Geçenlerde bir uygulamaya denk geldim ve inanılmaz ilgimi çekti. Uygulama matematik denklemlerini çözdüğünü iddia ediyordu. Düşünsenize; kamera ile denklemin fotoğrafını çekiyorsunuz uygulama birkaç saniye içinde sizde denklemin çözümünü veriyor; tek kelime ile muhteşem. Tabii bu sadece uygulamam iddiası. Acaba gerçekten de çözebiliyor mu? Bunu anlayabilmek için hemen uygulamayı indirdim ve denemelere başladım.  Bir kağıda birkaç denklem yazım ve kamera ile okutmaya çalıştım fakat okumadı. Sorunu kısa sürede anladım. Denklemlerin elle yazılmamış veya çok düzgün yazılmış olması gerekiyor. Uygulama zaten sizi uyarıyor. İlla ki yazının kitap dilinde olması gerekiyor. Sonra elime denklemlerin olduğu bir kaç evrak aldım ve denemelere başladım. Fakat yine okuma hataları ile karşılaştım. Bu sefer ki hata kameranın yetersiz gelmesiydi. iPhone 4S’in 8 megabitlik kamerası yeterli netliği sağlamadı.

photomath

Bu seferde daha büyük puntolarla yazılmış çok net görünen denklemlerle şansımı denemeye karar verdim. Ve bu denememde muradıma kavuştum. Uygulama gerçekten de denklemleri çözmeye başladı.

İşte size birkaç örnek;

İlk örneğimizde aşağıdaki gibi bir denklemi çözdürdüm;

denklem-cozum-1

denklem-cozum-2

Bu örneğimizde kesirli bir denklemi çözdürdüm;

denklem-cozum-3

Uygulama denkleminizi okuyabilirse aşağıdaki biri adım adım size çözümü anlatıyor.

denklem-cozum-4

denklem-cozum-5

Sonuç olarak uygulamanın işe yaradığını gördüm. Eğer telefonunuz kamera çözünürlüğü yüksekte ekran üzerinden bile denklemleri okutup çözdürebilirsiniz.

Uygulamanın IOS Storede ve Windows Storede indirme resmi indirme sayfası var. Google App. Storede uygulamayı bulamadım. Uygulamanın ismi PhotoMath. Sizde telefonunuza indirip deneyebilirsiniz. Tamamen ücretsiz bir uygulama.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2015/01/photomath.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2015/01/photomath-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiGeçenlerde bir uygulamaya denk geldim ve inanılmaz ilgimi çekti. Uygulama matematik denklemlerini çözdüğünü iddia ediyordu. Düşünsenize; kamera ile denklemin fotoğrafını çekiyorsunuz uygulama birkaç saniye içinde sizde denklemin çözümünü veriyor; tek kelime ile muhteşem. Tabii bu sadece uygulamam iddiası. Acaba gerçekten de çözebiliyor mu? Bunu anlayabilmek için hemen uygulamayı indirdim...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...