Son yıllarda hesap hackleme işleri öyle boyutlara ulaştı ki, internet ortamında güvenlik söz etmenin imkanı kalmadı. Bu işin içinde olanlar iyi bilirler, popüler internet sitelerine gönderilen şikayet ve itiraz isteklerine cevap verilmemeye başlandı. Yani, hesabınızı çaldırdığınız an artık o hesaptan umudunuzu kesiyordunuz. Özgürlüğün sınırsızca yaşanabildiği internet ortamının bu denli tehlikeli bir ortama dönüşmesi herkesi tedirgin etmektedir. Öyle ki, bu işin içinden gelmiş insanların bile hesaplarının çalındığına defalarca şahit olmuşuzdur. 10 yaşında ki çocukların bile hesap hırsızlığı yapması durumun vehametini çok net bir şekilde ortaya koymaktadır.

guvenlik

Peki, internet ortamında kullandığımız hesapları hacklemek nasıl olur da bu kolay olabilir ki?

Bu soru aklınızdan geçtiyse hemen cevap vereyim. İnternet kullanıcılarının birçoğunun bilinçsiz oluşu, çok basit şifreler kullanmaları bu sonucu doğurdu. Bunların yanına bir de hack programlarının bilgisayar ve telefonlara daha girmeye başlamaları hackerlerın işlerini daha da kolaylaştırdı. Düşünsenize, bilgisayarınıza sizden habersiz yüklenen bir keylogger trojanı yüzünden bütün hesaplarınız başkalarının eline geçebiliyor. İşte durum bu kadar hassas…

İşin boyutları bu dengi tehlikeli bir hal alınca Faceook, Hotmail, Gmail ve Twitter gibi popüler internet siteleri bu hack olaylarının önüne geçebilmek “iki aşamalı doğrulama” sistemini devreye soktular. İki aşamalı doğru sistemi adından da anlaşılabildiği gibi, hesaba eklenen ikinci güvenlik aşamasıdır. Hesabınızın güvenlik ayarlarından bu sistemi devreye soktuğunuzda sizden bir cep telefonu numarası girmeniz isteniyor. Girdiğiniz bu cep telefonu numaranıza bir güvenlik kodu gönderiliyor ve belirtilen alana giriş yapmanız isteniyor. Bu işlemi yaptığınızda bu telefon numarası onaylanıyor ve hesabınıza ekleniyor.

Bu dakikan sonra hesabınıza her giriş yaptığınızda hesabınız açılmadan önce cep telefonunuza güvenlik kodu gönderiliyor ve bu güvenlik kodunun giriş bölümüne girilmesi isteniyor. Bu kodu girmezseniz hesabınız açılmıyor. Yani kısacası, telefonunuza gelen güvenlik kodu olmadan hesabınız açılamıyor ve ayarları değiştirilemiyor.

Bu sistemi devreye sokan milyonlarca internet kullanıcısı hesaplarının güvenliğini çok kolay bir şekilde sağlayabiliyorlar. Hesabınızın şifresinin bir kişi tarafından çalınması hesabınızın ele geçirilmesine yetmiyor. Hesabınızı kırmak isteyen kişinin mutlaka ama mutlaka cep telefonunuza da ele geçirmesi gerekiyor. Bu da oldukça zor olduğu için hesabınız kırılamıyor.

Yazımın başında söylediğim gibi artık bir çok web sitesi bu sistemi destekliyor. Hesabınızın güvenlik ayarlarına girip iki aşamalı doğrulama sistemini devreye sokabiliyorsunuz.

Facebook iki aşamalı doğrulama ayar ekranı;

facebook-iki-asamali-dogrulama

[divide]

Hotmail iki aşamalı doğrulama ayar ekranı;

hotmail-iki-asamali-dogrualama

[divide]

Gmail iki aşamalı doğrulama ayar ekranı;

gmail-iki-asamali-dogrulama

 

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/07/guvenlik.pnghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/07/guvenlik-150x150.pngFatih ELTUNTeknolojiSon yıllarda hesap hackleme işleri öyle boyutlara ulaştı ki, internet ortamında güvenlik söz etmenin imkanı kalmadı. Bu işin içinde olanlar iyi bilirler, popüler internet sitelerine gönderilen şikayet ve itiraz isteklerine cevap verilmemeye başlandı. Yani, hesabınızı çaldırdığınız an artık o hesaptan umudunuzu kesiyordunuz. Özgürlüğün sınırsızca yaşanabildiği internet ortamının bu denli tehlikeli bir...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...