İliklerimize kadar erişebilen internetin gözdelerini elimden geldiğince özetlemeye çalışacağım.

IOT

Bir gün evinizdeki tüm nesneler – yazıcılardan buzdolabına, tuvalet kağıdı dağıtıcılarına – birbirleriyle iletişim kurmayı öğrenmiş olacaklar. Bu, Nesnelerin İnterneti ya da IoT dediğimiz ortaya çıkan ağdır. Ancak, sadece oturma odalarımız ve banyolarımız ile sınırlı olmamakla birlikte, IoT her yerde tüm nesnelerin arkadaşlığı anlamına gelebilir ve evsel yaşamlarımızda olduğu gibi sanayi ve ticaret üzerinde büyük bir etkisi olacaktır.Bunun tabi ki bazı avantajları ve dezavantajları var. En büyük avantajı öngörü yeteneklerinin artmasının insan hayatına kolaylık sağlaması. Mesela, tuvalet kağıdınızın bitmesine yakın tuvalet kağıdının otomatikman siparişinin verilmesi. Dezavantajı ise hayatımızın özel alanlarının kalmaması. Çünkü banyodan yatak odasına kadar girebilen bir sistemi evimize sokuyoruz.

İnternetin Gözbebekleri 1

King Content

İnternetin ilk günlerinden beridir içeriğin kral olduğu söyleniyor. Belki de, arama motorları onu gezinmek için en önemli araçlarımız olduğundan bu cümle doğruluğunu ispatlamaya başladı. Çünkü arama motorları gelişmiş algoritması sayesinde özgün içeriği ayrı bir yerde tutuyor.

Bunu şüphesiz en iyi şekilde kullananlar ise pazarlamacılar çünkü müşterinin ilgisini çekmek için öncelikle arama motorlarını ikna etmelisiniz. Bu alanda başarılı olan pazarlamacılara sırları sorulduğunda tamamen özgün içeriğin pozitif etkilerinden bahsetmişler.

İnternetin Gözbebekleri 2

Unicorn

Sadece Arthur ormanlarında bulunduğundan ötürü Unicorn, dünyanın en görünür şirketleri arasında gözüküyor. Yine de, yaratıkların en utangaçları arasında kalıyor, nadiren evcilleştirilmeye ve kontrol altına almak için çok güçlü hale gelene kadar formunu halka açıklamıyor. Öngörüsü hakkında herhangi bilgi vermeyen şirketin ilerleyen yıllarda 1 milyar dolar sermayeye ulaşacağı aşikar.

İnternetin Gözbebekleri 3

Bulut

3.5 inçlik disketler çıktığında insanlar teknolojinin bu aşamalara gelmesine çok şaşırmıştı çünkü bir bilgisayardaki bir belgeyi farklı bir bilgisayarda da görebilme imkanı vardı. Şu an bu teknoloji gökyüzüne taşınmış durumda. Çünkü verilerinizi saklayabileceğiniz bir veri merkezini internet erişiminizin olduğu her an elinizin altında bulabilirsiniz.

İnternetin Gözbebekleri 4

Blockchain/Blokzincir

Bitcoin’in tanınırlılığının artmasından nasibini pozitif yönde alan blockchain ticaretin yapıldığı alandır aslında. Her şeyin açık olduğu bu teknolojide sağlıktan siyasete kadar her türlü alanlarda projeler vardır. Mesela insanlar ilerleyen yıllarda seçim işlemini blockchain üzerinde yapabilecekler. Kısacası blockchain, noterdir benm gözümde çünkü güvenirliliğini hiçbir zaman sınamadım. En büyük avantajı bu olsa gerek.

İnternetin Gözbebekleri 5

Dark Data/ Karanlık Veri

Bir kitapçı düşünün okurlarının aldığı kitap sayısından daha fazla kita siparişi veren kitapçı olsun bu. Gün geçtikçe kalabalıklaşan, kitaba doyan bu kitapçı bunu bilerek yapıyor acaba amacı ne? Günümüz kitapçıları firmalar olmuş durumda çünkü toplayabileceği her türlü verileri topluyorlar çünkü gelecekteki teknolojilerde bu veriyi bilgiye çevireceklerine inanıyorlar.

İnternetin Gözbebekleri 6
https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/09/1_CbJX0wV_rlxhy1yVa3lIvQ1.pnghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/09/1_CbJX0wV_rlxhy1yVa3lIvQ1-150x150.pngSefa AslanTeknolojiİliklerimize kadar erişebilen internetin gözdelerini elimden geldiğince özetlemeye çalışacağım. IOT Bir gün evinizdeki tüm nesneler - yazıcılardan buzdolabına, tuvalet kağıdı dağıtıcılarına - birbirleriyle iletişim kurmayı öğrenmiş olacaklar. Bu, Nesnelerin İnterneti ya da IoT dediğimiz ortaya çıkan ağdır. Ancak, sadece oturma odalarımız ve banyolarımız ile sınırlı olmamakla birlikte, IoT her yerde tüm...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...