Laptopunuz yavaşladı mı?Hep bir ağızdan “Evet” dediğinizi duyar gibiyim. Laptop kullanıcılarının hemen hemen hepsinin ortak sorunu olan yavaşlama, çözümünün de kolay kolay bulunamamasından dolayı her daim sorular listesinin en tepesinde bulunmaktadır.

Günümüz laptopları, donanımsal özellikler olarak masaüstü bilgisayarları aratmasalar da, performans olarak masaüstü bilgisayarları yakalayabildiklerini söyleyemeyiz. Laptopların hacimlerinin az olması, donanımlarının birbirlerine çok yakın olması ve bunlardan dolayı donanımların yeteri kadar soğutulamaması, bu yavaşlama sorunun en büyük sebebidir.

Peki, laptopların kısa sürede yavaşlamalarının tek sebebi ısı mı?

Tabii ki hayır!

Kısa sürede ısınma ve ısının yeteri kadar atılamaması laptopları çok etkilese de, tek sebep olarak ısıyı göstermek çok doğru değil. Laptopların performansını etkileyen birçok sebep bulunmaktadır. Bunlardan sadece 1 ısı sorunudur.

Bu yazımda, laptopların performanslarını düşürüp yavaşlamalarına sebep olabilecek bütün etmenleri inceleyerek, laptopunuzun hızlanmasına yardımcı olmaya çalışacağım.

Şimdi bu etmenleri tek tek inceleyelim.

1 – Laptopunuz gereğinden fazla mı ısınıyor?
Laptoplarda ısınma sorununu ortaya çıkaran 3 donanım bulunmaktadır. Bunlar; işlemci, hard disk ve ekran kartıdır. Bu üç donanımda laptopunuzun kasasının ısınmasına neden olmaktadır. Laptopu dizlerinin üzerine koyarak kullanan kullanıcılar bu ısıyı hemen fark edebilirler. Laptop açıldıktan bir süre sonra kasanın alt tarafı kişiyi rahatsız edebilecek kadar ısınabilir. Bu ısı her laptopta olacak diye bir şey söz konusu değil tabii ki. Bazı laptop üretici firmalar kullandıkları özel malzemelerle bu ısınma sorunu çözebiliyorlar. Fakat hali hazırda kullanılan laptopların büyük bir kısmında bu ısı sorunu bulunmaktadır. Bu ısı sorununu en aza indirmek performans için çok önemlidir.


Peki, ne yapabiliriz?

a) Laptopunuzun alt tarafı ile temas ettiği yüzey arasında boşluk bırakabilirsiniz. Bu işlem laptopun ısıyı daha rahat atabilmesini sağlar.

b) Laptopunuzun kasasının içinde bulunan fanı temizleyebilirsiniz. Bu işlemi yapabilmeniz için laptopun altında bulunan 6-10 adet vidayı çıkartarak kasanın içinde bulunan fanı temizleyip yağlayabilirsiniz. İnternette bu işlemi gösteren birçok video bulunmaktadır. Sizde laptopunuzun markasına göre internette arama yapabilir, laptopunuzun fanını nasıl temizleyeceğinizi gösteren bir video görüntüsünü izleyerek bu işlemi yapabilirsiniz.

Örnek video

Not: Bu işlemleri yapmak çok kolay değildir. Laptopunuzu temizlemeye çalışırken bozabilir, bazı parçaların kırılmasına neden olabilirsiniz. Bundan dolayı bu işlemi yetkili bir firmaya yaptırmanızı tavsiye ediyorum.Temizleme işleminden önce bilgisayarımıza bir program yükleyerek donanımların ısılarını kontrol edelim. Kullanacağımız programın adı SpeedFan’dır. Programı aşağıdaki linkten indirip kurulumu yapınız.

http://www.almico.com/speedfan449.exe

Programı çalıştırıp üst menüde bulunan “Exotics” sekmesine tıklayın. Daha sonra altta bulunan “Show themagic” tuşuna basınız. Karşınıza hard disk, ekran kartı ve işlemci ısı bilgilerini gösteren bir tablo gelecektir. Bu tablo aşağıda gördüğünüz gibi olacaktır.

Laptop Isı kontrolü

Şimdi bu tabloyu inceleyerek neyin neyi ifade ettiğini anlayalım.

Tabloda 16 adet kutu bulunmaktadır. Biz ilk beş kutuyu inceleyeceğiz.

İlk kutu (37 C – HD1) harddiskin sıcaklığını göstermektedir.
İkinci kutu (51C – GPU) çift çekirdekli ekran kartının birinci çekirdeğinin sıcaklığını göstermektedir.
Üçüncü kutu (51C – GPU) çift çekirdekli ekran kartının ikinci çekirdeğinin sıcaklığını göstermektedir.
Dördüncü kutu (44C – Core 0) çift çekirdekli işlemcinin birinci çekirdeğinin sıcaklığını göstermektedir.
Beşinci kutu (53C – Core 1) çift çekirdekli işlemcinin ikinci çekirdeğinin sıcaklığını göstermektedir.

Bu kutuların içlerinde bulunan;
Aşağı mavi ok: Donanımın sıcaklığının düşük olduğunu
Ateş simgesi: Donanımın sıcaklığının yüksek olduğunu.
Yeşil check işareti: Donanımın sıcaklığının normal olduğunu göstermektedir.

Burada dikkat edeceğimiz nokta bu değerlerin anlık değişmesidir. Normal olanda budur.
Biz simgeler yerine sıcaklık değerlerine bakacağız. Çünkü üretici firmalara göre donanımların çalışma sıcaklık aralıkları değişebilmektedir.

O zaman ilk başta donanımlarımızın çalışma sıcaklık aralıklarını bulalım.
İşlemcinizin çalışma sıcaklık aralığını bulmak için üretici firmanın web sayfasına bakabiliriz. Eğer işlemcinizle ilgili bilgilere ulaşamazsanız bu http://www.cpu-world.com/CPUs/CPU.html sayfasına giriş yapın ve kendi işlemcinizin kaydını bulun.

Intel(R) Core(TM) i5-2410M işlemci için sağlıklı çalışma üst sıcaklık değeri 100 C miş.

Sıcaklık tablosuna baktığımda işlemcimin çekirdeklerinden birinin sıcaklığı 44 C, diğeri 53 C. Buna göre işlemcimde bir ısınma problemi yok.

Ekran kartları için kesin bir sıcaklık bilgisi vermek doğru olmaz. Genel olarak ekran kartınızın sıcaklık değeri 70 C geçmediği sürece sorun yoktur. Oyun ve üç boyutlu tasarım programlarının dışında ekran kartı sıcaklık değeriniz (GPU) 70 C geçiyorsa bu ekran kartında ısı problemi olduğunu gösterir.

Hard disk için eşik değer 55 C diyebiliriz. Hard diskiniz 55 C sıcaklığı geçiyorsa hard diskinizde de ısı sorunu yoktur demektir.

Bu bilgilere göre donanımlarınızda ısınma problemi olup olmadığını anlayabilirsiniz. Isınma problemi yoksa demek ki performans düşüklüğünüzün nedeni de ısınma değil.

Biz yinede laptopumuzun daha iyi soğumasını sağlayabilmek için laptop altlıkları kullanabiliriz. Piyasada 30-100 TL arasıda değişen fiyatlarla satılan bu altlıklarda bulunan fanlar sayesinde laptopunuz her daim düşük ısı değerlerinde çalışabilir. Bu da performansı yükseltebilir.

2 – Laptopunuzda virüs tarama programı var mı?

Laptop veya masaüstü olsun hiç fark etmez, eğer lisanslı ve düzgün çalışan bir virüs tarama programınız yoksa başınız büyük belalara girebilir. Laptopunuzu virüs ve benzeri zararlı yazılımlardan korumazsanız, bütün kişisel bilgilerinizi çaldırabilirsiniz. E-mail hesap bilgilerinizden tutun, facebook, twitter, banka hesap bilgilerinize kadar sizi zor duruma düşürebilecek ne kadar bilginiz varsa hepsi kötü niyetli kişilerin ellerine geçebilir. Bundan dolayı mutlaka ama mutlaka lisanslı bir antivirüs programı kullanmalısınız.

Performans sorunlarının büyük bir kısmı bilgisayarlara buluşan virüslerden kaynaklanmaktadır. Virüs ve benzeri yazılımlar işletim sisteminizin arka planı denilen ve sizin görmediğiniz bir ortamda sürekli çalışırlar. Bu da bilgisayarınızın yavaşlaması neden olur.

Antivirüs programınız laptopunuzu yavaşlatıyor olabilir mi?

Antivirüs programınız da laptopunuzu yavaşlatabilir. Evet, bilgisayarınızın korunması için çok önemli olan antivirüs programlarının sistemi yavaşlatma gibi bir özellikleri vardır. Antivirüs programlarında bulunan “Gerçek zamanlı koruma fonksiyonu” yaptığınız bütün işlemleri arka planda tararlar. Bu da işlemlerin geç yapılmasına neden olur. Bir de laptopunuzun sistem özellikleri yeteri kadar iyi değilse yavaşlamayı çok net bir şekilde görebilirsiniz.

Antivirüs programınızın performansı ne boyutta etkilediğini görebilmek için antivirüs programınızın ayarlarından “Gerçek zamanlı koruma fonksiyonunu” kısa süreliğine kapatın.

Gerçek zamanlı korumayı kapatma

Laptopunuzu kısa bir süre bu şekilde kullanarak performansını denetleyin. Eğer performansında bir değişiklik olmuyorsa, demek ki sorunumuz antivirüs programı değil.
Eğer laptopunuzun performansı gözle görülür bir şekilde artıyorsa, en kısa zamanda antivirüs yazılımınızı değiştirin. Deneme yanılma yöntemini kullanarak sisteminizi en az yoracak programı bulabilirsiniz.

Ben antivirüs programı kullanmıyorum, ne yapmam gerekiyor?

Uzun bir süredir laptopunuzu bu şekilde kullandıysanız, en kısa zamanda format atıp sisteminizi geri yükleyiniz.

Format atmak istemiyorum, ne yapmalıyım?

Bu linkten Combofix programını yükleyip, sisteminizi taratın. Combofix, manuel yolla çalışan etkili bir virüs temizleme programıdır. Tarama işlemi bittikten sonra çıkan raporu kontrol ediniz. Raporda yapılan işlemlerin listesi olacaktır.

Daha sonra lisanslı bir antivirüs programı yükleyerek sistem performansını denetleyiniz.

3-Dosya yapınızda veya diskinizde problem olabilir!

Çok sıkça karşılaşılan sorunlardan biri de disk yapısının bozulması ve ardından gelen yavaşlamadır. Bu durumu Windows disk denetimi ve birleştirme araçları ile hemen denetleyebiliriz. Bunun için;

Bilgisayarım simgesi çift tıklayarak sürücülerin olduğu sayfa giriniz.
C sürüsünün simgesine sağ tıklayınız, açılan menüden özellikler sekmesine tıklayınız.
Açılan pencereden Araçlar sekmesine tıklayınız.
Hata denetimi kısmında bulunan “Şimdi denetle” tuşuna basınız.
Açılan küçük pencere bulunan
Dosya sistemi hatalarını otomatik düzelt

Bozuk bölümleri tarayıp düzeltmeye çalış seçeneklerini işaretleyip, başlat tuşuna basınız.
Bilgisayarınızı yeniden başlatınız. Düzeltme ve tarama işlemleri bilgisayarınız açılmadan önce başlayacaktır. Bu işlemlerin yapılmasını bekleyiniz. Tarama işlemi bitince bilgisayarınız otomatik olarak Windows İşletim Sistemine geçip açılacaktır. Bu işlemden sonra aynı yolu takip ederek “Disk Birleştirme” aracını çalıştırınız. Disk birleştirme işlemi 1 saat sürecektir. İşlem bitince laptopunuzun performansını denetleyiniz. Laptopunuzun hızı normal düzeye geldiyse sorunumuz çözüldü demektir. Eğer bu işlemlerde çözüm olmadıysa yazıyı okumaya devam ediniz.

4 – Laptopunuz güç tasarruf modunda olabilir mi?

Birçok laptop kullanıcısı farkında olmadan güç tasarruf modunda çalışırlar. Laptop pirize takılı olmadığı zamanlarda, şarjının korumak için kendini güç tasarruf moduna alır. Bütün donanımların elektrik ihtiyaçlarının minimum düzeyde karşılar. Bu da performansın yani hızı en az yarı yarıya düşmesi demektir.

Bir laptop güç tasarruf moduna geçtiğinde hızı ortalama %50 azalır.
Ekranınız sağ alt köşesinde pil simgesi bulunmaktadır. Bu simgenin üzerine tıkladığınız güç ayalarınızı gösteren bir pencere açılır.

Laptopunuz güç tasarruf modunda olabilir mi?

Bu pencerede Güç tasarrufu modu seçili ise, Dengeli moda geçirin. Bu modda piliniz daha kısa sürede biter fakat hızınız düşmez. Bu ayarda laptopunuzu kullanarak performansını denetleyiniz. Sizi çıldırtan yavaşla sorununuz çözümü bu olabilir.

5- Sistem açılışında gereğinden fazla program olabilir mi?

Yüklediğiniz programların büyük bir kısmı sistem arka planında çalışmak ister. Yani siz programı çalıştırmasanız arka planda çalışmaya devam eder. Birkaç adet program için sıkıntı olmayacak bu durum, onlarca programın aynı anda arka planda çalışmasıyla büyük bir problem haline dönebilir.

Bu durumu denetleyebilmek için şu işlemleri yapmalısınız.
Başlat menüsüne tıklayınız.
Çalıştır kısmına “msconfig” yazarak enter tuşuna basınız.
Açılan pencerede bulunan “Başlatma” sekmesine tıklayınız.
Açılan pencerede gördüğünüz listedeki programlar açılışta çalışan programları göstermektedir. Listede işaretli olan programların işaretlerini kaldırarak Uygula ve Tamam tuşlarına basınız.

Bilgisayarınızı yeniden başlatarak performansını denetleyiniz.

Bu işlemlerin hepsini denediğiniz halde yavaşlık sorunu devam ediyorsa olası sorunlar şunlar olabilir;

– Laptopunuzda uyarı vermeyen fakat arızalı bir donanım olabilir. Laptopunuzu teknik servise götürünüz.
– Laptopunuzun sistem gereksinimleri ihtiyaçlarınızı karşılayamıyor olabilir. Daha güçlü bir laptop alarak istediğiniz hızı ulaşabilirsiniz.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/34172d1365427691-laptop-hiz-sorunu.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/34172d1365427691-laptop-hiz-sorunu-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiLaptopHep bir ağızdan 'Evet' dediğinizi duyar gibiyim. Laptop kullanıcılarının hemen hemen hepsinin ortak sorunu olan yavaşlama, çözümünün de kolay kolay bulunamamasından dolayı her daim sorular listesinin en tepesinde bulunmaktadır. Günümüz laptopları, donanımsal özellikler olarak masaüstü bilgisayarları aratmasalar da, performans olarak masaüstü bilgisayarları yakalayabildiklerini söyleyemeyiz. Laptopların hacimlerinin az olması, donanımlarının birbirlerine çok...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...