İşte Size IOS 7Heyecanla ve merakla beklenen IOS 7’ye sonunda kavuştuk. Bir kaç ay önce tanıtımları yapılan ve telefon dünyasından büyük bir meraka neden olan IOS güncellemesi beta sürümü olarak 2 gün önce kullanıma sunuldu.

Android işletim sisteminin son zamanlarda kendini çok geliştirmesi ve bir çok yeni fonksiyonu bünyesine eklemesi Apple’ı büyük bir adım atmaya zorladı. Apple’da büyük bir adım atacağının sinyallerini 6-7 ay önce vermeye başlamıştı. Son olarak 2-3 ay önce yayınlanan tanıtım filminde, IOS işletim sisteminde büyük değişimlere gidilerek bu adımın atılacağı kamuoyuna duyuruldu.

İlk olarak tanıtım filmiyle gördüğümüz IOS 7, milyonlarca iPhone ve tablet kullanıcısının kafasını karma karışık hale getirdi. Büyük yenilikler beklenen güncellemede ilk göze çarpan detay simgeler oldu. iPhone’nın alıştığımız kaliteli ve karizmatik simgeleri gitmiş, yerlerine yapmacık, paintle çizilmiş gibi rengarenk simgeler gelmiş. Bir çok yeni fonksiyon eklenmesine rağmen, görüntü kalitesinin bu denli değiştirilmesi herkese “acaba” dedirtti. İşte bu soru işaretleriyle 2 geçiren Apple kullanıcıları en sonunda IOS 7’yi kavuştular.

Peki, durum ne?

İlk olarak şu açıkça söyleyeyim. IOS işletim sistemi bu güncelleme ile baştan aşağıya değişmiş. Yani insanlar tedirgin olmakta çok ama çok haklılar ki ben hala güncellemeyi yapmadım. Alt yapı aynı olmasına rağmen arayüzde o kadar çok değişiklik yapılmış o kadar çok yeni fonksiyon eklenmiş ki bir türlü incelememi bitirip kendi telefonumun güncelleme işini yapamadım. Fakat bu gece inceleme olayı bitirdim ve güncelleme yapmaya karar verdim. Şimdi size IOS 7 ile ilgili ilk izlenimlerini yazayım.

Yazımın başında söylediğim gibi simgeler değiştirilmiş ve yerlerine daha renkli ama görüntü kalitesi olarak daha düşük simgeler konulmuş. Niye böyle bir adım atıldığını düşünürken telefonun olması gerektiğinden daha hızlı çalıştığını fark ettim ve neden görüntü kalitesinin düşürüldüğünü anladım. Apple, aynı görüntü kalitesi ve yeni fonksiyonlarla işletim sisteminin daha ağırlaşacağını anlamış ve görüntü kalitesini biraz düşürerek işletim sisteminin performansı korumuş ve hatta daha hızlandırmış

IOS 7 Ana Menü

iPhone 5 üzerinde yaptığım testlerde telefonun daha hızlı çalıştığını çok net olarak gördüm. IOS 7’nin yeni simgeleri iPhone’un karizmatik görünüşü birazcık bozmuş ama iPhone’u çok çok daha işlevsel ve kullanımı çok daha kolay bir telefon haline getirmiş.

Ekranın en altına dokunup parmağınızı yukarı doğru çektiğinizde karşına bir çok işlevin kısa yolunun olduğunu bir pencere geliyor. Bu pencereyi kullanarak wirelesi kapatıp açabiliyorsunuz. Telefonunuz sessiz moda geçirebiliyorsunuz. El fenerini açıp kapatabiliyorsunuz. Yeni özelliklerden biri olan AirDrop kontrolünü yapabiliyorsunuz. AirDrop ile aynı ağa bağla kişilerle anında dosya paylaşımı yapabiliyorsunuz. Göndermek istediğiniz dosyayı seçip, göndermek istediğini kişinin üzerine tıkladığınız kablosuz ağ üzerinden dosyayı anında gönderebiliyorsunuz.

IOS 7 Kısayol Penceresi

IOS 7’de ki en büyük değişim fotoğraf çekme ve görüntüleme sisteminde olmuş. Fotoğraf çekme ekranı tamamen değiştirilmiş. Çok hızlı bir şekilde ardı ardına fotoğraf çekebiliyorsunuz. Fotoğrafı çekmeden önce tek tuşa tıklayarak onlarca çekim modunu anında görebiliyor ve beğendiğinizi seçebiliyorsunuz. Fotoğraf makinasından kameraya geçme işlemi çok basit bir hale gelmiş.

IOS 7 Fotoğraf Makinası

Fotoğraf görüntüleme penceresi tamamen değiştirilmiş. Artık fotoğraf karışık bir halde durmuyor. Fotoğrafların çekim tarihlerini artık görebiliyorsunuz.

IOS 7 Albümler
IOS 7 Resimler

Açık uygulamaları kapatma fonksiyonu inanılmaz kolaylaştırılmış. Kontrol tuşuna iki sefer tıkladığınızda açık uygulamalar pencere pencere karşınıza geliyor. Kapatmak istediğiniz uygulamayı yukarı doğru iterek anında katabiliyorsunuz.

Daha önce sol tarafta bulunan en son ekran arama ekranı idi. Şimdi öyle bir ekran yok. Ekranın en üstüne tıklayın parmağınızı aşağıya doğru sürüklediğiniz çok hoş görünen bir arama ekranı açılıyor.

IOS 7 Arama

Klasik kilit ekranı değiştirilmiş. Android telefonlarda gördüğünüz hareketli kilit ekranı artık iPhone telefonlarda da var. İstediğiniz görüntüyü kilit ekranına koyabiliyorsunuz.

IOS 7 Kilit Ekranı

Zil sesleri epeyce arttırılmış. Klasik zil sesleri korunmuş.

Güncelleme ile birlikte Facebook ve Twitter uygulamaları da güncelleniyor. Facebook uygulaması da IOS 7 gibi baştan aşağıya değişmiş durumda.

İnternet tarayıcısının ara yüzü değiştirilmiş fakat en büyük değişim hızda olmuş. Web performansı gözle görülür bir şekilde arttırılmış.

IOS 7 Web

Yeni eklenen “Gazetecilik” bölümüne istediğiniz gazeteleri ekleyip istediğiniz zaman okuyabiliyorsunuz.

IOS 7 Gazeteler

Benim için en güzel yeniliklerden biri klavye olmuş. Artık klavyeyi kullanarak yazı yazmak beni çıldırmıyor. Tuşlar birbirlerine çok yakın değiller. Rahat rahat yazı yazabiliyorsunuz.

IOS 7 Klavye

Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. Bir sonraki yazımda yeni özellikleri daha detaylı anlatacağım. Telefonunuzu gönül rahatlığı ile güncelleyebilirsiniz. IOS 7’yi oldukça başarılı buldum.

Telefonunuzu güncellemek için şu adımları izlemelisiniz.

“Ayarlar” menüsüne girin. Daha sonra “Genel” sekmesine tıklayınız. Açılan sayfada bulunan “Yazılım Güncelleme” bölümüne giriş yaparak güncelleme işlemini başlatabilirsiniz. Telefonunuzun şarjda olması gerekmektedir. Güncelleme bitene kadar telefonunuza müdahale etmeyiniz.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/36805d1379637446-ios7.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/36805d1379637446-ios7-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiİncelemelerHeyecanla ve merakla beklenen IOS 7'ye sonunda kavuştuk. Bir kaç ay önce tanıtımları yapılan ve telefon dünyasından büyük bir meraka neden olan IOS güncellemesi beta sürümü olarak 2 gün önce kullanıma sunuldu. Android işletim sisteminin son zamanlarda kendini çok geliştirmesi ve bir çok yeni fonksiyonu bünyesine eklemesi Apple'ı büyük bir adım...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...