Sık sık fotoğraf çekiyorsanız ekranınızda bulunan Hdr uyarısını mutlaka görmüşsünüzdür. Yeni bir teknoloji diyebileceğimiz Hdr teknolojisi, fotoğraf makinelerinin ve telefonların tümünde kullanılmaya başlandı. Peki siz bu teknolojinin ne işe yaradığını ve nasıl kullanıldığını biliyor musunuz?

Ben uzun zamandır bu teknolojiyi biliyorum fakat pek kullanmıyorum. Çünkü ben fotoğraf çekerken pek titiz davranmıyorum. Yani benim için fotoğrafın kalitesi çoğu zaman önem arz etmiyor. Fotoğraf gözüme hoş göründüğü sürece sorun yok…

Fakat sizin için fotoğraf çekmek önemli ise, bu işe daha profesyonel yaklaşıyorsanız Hdr teknolojisi çok işinize yarayacaktır. Hdr kelimesi High Dynamic Range kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı Yüksek Dinamik Aralık olan bu fotoğraf çekme teknolojisi, gözünüzün algılayamadığı ışık aralıklarının fotoğraflara yansıtılması anlamına gelmektedir. Hdr çekim özelliğine sahip bir fotoğraf makineniz veya telefonunuz varsa, Hdr çekim modunda çekim yaparak fotoğrafınızın farklı ışık tonlarındaki görüntüleri görebilirsiniz. Makineniz çektiğiniz fotoğrafın farklı  ışık modundaki görüntülerini de çeker, bu farklı fotoğrafları en görüntüyü alabilecek şekilde birleştirir ve size sunar. Dijital fotoğraf makinelerinde bu mod daha gelişmiş özelliklere sahipken, telefonlardaki yapı daha basittir.

hdr-1
Bu fotoğrafta Hdr özelliği kullanılmadı.

hdr-2
Bu fotoğraf Hdr modunda çekildi.

Gördüğünüz bu iki fotoğrafta iPhone 4S telefon ile aynı zaman ve şartlarda çekildi. Hdr modda çekilen fotoğrafın ışık kalitesinin çok daha iyi olduğunu kolaylıkla görebiliyoruz. Yani Hdr mod görüntü kalitesini oldukça fazla etkiliyor. 

Yazımın başında dediğim gibi, fotoğraf çekme işine önem veriyorsanız Hdr teknolojisini mutlaka kullanmalısınız. Unutmadan şunu da söyleyelim; çekeceğiniz fotoğrafta hareketli objeler varsa Hdr fotoğraf çekemiyorsunuz.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/03/hdr-2.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/03/hdr-2-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojihdr fotoğraf,hdr mod,hdr nedirSık sık fotoğraf çekiyorsanız ekranınızda bulunan Hdr uyarısını mutlaka görmüşsünüzdür. Yeni bir teknoloji diyebileceğimiz Hdr teknolojisi, fotoğraf makinelerinin ve telefonların tümünde kullanılmaya başlandı. Peki siz bu teknolojinin ne işe yaradığını ve nasıl kullanıldığını biliyor musunuz? Ben uzun zamandır bu teknolojiyi biliyorum fakat pek kullanmıyorum. Çünkü ben fotoğraf çekerken pek titiz...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...