İnterneti Nasıl Hızlandırabilirim? 1Türkiye’deki internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğunun ortak sorunudur yavaş internet ve buna karşılık ödenen yüksek meblağlar. 

Kullanılan alt yapının yetersiz olması, internet sağlayıcılarının yeterince yatırım yapmaması, 2012 yılına gelmemize rağmen 10 yıl öncesinin standartlarında kalmamıza neden oluyor.

İnternetin yavaşlığı çok büyük bir zevk olan sörfü eziyet haline getirmektedir. Sayfalar geç açılır, en ufak bir dosyanın indirilmesi bile sorun haline gelir.

İnternetin hızlı olması herkesin ortak dileğidir. Fakat dilemekle bir yere varamadığımızı hep birlikte görüyoruz. Peki ne yapabiliriz? Birçoğumuz bu sorunun cevabı ile ilgili bir fikir yürütmekte bile zorlanıyoruz. Türkiye’de internet kullanıcılarının sayısı son zamanlar da çok fazla artış göstermiş olsa da, bilgisayar ve internet konusunda yeterli eğitim alamadığımız için bu tür sorunlar karşısında adım atmakta zorlanıyoruz.

Bizde, sizler için “interneti hızlandırmak için neler yapılabilir?” sorusuna cevap aradık.

İşte cevaplar…

Birçok kullanıcı internetin yavaşlığı ile bilgisayarının yavaşlığını birbirine karıştırıyor. Kullanıcı,Youtube’dan seyrettiği videonun sık sık durmasını, web sayfalarının geç açılmasını, bilgisayarının yavaş olmasından kaynakladığını zannediyor.

Eğer internetiniz hızlıysa; bilgisayarınızın donanım eksikliği veya “işletim sisteminin yavaşlığı” sizi pek fazla etkilemez. Bilgisayarlara göre donanımı çok çok daha düşük olan telefonlarda bile web sayfaları hız açılıyorsa, sizin kullandığınız bilgisayarda hayli hayli hızlı açılır.

Burada ki önemli olan husus şu;

İşletim sisteminin yavaşlığı” kavramını doğru anlamak, sorunu çözme konusunda çok önemlidir.

Kullandığımız Windows işletim sistemi, zaman içinde yavaşlamaya başlar. Bu doğal bir yavaşlamadır ve yukarıda bahsettiğim yavaşlama budur.

Bilgisayarınızda zararlı dosyalar olabilir!

Bir de doğal olmayan, virüs, Truva atı vb. zararlıların buluşmasından kaynaklanan sistem yavaşlaması durumu vardır. Bilgisayarınıza bulaşan bu zararlıların bir kısmı bilgisayarınızı yavaşlatırken, bir kısmı da internetinizi yavaşlatır.

İnternetten illegal olarak indirdiğiniz oyun, program, müzik vb. içeriklerin birçoğunda, bilgisayarınızı yavaşlatacak, bozacak hatta yasa dışı işlere bulaştıracak zararlı dosyalar bulunmaktadır.

Sizde bir zombi olabilirsiniz!

Son zamanlarda adını çokça duyduğumuz, son olarak Emniyet Müdürlüklerine de yapılan Ddossaldırılarında, her şeyden habersiz binlerce kişinin bilgisayarı da kullanılmaktadır.

Bilgisayarınıza yüklediğiniz bir crack dosyasından dolayı, bilgisayarınıza buluşan bir zombi aracı, bilgisayarınızı bu işi yapan kişilerin silahı(zombi) haline getiriyor. Ve siz farkında olmadan devlet sitelerine, kişisel sitelere, belki her gün severek takip ettiğiniz bir web portalına saldırı yapıyorsunuz. Tabii ki sizin gibi binlerce yada milyonlarca kişi daha.

Bilgisayarınıza bulaşan bu zararlı dosyalar modeminiz üzerinden hiç durmadan, dışardan belirlenen web adreslerine ping atarak saldırı yapıyorlar. Uzun süre ping atan modeminiz bir süre sonra ısınıyor ve yavaşlıyor. Buda sizin internetinizin yavaşlaması anlamına geliyor.

Buradan çıkaracağımız sonuç şu;

 • Bilgisayarınıza illegal içerikler yüklemeyin. Crack ve bunlara benzer dosyalardan uzak durun.
 • Mutlaka ama mutlaka lisanslı bir anti virüs programı yükleyin.

Web tarayıcınızı temizlediniz mi?

Uzun süre kullanımdan kaynaklanan yavaşlamalar içerisinde web tarayıcılarının yavaşlaması da bulunmaktadır. Kullandığınız web tarayıcısı zaman içinde yavaşlar. Bu yavaşlıktan kurtulmanın yolu, zaman zaman web tarayıcınızı temizlemekten geçer. Bu temizlik işini bedava ve en iyi yapan programlardan biri “Advanced SystemCare Free” dir. Bu programı bilgisayarınıza kurup, ara sıra çalıştırmanız internetinizin hızı için önemlidir.

Yeni bir web tarayıcısı hızınızı arttırabilir.

Web tarayıcılar arasında da büyük hız farkları vardır. Kullandığınız tarayıcı değiştirmeniz bile internet hızınızı çok etkileyebilir.

Bizim önerimiz Chrome’dur. Çok seri, stabil ve hızlı bir tarayıcıdır.

Kalitesiz ve çok uzun kablolara dikkat!

Ne yazık ki, Türkiye’de kullanılan internet alt yapısı yeterli değildir. Kullanılan kablo sistemi çok eskidir. İnternet hatlarında kullanılan kablolar, yıllar önce telefon görüşmeleri için kullanılan kablolardır. Bu kablolar telefon görüşleri için yeterli olmakla beraber, internet için çok ama çok yetersizdir. Bir de bunun üzerine, gereğinden fazla uzatılan ve gereğinden fazla bağlantı noktası bulunan kablolar, internetin iyice yavaşlamasına ve kopmalara neden olmaktadır.

Türk Telekom’un kapınıza getirdiği telefon/internet kablosunu, elinizden geldiğince kısa mesafede modeminize ulaştırın. Ara bağlantıları splitter ve ara bağlantı aparatları ile yapın.

İnterneti Nasıl Hızlandırabilirim? 2

Yukarıda resimde gördüğünüz 3,6,7 numaralı kabloların kaliteli olmasına dikkat edin.

Bağlı olduğunuz DNS sunucuları yavaş olabilir!

Her internet sitesi bir ip adresine karşılık gelir. Kullanıcılar için kolaylık olsun diye, ip adreslerinin yerine domain isimleri kullanılmaya başlanmış.

Örnek olarak www.google.com adresine ulaşmak istediğimizde, aslında bu ismin bağlı olduğu ip adresine ulaşıyor. www.google.com yazıp enter tuşuna bastığınızda “173.194.70.113” numaralı ip adresine yönlendiriliyoruz. Çalıştır çubuğuna “ping www.google.com” yazarsanız bu durumu sizde görebilirsiniz.

Peki, bu yönlendirme işini yapanlar kimler?

Bu yönlendirme işini, bağlı olduğunuz DNS sunucuları yapmaktadır. Bu DNS sunucuları bağlı olduğunuz bölgeye göre TTNET tarafından otomatik atanmaktadır.

TTNET‘in atadığı sunucular genellikle yavaştır. Bundan dolayı girmek isteğimiz web sayfası, bu sunucuların yavaşlığı oranında geç açılır.

Bu sorundan kurtulmanın yolu, TTNET‘in atadığı DNS sunucuları yerine, daha büyük ve hızlı olan global DNS sunuculara bağlanmaktır. 

İnterneti Nasıl Hızlandırabilirim? 3

Bunlarda bazıları;

Google DNS adresleri: 

 1. 8.8.8.8
 2. 8.8.4.4

Open DNS adresleri:

 1. 208.67.222.222
 2. 208.67.220.220

Norton DNS adresleri:

 1. 198.153.192.1
 2. 198.153.194.1

Uydunet DNS adresleri:

 1. 62.248.80.161
 2. 62.248.80.162

Dnsadvantage DNS adresleri:

 1. 156.154.70.1
 2. 156.154.71.1

ScrubIt adresleri:

 1. 67.138.54.100
 2. 207.225.209.66

GTEI DNS adresleri:

 1. 4.2.2.1
 2. 4.2.2.2
 3. 4.2.2.3
 4. 4.2.2.4
 5. 4.2.2.5
 6. 4.2.2.6

Peki, bu DNS adreslerini nereye gireceksiniz?
Daha önce DNS adreslerini değiştirme konusunda bir makale yazmıştım. Bu makaleden yararlanarak DNS adreslerinizi yukarıda ki adreslerle değiştirebilirsiniz.

Makaleye bu adresten ulaşabilirsiniz.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/29207d1333023513-hizli-internet.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/29207d1333023513-hizli-internet-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiİnternetTürkiye'deki internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğunun ortak sorunudur yavaş internet ve buna karşılık ödenen yüksek meblağlar.  Kullanılan alt yapının yetersiz olması, internet sağlayıcılarının yeterince yatırım yapmaması, 2012 yılına gelmemize rağmen 10 yıl öncesinin standartlarında kalmamıza neden oluyor. İnternetin yavaşlığı çok büyük bir zevk olan sörfü eziyet haline getirmektedir. Sayfalar geç açılır, en ufak...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz. Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...