IOS mu, Android mi?Son yılların en fazla cevap aranan sorusu.

IOS mu, Android mi?

Akıllı telefon çılgınlığı yaşandığı bu zamanlarda, kullanıcıların en çok kafasını karıştıran “Hangi telefonu almalıyım?” sorusunun daha teknik bir türevi olan “IOS mu, Android mi?” sorusu, telefon kullanıcılarının büyük bir kısmı için henüz cevaplanmış bir soru değildir.

Bilindiği üzere IOSApple’ın karargah gemisi olan iPhone telefonların işletim sistemidir.

Android ise, Apple’ın en büyük rakibi olan, internet arama dünyasının kralı diyebileceğimiz Google’ın piyasaya sürdüğü telefon işletim sistemidir.

Henüz piyasaya sürülmüş Google’a ait bir telefon olmasa da, SamsungHTC gibi firmalarla yapılan anlaşmalar ve sonrasında piyasaya sürülen süper akıllı Android telefonlar sayesinde, Google Android İşletim Sistemi kısa sürede en popüler telefon işletim sistemi olmayı başarabildi.

Peki, hangi işletim sistemi daha iyi?

Bir kere ilk başta şunu açık açık söylemek gerekiyor. “Android işletim sistemi yokken, IOS işletim sistemi vardı.” Yani, Android işletim sistemi, IOS işletim sistemi baz alınarak geliştirilmiş bir işletim sistemidir. Android için IOS’nin taklidi diyemeyiz ama akıllı telefon sektörünün fikir babası Apple’dır, yani IOS’dir.

Peki, Android gerçekten IOS’a rakip olabilecek düzeyde mi?

Kesinlikle evet. Android işletim sistemi çok kısa sürede geliştirilmesine rağmen, IOS işletim sisteminin hemen hemen bütün teknik özelliklerine sahip, Google’ın çok büyük bir başarısıdır.

Şimdi, işin çok teknik detaylarına girmeden, kullanıcıyı yakından ilgilendiren ve iki işletim sistemi arasında belirgin farklılıklar yaratan özelliklerinden bahsedelim.

Android’in artıları;

Uygulama sayısı: Android işletim sisteminin en büyük silahı, sınırsız sayıdaki uygulamalarıdır.

Google Android, açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olduğu için her türlü değişikliğe ve uygulamaya izin vermektedir. Uygulamaları Google Store’nin dışında sd kartlarla da yükleyebilirsiniz. Uyguluma geliştirenlerin sayısı IOS’ye göre çok daha fazla olduğu için her türlü uygulamayı bulma şansınız var. Bu durum avantaj gibi görünse de güvenlik açıklarını da yanında getirmektedir.

Telefon çeşitliliği: Google Android işletim sistemini kullanan telefon firmasının çokluğu, Android telefonları çeşitlilik bakımından daha ön plana çıkarmaktadır.

Android telefonlar için söyleyebileceğimiz artı yönler ne yazık ki bu kadarla sınırlı kalıyor.

IOS’un artıları;

Hız: Stabil hızla çalışabilen tek telefon iPhone’dur. Yani, telefon her zaman aynı hızda çalışır. Uygulamaya göre yavaşlamaz. Yavaşlasa da hissetmezsiniz. Örnek olarak şunu verebilirim;
Facebook uygulamasında duvarınızda paylaşılan iletileri görmek için ekranı aşağıya doğru kaydırırsınız. Kaydırdıkça daha eski ileti görürsünüz. Diğer telefonlarda bu işlemi bir yere kadar yapabilirsiniz. Bir yerden sonra telefonunuz yavaşlamaya başlar. Bu yavaşlamayı iPhone’da göremezsiniz. Ne kadar ilerlerseniz ilerleyin aynı hızda devam eder.

Kullanım kolaylığı: iPhone, inanılmaz derece kullanımı kolay bir telefondur. Menü sistemi çok basittir. Hiç iPhone kullanmamış bir kişi, 1 saatte iPhone’nu tam anlamıyla kullanmayı öğrenebilir.

Sağlamlık: Piyasada bulunan bir çok telefonu kullanma fırsatım oldu. Şunu net bir şekilde söyleyebilirim. “Piyasanın en sağlam telefonu iPhone 4s’dir.” 3 defa beton zemine düşen ve hala sorunsuz çalışan iPhone’lar gördüm. Kasası, ekranı ve kontrol tuşlarını bozmak hemen hemen imkansız.

Benim bu konudaki tecrübelerim bunlar. Değerlendirip karar vermek size kalıyor. Bana göre IOS, Android’e göre daha ilerde olan bir işletim sistemidir.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/34219d1366030315-android_ios.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/34219d1366030315-android_ios-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiİncelemelerSon yılların en fazla cevap aranan sorusu. IOS mu, Android mi? Akıllı telefon çılgınlığı yaşandığı bu zamanlarda, kullanıcıların en çok kafasını karıştıran 'Hangi telefonu almalıyım?' sorusunun daha teknik bir türevi olan 'IOS mu, Android mi?' sorusu, telefon kullanıcılarının büyük bir kısmı için henüz cevaplanmış bir soru değildir. Bilindiği üzere IOS, Apple'ın karargah gemisi olan iPhone telefonların işletim...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...