Yazıma başlamadan önce açıklamadan şunu söylemem gerekiyor ki, kablosuz ağa şifre koyma işlemi modemden modeme değişiklik gösteriyor. Modemlerin arayüzleri yani admin panelleri farklı olduğu için şifreyi koyacağınız ekranın yeri her modemde faklı oluyor bu da bazı arkadaşların zorlanmasına neden oluyor. Daha önce bu konu hakkında yazı yazdım ama yine de şifreleme işleminde zorluk çeken arkadaşlar var. Bundan dolayı bir yazı daha yazmaya karar verdim.

Kablosuz ağınıza şifre koyabilmeniz için bilmeniz gerekenler şunlardır;

 

Modeminizin admin panelinin giriş bilgileri: Kullanıcı adı ve şifresini biliyorsanız sorun yok. Bilmiyorsanız bu bilgileri öğrenmeniz gerekmektedir. Modeminizi ilk defa kuruyorsanız modeminizin default kullanıcı adı şifresini öğrenmeniz gerekmektedir.

Popüler markalara ait default kullanıcı adı, şifre ve girip ip adresi şu şekildedir.

Marka Giriş İp Adresi Kullanıcı Adı Şifre
3Com http://192.168.1.1 admin admin
Belkin http://192.168.2.1 admin admin
BenQ http://192.168.1.1 admin admin
D-Link http://192.168.0.1 admin admin
Digicom http://192.168.1.254 admin michelangelo
Digicom http://192.168.1.254 user password
Linksys http://192.168.1.1 admin admin
Netgear http://192.168.0.1 admin password
Sitecom http://192.168.0.1 sitecom admin
Thomson http://192.168.1.254 user user
US Robotics http://192.168.1.1 admin admin

Bu listede sizin modeminize ait giriş bilgileri yoksa internet veya ttnetten bu bilgileri öğreniniz. Modeminizin giriş bilgilerinizi bildiğinizi varsayarak işlemlere başlıyorum.

Modeminizin kablo bağlantılarını yaptıktan sonra web tarayıcısı üzerinden giriş ip adresini yazarak modeminizin admin paneline ulaşın.

Modeminizin ip adresi konusunda sorun yaşıyorsanız Başlat-Çalıştır komut satıra cmd yazın enter tuşuna basın.

Ekrana gelen siyah pencereye ipconfig yazın entera basın.

Kablosuz Ağa Şifre Koyma 1
Modemin İp Adresini Öğrenme

Ekranda gördüğünüz Varsayılan ağ geçidi sizin modeminizin ip adresidir.

Web arayıcınıza bu ip adresini yazın ve giriş yapın. Sizden şifre isteyen bir sayfa açılacaktır. Buraya modemize ait kullanıcı adı ve şifre bilgilerini girerek admin paneline giriş yapın.

Kablosuz Ağa Şifre Koyma 2
Kablosuz Modem Admin Paneli

Admin panelinde üstte veya sağ tarafta buluna menüden Kablosuz ağ (Wireless) sekmesine tıklayın.

Kablosuz Ağa Şifre Koyma 3

Bu sekmenin hemen altında kablosu ağ güvenlik ayarları sekmesi bulunmaktadır. Bu sekmeye tıkladığımız aşağıda gördüğünüz sayfa açılacaktır.

Kablosuz Ağa Şifre Koyma 4

Bu sayfadan şifreleme tipi olarak WPA’yı seçelim ve açılan ayar sayfasında aşağıda gördüğünüz gibi parola kısmına bir parola girelim ve kaydet tuşuna basalım.

Kablosuz Ağa Şifre Koyma 5

Buraya kadar yaptığımız işlemler ilk defa parola belirleme işlemleridir. Eğer siz parolanızı değiştirme istiyorsanız aynı işlemleri yapıp son pencerede var olan parolayı değiştireceksiniz.

Tabii ki dikkat ettiyseniz bu işlemler AirTies RT-204 modem için yapılan işlemler. Sizin modeminiz büyük ihtimalle farklı olacaktır. Bundan dolayı sizin girmeniz gereken sekmelerin menüleri de farklı olacaktır. Fakat mantık ve yapı olarak aynı işlemleri yapacaksınız.

Her modemin kontrol panelinde kablosuz ağ sekmesi bulunmaktadır.

Tp-Link modemde kablosuz ağ şifre değiştirme

 

Kablosuz Ağa Şifre Koyma 6
Tp-Link Modem Şifre Koyma Ekranı

Tp-Link modemde bu işlemi güvenlik sekmesinden giriş yaparak yapabilirsiniz. Resimde gördüğünüz gibi parolayı belirlediğimi kısımda direk olarak parola yazmıyor. Tp-Link modemde PSK Anahtarı yazıyor.

Yine Ttnet’in verdiğin Zyxel modemin kablosuz ağ ayarlarına

 

Kablosuz Ağa Şifre Koyma 7
Zyxel modem arayüzü

altta bulunan Bağlantı Durumu sekmesinden Kablosuz bağlantısına tıklayarak giriş yapabiliyorsunuz.

Hatırlatma : Bu zamana kadar yaptığımız işlemler kablosuz ağ oluşturduğunuz varsayarak yapılmış işlemlerdir. Zira, kablosuz ağınıza şifre koyabilmek için bir kablosuz ağ oluşturmanız gerekmektedir. Kablosuz ağ oluşturma işlemi yine kablosuz ağ sekmesinden oluşturulmaktadır.

Bu işlemi ilk defa yapıyorsanız zorlanabilirsiniz. Fakat öğrenmek istiyorsanız ki öğrenmeniz önemli çünkü kablosuz ağ bağlantınızın şifresini belirli aralıklarla değiştirmeniz güvenliğiniz için önemli. Bir sefer öğrendiğinizde artık her istediğinizde bu işlemi kolayca yapabilirsiniz.

Aklınıza takılanları yorum yaparak sorabilirsiniz.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2017/06/zyxel-modem-sifre-verme.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2017/06/zyxel-modem-sifre-verme-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiYazıma başlamadan önce açıklamadan şunu söylemem gerekiyor ki, kablosuz ağa şifre koyma işlemi modemden modeme değişiklik gösteriyor. Modemlerin arayüzleri yani admin panelleri farklı olduğu için şifreyi koyacağınız ekranın yeri her modemde faklı oluyor bu da bazı arkadaşların zorlanmasına neden oluyor. Daha önce bu konu hakkında yazı yazdım ama yine...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...