow Nedir, Nasıl Kullanılır? 4

Ben örnek olarak “Belirli sözcükleri içeren zaman tüneli gönderilerimi Facebook sayfamda otomatik paylaş” aıkışını oluşturmak istiyorum. Bu şablon facebook zaman tünelinde arkadaşlarınızın paylaştığı içerikleri kontrol ediyor ve sizin tanımladığınız sözleri içerenleri otomatik olarak sizin hesabınızdan da paylaşıyor. Hemen şablona tıklıyorum ve akışı oluşturmaya başlıyorum.

İlk olarak aşağıdaki ekranla karşılaşıyorum. Facebok hesabım için bağlantı istiyor. 

Microsoft Flow Nedir, Nasıl Kullanılır? 5  

Hiç tereddüt etmeden (Microsoft’un kişisel bilgilerimi koruyacağından eminim) “Oturum aç” diyorum. Hemen arkasından açılan pencere Facebook için kulanım onayı istiyor.

Microsoft Flow Nedir, Nasıl Kullanılır? 6

“Fatih Olarak Devam Et” tuşuna basarak onayı veriyorum ve Facebook hesabıma bağlantıyı sağlıyorum.

Microsoft Flow Nedir, Nasıl Kullanılır? 7

Sonra ki ekranda bağlantının sağlanmış olduğunu görüyorum ve “Devam” tuşuna basıyorum.

Şimdi geldik en çetrefilli yere. item hemen hemen her görev için bir şart yapısı oluşturmamızı istiyor. Yapıda genelde aşağıdaki gibi oluyor. Yapı karışık gibi ama aslında öyle değil. Bir kere anladığınızda artık rahat rahat yapabilirsin.

Microsoft Flow Nedir, Nasıl Kullanılır? 8

Yukarı baktığımızda gördüğümüz akış yapısını hemen özetleyelim. En yukarıda diyor ki;

When there is a new post on my timeline —-> Zaman tünelimde yeni bir paylaşım olduğunda

Bir alta geçiyoruz. Bir alt şartımızı belirttiğimiz bölümdür. (Post to PageScope)

Microsoft Flow Nedir, Nasıl Kullanılır? 9

Bo bölümde sağ tarafa “30 Ağustos” yazıyorum. Yani şartımı belirtiyorum. Zaman tünelimde herhangi bir içerik “30 Ağustos” kelimelerini içerirse görevi uygula dedim.

Şimdi şartımız yerine gelirse ne yapılacak gelmezse ne yapılacak bunları belirtelim.

Aşağıda gördüğünüz bölümde bunları belirtiyoruz. Gördüğünüz gibi sol tarata Evet ise bölümü, sağ tarafta Hayır bölümü bulunmakta. Bu şu anlama geliyor. Zaman tünelimize düşen bir içerik şartımıza uyarsa yani içerisinde “30 Ağustos” kelimelerini geçirirse hangi işlemleri yapayım, içermezse hangi işlemleri yapayım.

Microsoft Flow Nedir, Nasıl Kullanılır? 10

Not: Sayfa kimliği kısmına Facebok profilinizin linkini girin.

Sağ tarafta yani zaman tüneline düşen içerik “30 Ağustos” kelimelerini içermezse kısmında hiçbir şey belirtmeyelim. Yani şart tutmazsa hiçbir bir işlem yapmasın. 

Sol tarafa şartımız tutarsa hangi işlemler yapacak belirtelim. Gördüğünüz gibi bir işlem otomatik olarak belirtilmiş. Yani gönderiyi safamda paylaş görevi tanımlanmış. Şimdi bir eylem daha belirtelim. Eylem ekle tuşuna basarak telefonumuza bir uyarı gönderelim.

Eylem ekle tuşuna bastım.

Microsoft Flow Nedir, Nasıl Kullanılır? 11

Ekleyebileceğimiz yüzlerce eylemin listesi önümüze geldi. Ben bu eylemlerden “Notifications” seçtim. Yani uyarı sistemini. 

Microsoft Flow Nedir, Nasıl Kullanılır? 12

Uyarı sistemi önüme iki seçenek getirdi. 

1- Notifications – Send me a mobile notification
2- Notifications – Send me an email notification

Bu seçenekler telefonuma uyarı gönder ve e-mail olarak uyarı gönderdir.

Ben e-mail olarak uyarı gönderi seçtim ve bilgileri girdim.

Microsoft Flow Nedir, Nasıl Kullanılır? 13

Son olarak “Kaydet” dedim ve görevi tanımlamış oldum. Bu şekilde istediğiniz görevi sistemi tanımlayıp yaptırabilirsiniz. Bu arada unutmadan söyleyeyim Microsoft Flow’un uygulamasını telefonunuza indirmeyi unutmayın.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/09/Microsoft-Flow-Gorev-Olusturma-2.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/09/Microsoft-Flow-Gorev-Olusturma-2-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiMicrosoft Flow, Microsoft firmasının kullanıcıları için sunduğunu ücretsiz bir platfomdur. Bu platformu kullanarak işinizi ve hayatınızı kolaylaştıracak yüzlerce görev tanımlayabilirsiniz. Bu görevler sistemde şablonlar olarak kayıtlıdır ve siz bu şablonlardan istediğinizi seçerek bir görev akışı oluşturabilirsiniz. Bu görev şablonları belirtiğiniz şartlar oluştuğunda otomatik çalışır ve belirttiğiniz görevi yerine getirir....Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...