İnternette Hangi Yazılım Ne Kadar Kota Harcıyor? 1Tabloda gerçekçi olabilecek durumlar ve mantıksız durumlar bir arada. Örneğin nette her gün bir saat HD video izleyeceğinizi sanmıyoruz. Youtube ve facebook video’ları da belki ayda toplasanız anca bir saat eder. Ancak her gün bir saat last.fm ya da başka bir internet radyosu dinlemek hiç de mantıksız değil. Ben çalışırken netten müzik dinlerim örneğin. İki üç saat çaldığı olur. Video’da HD izlemeyebiliriz ama müzik dinlerken seste kalite önemlidir. MSN’de bir saat video görüşmesi de uçuk bir senaryo değil. İş gereği Skype ile uzun süre konuşabilirsiniz. Online oyun seven biri, iki saatten aşağı kalkabiliyorsa iradesi kuvvetli demektir

Bir saatlik genel kullanım da gayet makul.Ve tabii bu tabloda yer vermediğimiz kota yiyiciler de var. Windows ve ya kullandığınız yazılımların otomatik güncellemeleri, mecburi downloadlar, kendinizi tutamayıp film ya da müzik indirme, ufak tefek programları ihtiyaç olduğu için indirme gibi durumlar bizim tablonun dışında. Buna göre yorum yapmaya başlayalım. 4GB kota kullandığımızı düşünüyoruz.

İnternette Hangi Yazılım Ne Kadar Kota Harcıyor? 2

  • HD video’lardan uzak durmaya bakın. En azından sadece sevdiğiniz, beklediğiniz filmlerin ve oyunların video’larını HD olarak izleyin. Aynı video’yu birden fazla izleme ihtimaliniz varsa daha ilk izlemede download edin, sonra diskinizden izleyin.
  • Ben oyun oynamam sadece site gezerim demek, az kota harcamak demek değilmiş bunu gördük. Nette bir saat gezinti, bir saat oyundan iki kat fazla kota götürebiliyor. Yani oyun ya da sayfa gezintisi diye genellemeler yapamayız. Tamamen kullanım sürenize ve o sürede neler yaptığınıza bağlı olarak biri diğerinden fazla kota götürebilir.
  • Her gün bir saat surf bile ayda 2GB’a yakın kota götürüyor. Yani aslında kota hesabı yaparken 4 GB değil de 2 GB üzerinden hesap etmek gerek. 2 GB’ı surf’e gitse diğer 2 GB diğer tüm işleriniz için kalan miktar. Ki bu miktardan güncellemeler gibi mecburi indirmeler de faydalanacak.
  • Günde Facebook ya da Youtube üzerinden normal kalitede toplam 10 dakika video izeseniz, ayda 600 MB sadece buraya gidiyor.
  • Oyun işini abartmasanız bile günde bir saat oyun için ayda 1GB kota ayırmak gerek.
  • MSN’i özellikle yurtdışındaki akrabalarıyla görüntülü görüşme için kullananlar da ciddi kota kullanımına hazır olsunlar.
  • Netten kaliteli müzik dinleme alışkanlığı olanlar da sadece bir saat için ayda 2GB kotayı yiyebilirler ki bu da az önce söylediğimiz 2GB alanın tamamını müzik dinleyerek harcayabileceğiniz anlamına geliyor. En sinsi olanı bu bence. ‘Sadece müzik dinliyorum’ düşüncesi sizi Telekom’un şefkatli faturalarına atar.
  • Her gün iki saat surf kullanımı bile 4GB kotanızı eritmeye yetiyor.

Kullandığımız yöntem çok bilimsel değil belki, sonuçta bir yazılıma bakarak yaptık ama aslında sadece düşünerek bile bu değerlerin bazılarına ulaşabilirsiniz. Diskinizde bulunan MP3’ler ve videoların kaç dakika olduğunu ve buna göre dakikada kaç MB veriye denk geldiklerini hesap edebilirsiniz. İşte bunları online olarak dinlemek ya da izlemek, onları downlad etmekle aynı şey. Sonuçta yukarıdaki kota düşmanı her yazılımın ilettiği ortak şey ses ve görüntü. Ve bunlarsız bir internet kullanımı çok zor. Yine hatırlatalım. Yukarıdaki senaryoya dosya indirmeler dahil değil ki kotalı internet bile kullansanız, mecburen dosya indiriyorsunuz. 4 GB kota, aşılması günümüz şartlarında çok kolay olan bir miktar. Üstelik 8 Mbps’ye kadar çıkabildiğinizi de düşünürsek, HD video gibi kaynak tüketen video’ları çok rahatlıkla izleyebilirsiniz. Eskiden sınırsız bağlantımız da olsa hızımız yetmezdi izleyemezdik. Sabredip tamamının inmesini beklerdik. Şimdi rahat rahat izleme imkanı var ama kota yok. Özellikle 4 GB limitli paketlerde, bağlantı hızları çok dengesiz bir hal aldı. Öyle ki insanların ellerindeki kotayı çabucak bitirmeye teşvik etmek için mi bu kadar hızlı bağlantı veriliyor diye bile düşünebiliriz. Giriş seviyesinde bile mevcut hızlar verilmeye devam edilecekse kota 8GB’tan başlamalı. 4GB normal bir kullanıcının bile rahatlıkla aşacağı hale geldi. Siz de benzer yazılımlarla, eğer modeminizin yanında verilmediyse net limiter olabilir, kendi kullanım değerlerinizi hesap edip bizim yukarıda verdiğimiz yazılımlardan farklı yazılımların tüketimlerini yorum kımsına yazarak listeyi genişletebilirsiniz.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/19508d1316092698-kota.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/19508d1316092698-kota-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiTabloda gerçekçi olabilecek durumlar ve mantıksız durumlar bir arada. Örneğin nette her gün bir saat HD video izleyeceğinizi sanmıyoruz. Youtube ve facebook video'ları da belki ayda toplasanız anca bir saat eder. Ancak her gün bir saat last.fm ya da başka bir internet radyosu dinlemek hiç de mantıksız değil. Ben...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...