iCloud, Apple’in kendi cihazları için geliştirdiği bir yedekleme ve güvenlik servisidir. Kullanıma sunulduğu ilk zamanlarda isteğe bağlı kullanılan bu servis, artık cihazlarda kurulu geliyor.

Bu yazımda, Apple’in geliştirdiği bu “zamanının ötesine ait” servisi sizlere tanıtmak istiyorum. iCloud servisinin ne işe yaradığını ve nasıl çalıştığını gördüğünüzde, Apple’ın nasıl bu kadar büyüdüğünü ve nasıl dünyaca ünlü bir marka olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

iCloud servisi, IOS işletim sistemi ile birlikte cihaza yüklenir ve kullanıcının kullanıma sunulur. Apple kullanıcıları, cihazlarının kurulumu yaptıklarında iCloud servisi de çalışmaya başlar ve hayati öneme sahip iki görevini yerine getirmeye başlar. iCloud servisi arkaplanda çalışan bir servistir ve kullanıcı tarafından ayarları değiştire bilinmektedir.

icloud-1Eğer siz de Apple’ın herhangi bir cihazını kullanıyorsanız, Ayarlar menüsünde bulunan iCloud sekmesinden servisin ayarlarına ulaşabilirsiniz.

Yazımın başında söylediğim gibi bu servis yedekleme ve güvenlik işlerini yapmaktadır. iCloud, bu önemli işleri kendi kendine, kullanıcıyı hiç rahatsız etmeden ve cihazı hiç zorlamadan yapmaktadır.

Yan tarafta gördüğünüz görüntü, iCloud servisinin ana ayar ekranıdır. Ekranı incelediğimizde sistemin yedek ve güvenlik işleri ile neler yaptığını az çok anlayabiliyoruz. Cihazınızda bulunan hangi verilerin otomatik olarak yedeklenmesini istiyorsanız, bu ekran üzerinden ayarını yapabiliyorsunuz. 

iCloud servisi, önceden belirlediğiniz verilerinizi, icloud.com üzerinde bulunan hesabınıza belirli zaman aralıkları ile otomatik olarak yedeklemektedir. icloud.com üzerindeki hesabınız, cihazını kurarken otomatik Apple kimliğiniz olarak oluşturulmaktadır.

Bu sayede, telefonunuz kaybolsa da,bozulsa da verilerinize rahatlıkla erişebiliyorsunuz. 

Seçeneklerin en altında bulunan “iPhone’mu Bul” seçeneğini, bu servisin en can alıcı noktasıdır. Bu özellik, telefonunuzu kaybettiğinizde telefonunuzun nerede olduğunu bulmanızı sağlamaktadır.  Detaylı bilgi için bu yazıma göz atabilirsiniz.

Bu servisiniz diğer bir harika özelliği ise, verilerinize istediğiniz yerden ve istediğiniz cihazdan ulaşabiliyor olabilmenizdir. Bu adresten Apple kimliğiniz ile hesabınızı giriş yapabilirsiniz.

 icloud-2Ana ayar ekranının en altında bulunan “Saklama”/Yedekleme” menüsünden yedekleme ile ilgili diğer ayarları da yapabilirsiniz.

 iCloud servisinin kullanıcıları için tek kısıtı 5.0 Gb olarak belirlenen yedekleme alanıdır.

Yedeğiniz 5 GB’yı geçiyorsa ek alan satın alabiliyorsunuz. Fakat hafıza sorunu yaşayacağınızı düşünmüyorum.

Görüntünün en altında en son yedek tarihi yazmaktadır. Dilerseniz, hemen üstünde bulunan “Şimdi Yedekle” tuşuna basarak istediğiniz zaman sisteminizi yedekleyebiliyorsunuz.

Yedeklerinizin durumunu görmek için bilgisayarınıza iCloud yazılımını yüklemeniz gerekmektedir. Bu adresten yazılımı indirebilirsiniz. İndirdiğiniz iCloud yazılımını yine Apple kimliğinizi kullanarak bilgisayarınıza kurabilirsiniz. iCloud’un bilgisayar için geliştirdiğini bu aracın görüntüsü aşağıdaki gibidir. “Yönet tuşuna tıklayarak” en son alınan yedeğinizi görebilirsiniz.

Bu aracın diğer bir özelliği de, telefonunuz ve iPhonunuz arasında fotoğraf paylaşımı yapabiliyorsunuz. Dilerseniz yine bu aracı kullanarak diğer arkadaşlarınızla fotoğraflarınızı paylaşabiliyorsunuz. Bu işlemin nasıl yapıldığını başka bir yazımdan detaylıca anlatacağım.

icloud-3

Yani kısaca, bu servis olağanüstü ve zamanının ötesinde bir servis olarak Apple kullanıcılarına sunulmuştur. Bu zamana kadar kullanmadıysanız bundan sonra kullanmanızı tavsiye ediyorum.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/05/icloud-3.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/05/icloud-3-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiicloud giriş,icloud hesabı silme,icloud indir,icloud nedir,icloud rehber yedeklemeiCloud, Apple'in kendi cihazları için geliştirdiği bir yedekleme ve güvenlik servisidir. Kullanıma sunulduğu ilk zamanlarda isteğe bağlı kullanılan bu servis, artık cihazlarda kurulu geliyor. Bu yazımda, Apple'in geliştirdiği bu 'zamanının ötesine ait' servisi sizlere tanıtmak istiyorum. iCloud servisinin ne işe yaradığını ve nasıl çalıştığını gördüğünüzde, Apple'ın nasıl bu kadar büyüdüğünü...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...