IOS işletim sistemi her ne kadar en sağlam ve en stabil işletim sistemi de olsa, zaman zaman bizleri sıkıntıya sokabiliyor.  IOS işletim sistemi ile ilgili bilinen en büyük ve belki de tek sorun telefonun bazı istenmeyen durumlar karşısında kendisini kurtarma moduna sokmasıdır. iPhone telefonların işletim sistemi sorunlarından dolayı kendilerini kurtarma moduna sokmaları oldukça can sıkıcı bir durum olmasının yanı sıra, konuyla ilgili pek bilgimizin olmaması da yaşanan bu olumsuz durumun daha da korkutucu bir hal almasına neden oluyor.

Uzun yıllardır iPhone kullanıcısı olarak ilk defa geçen gün başıma gelen kurtarma modu sorunu epey canımı sıktı. Dediğim gibi, daha önce böyle bir sorun ile karşılaşmamış olmam beni çok tedirgin etti. Bilgilerimin gitme olasılığı çok ama çok canımı sıktı. Bu can sıkkınlığı içinde soruna çözüm bulabilmek için girişimlere başladım. Telefonu açtığımda şu ekran ile karşılaşıyordum.

iphone-connect_to_itunes

Bu ekran iPhone’nun kurtarma moduna girdiğinin göstergesidir. Bu durum karşısında bilmeniz gereken ilk şey; DFU modu ile kurtarma modunun farklı şeyler olduğudur. DFU modu, yükleme işlemlerinde telefonun girdiği bir moddur ve tuş takımı ile bu moddan çıkabiliyorsunuz. DFU modunda ekranınız siyah olur. Telefonunuz size hiç tepki vermez.

Kurtarma modunda ise yukarıda gördüğünüz ekran ile karşılaşırsınız. Telefonunuzu açıp kapatabilirsiniz. Fakat her seferinde yukarıda gördüğünüz ekran karşınıza çıkar.

Böyle bir ekran ile karşılaştıysanız hemen telefonunuzu bilgisayara bağlayıp  iTunes’i açın ve daha önce iPhone yedeği alıp almadığınızı kontrol edin.

yedek

Bu resimde gördüğünüz gibi daha önce yedek almadıysanız bazı kayıpları göz önüne almaya başlayabilirsiniz.

 

kurtarma-modu-1

Telefonunuzu bilgisayara bağladığınızda bu ekran ile karşılaşırsanız geri yükleme yaparak durumu düzeltebilirsiniz.

kurtarma-modu-2

En kötü durum olan bu durum ile karşılaşırsanız bilin ki, iPhonunuz fabrika ayarlarına geri döndürülecek ve sıfırdan kurulacak. iCloud ayarlarınızı daha önce yapmadıysanız telefon rehberinize kadar tüm bilgilerinizi kaybedebilirsiniz.

Bu işlemi yapmadan yani iTunes ile sistemi geri yüklemden önce yapabileceğin tek şey Tinyumbrella, Jailbreak gibi harici programları kullanarak telefonuza callback işlemi yaptırabilirsiniz. Bu uygulamalar harici uygulamalar olduğu için buradan linklerini vermek istemiyorum. Denemek isteyen arkadaşlar bu uygulamaları bilgisayarlarına indirerek callback işlemini yaptırabilirler. Bu uygulamaları kullanarak telefonunu kurtarma modundan çıkaran çok kişiye şahit oldum. Fakat bazı durumlarda bu uygulamalar bile işe yaramıyor. Telefon bir türlü kurtarma modundan çıkmıyor. Eğer her yolu denemenize rağmen telefonunuz kurtarma modundan çıkmıyor yapacağınız tek şey iTunesi kullanarak en güncel yazılımı tekrar yüklemektir. 

Bu işlemin sıkıntılı tarafı şudur; IOS işletim sistemi yaklaşık 1.6 GB’tır. Yani yükleme işlemi çok uzun sürmektedir. 3 ile 24 saat sadece sistemin internetten yüklemesini bekleyebilirsiniz. Tabii ki, yükleme sırasında internet bağlantınızda sorun çıkmazsa. Bağlantı sıfırlanırsa kaldığı yerden devam etmemektedir. İşin en can sıkıcı tarafı budur. Bağlantı problemi oluştuğunda yükleme işi baştan başlamaktadır. Kısaca sabırla yüklemeyi beklemekten başka yapacağınız bir şey yoktur. Bu yükleme işleminden sonra kurulumu iTunes yapmaktadır. Sıfırdan kurulum yapıldığı için telefonunuz açıldığında tüm ayarlarınızı tekrar yapmanız gerekmektedir. 

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/10/iphone-connect_to_itunes.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/10/iphone-connect_to_itunes-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiIOS işletim sistemi her ne kadar en sağlam ve en stabil işletim sistemi de olsa, zaman zaman bizleri sıkıntıya sokabiliyor.  IOS işletim sistemi ile ilgili bilinen en büyük ve belki de tek sorun telefonun bazı istenmeyen durumlar karşısında kendisini kurtarma moduna sokmasıdır. iPhone telefonların işletim sistemi sorunlarından dolayı kendilerini...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...