Bu yazımda Lenovo firmasının laptopları ile ilgili bir sorundan bahsetmek istiyorum. Aslına bakarsanız tam olarak bir sorun değil ama uygulama zorluğundan dolayı sorun haline geliyor. Bana çok mantıklı gelmese de hemen hemen tüm laptop firmaları çift ekran kartlı laptoplar üretmeye başladılar. Ekran kartlarından biri güçlü diğeri zayıf oluyor. Normal olarak da kullanıcıların da ilk işi harici ekran kartına geçmeye çalışmak oluyor. Fakat başaran kaç kişi?

Ne yazık ki bu harici ekran kartı problemi ciddi ciddi bir sorun olmaya başladı. Kimse entegre ekran kartını kullanmak istemiyor ki haklılar. Entegre ekran kartları genelde intelin oluyor ve performansı da düşük oluyor. İşin garibi de olması gereken de bu. Biz her ne kadar umursamasak ta özellikle elektronik firmaları elektrik tüketimini çok ciddiye alıyor. Laptop firmalarının çift ekran kartı prensibi de tamamen elektrik tüketimi üzerinedir. Günlük işlerinde entegre ekran kartını kullanmak ve elektrik tasarrufu yapmak. İhtiyaç halinde de performans ekran kartını seçmek ve kullanmak. Teknik olarak durum böyle iken biz kullanıcıların bu durumdan pek memnun olmamasının sebebi nedir peki?

Kullanıcıları sıkıntıya sokan şey ekran kartları arasında geçişin yapılamaması. Birçok kişi geçiş işlemini hiç yapamazken birçok kişi de geçiş yapabilmesine rağmen psikolojik olarak sorun yaşıyor. Çünkü görüntü özelliklerine baktığında ekran kartı olarak entegre ekran kartını görüyor ve şüphe yaşamaya başlıyor. Peki işin aslı astarı nedir?

Bazı laptop modellerinde ekran kartları arası geçiş işlemi direk yapılabiliniyor. Örneğin Packard Bell firmasının laptopları. Çoğu çift ekran kartı kullanır ve tek tıkta kartlar arası direk geçiş yapılır. Hangi ekran kartını kullanıyorsa ekran özelliklerinde de onu görürsünüz. Fakat bazı laptop firmalarını laptoplarında geçiş işlemi tam olarak böyle değildir. Lenovo marka modellerde harici ekran kartını seçseniz bile bilgisayarınız entegre kart üzerinden açılır ve ekran özelliklerinde entegre kart görünür. Fakat içiniz rahat olsun hangi uygulama için hangi ekran kartın seçerseniz o uygulamayı o ekran kartı ile çalıştırırsınız.

Eğer Lenovo laptobunuzda Nvidia ekran kartı varsa;

Nvidia kontrol paneline girerek hangi ekran kartını kullanacağınızı seçebilirsiniz.

Lenovo Harici Ekran Kartına Geçiş 1

Nvidia kontrol panelinden 3D Ayarlarının Yönetilmesi sekmesinden genel uygulama ayarları için ekran kartı seçebilir veya uygulamaya özel ayarlar yapabilirsiniz.

Bunun yanında herhangi bir uygulamanın simgesi sağ tık yaparak açılan menüden ekran kartınızı seçebilirsiniz.

Lenovo Harici Ekran Kartına Geçiş 2

Eğer Lenovo laptobunuzda Amd ekran kartı varsa;

Eğer harici ekran kartınız Amd ise yine benzer yöntem ile ekran kartları arasında geçiş yapabilirsiniz. Amd Catalyst Control Center panelinizin Power(Güç) seçeneklerinden hangi uygulamada hangi ekran kartının çalıştırılacağını belirleyebilirsiniz.

Lenovo Harici Ekran Kartına Geçiş 3

Bu şekilde Lenovo laptobunuda harici ekran kartınızı kullanabilirsiniz. Ekran çözünürlük ayarlarında entegre yani İntel ekran kartının görünmesi psikolojik olarak olumsuz etkilese de bu ayarları yaparak harici ekran kartınızı kullanabilirsiniz.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2019/02/Lenovo-Harici-Ekran-Kartına-Geçiş-3.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2019/02/Lenovo-Harici-Ekran-Kartına-Geçiş-3-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojilenovo amd ekran kartı geçişi,lenovo amd ekran kartı sorunu,lenovo nvidia ekran kartı aktifleştirme,lenovo nvidia ekran kartı sorunu,lenovo z580 intel hd graphics 4000,lenovo z580 nvidia ekran kartını görmüyor,nvidia ekran kartını devreye sokmakBu yazımda Lenovo firmasının laptopları ile ilgili bir sorundan bahsetmek istiyorum. Aslına bakarsanız tam olarak bir sorun değil ama uygulama zorluğundan dolayı sorun haline geliyor. Bana çok mantıklı gelmese de hemen hemen tüm laptop firmaları çift ekran kartlı laptoplar üretmeye başladılar. Ekran kartlarından biri güçlü diğeri zayıf oluyor. Normal...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...