İso dosyaları cd ve dvd verilerinin kalıp dosyalarıdır. Cd ve dvdlerin bilgisayar ortamında kullanmasını sağlayan bu dosya türü gün geçtikçe daha popüler hale başladı. Bu dosya türleri genellikle flash belleklere yazılmaları için oluşturulmaktadırlar. Peki iso dosyasını nasıl flash belleğe yazdırabiliriz?

Yakın bir zamana kadar çoğu kişinin hiç bilmediği ve karşılaşmadığı iso dosyaları artık hemen hemen herkesin bilgisayarına girmeye başladı. Cd okuyucu ve yazıcılarının kullanım dışı kalmasıyla birlikte verilerin taşınma şekli de değişti. Artık insanların verilerini flash bellek veya internet aracılığı ile taşımayı tercih ediyorlar. Özellikle kurulum cdleri neredeyse hiç kullanılmamaya başlandı. Fakat Microsoft firması hala cd üzerinde ısrarlı. İşte bu konuda ortaya çıkan sorunu da iso dosyaları kolayca çözebiliyorlar.

Yukarıda dediğim gibi iso dosyaları genellikle cd kalıpları yani kopyaları olarak kullanılıyorlar. Herhangi bir cdnin iso dosyası bilgisayarınızda bulunuyorsa bu dosyayı kolaylıkla bir flash belleğe yazdırabiliyorsunuz. Şunu hemen açıklayayım; İso dosyasını flash belleğe yazdırma işlemi sakın yakın anlaşılmasın. Burada bahsettiğim işlem iso dosyasının kendisini değil, içindeki veriyi flash belleğe yazdırma işlemdir.

Bu işlemi klasik kopyala yapıştır yöntemi ile yapamazsınız. Bir iso dosyasını belleğe yazdırabilmek için mutlaka bir programa ihtiyacınız vardır. Bununla ilgili piyasada ücretli ücretsiz onlarca program bulabilirsiniz. Fakat ben bu yazımda sadece birisinden söz etmek istiyorum. Programın ismi “ISO to USB“. Boyutu yaklaşık 1,5 MB ve ücretsizdir. Ve en güzel tarafı kullanımı çok basittir. Zaten sadece bir yüzü vardır. O da aşağıda gördüğünüz gibi çok basit bir yüzdür.

ISO to USB Nasıl Kullanılır?

İso Dosyasını Flash Belleğe Yazdırma Programı 1

Bu ekranda yapacağınız ayarlar da çok basittir. Ekranın en üstünde bulunan Browse tuşunu kullanarak yazdıracağınız iso dosyasını seçiyorsunuz.

Hemen altında bulunan “USB Drive” kısmında kullanacağınız flash belleği seçiyorsunuz.

File System kısmından hangi dosya sistemini kullanacağınızı seçiyorsunuz. Bu ya FAT32 ya da NTFS olacaktır.

Volume Label kısmı siz iso dosyasını seçtiğinizde otomatik gelecektir ama istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Son olarak Burn tuşuna basın. Size belleğe format atılacağına dair bir uyarı gelecektir onaylayın. Hepsi bu kadar. Yazma işlemi bittikten sonra belleği kullanabilirsiniz.

“Bootable, only support Windows bootable ISO image” kısmını eğer belleği Windows İşletim Sistemi kurulumu için yapıyorsanız, işaretleyin.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/12/iso-dosyasini-flash-bellege-yazdirma.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/12/iso-dosyasini-flash-bellege-yazdirma-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiİso dosyaları cd ve dvd verilerinin kalıp dosyalarıdır. Cd ve dvdlerin bilgisayar ortamında kullanmasını sağlayan bu dosya türü gün geçtikçe daha popüler hale başladı. Bu dosya türleri genellikle flash belleklere yazılmaları için oluşturulmaktadırlar. Peki iso dosyasını nasıl flash belleğe yazdırabiliriz? Yakın bir zamana kadar çoğu kişinin hiç bilmediği ve karşılaşmadığı...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...