Özellikle hard disk alan ve satan kişilerin merak ettiği soruların başında fiyatından çok hard diskin sağlık durumudur. Zira ikinci el olarak alacağınız hard disk sağlam değilse vereceğiniz para tamamen boşa gidebilir.

Bilgisayar donanımlarının içinde ikinci el piyasası en sıkıntılı olan donanım harddisklerdir. Sorunsuz çalışıyor gibi görünen bir harddisk çok kısa süre içinde çalışmaz hale gelebiliyor. Bir harddiskin sağlık durumunu kullanarak çoğu zaman anlayamazsınız. Alacağınız diskin ne kadar süre kullanıldığı, diske bad sektör olup olmadığı mutlaka öğrenmeniz gerekmektedir.

İkinci el hdd piyasasında bulunan birçok diskte bad sektör problemi mevcuttur. Bad sektör olan bu diskler bozuk sektörler işaretlenerek piyasaya sunulmaktadır. Bu işlemleri gören harddisklerin çalışmasında da gözlü görülür problemler yoktur.

Bad sektör sorunun yanında harddisklerde ısınma problemleri de vardır. Disklerde bulunan bu ısınma problemi üretim hatalarından ve kullanım şartlarından kaynaklanmaktadır. Fazla ısınma sorunu diskin direk performansı etkilemektedir.

Tüm bu sebeplerden dolayı alacağınız veya satacağınız diski bir program ile kontrol etmeniz de büyük yarar vardır. Şuan hali hazırda hdd sağlık testi yapan onlarca program bulunmaktadır. Birçoğu çok tutarlı ve doğru bilgiler sunarken bazıları gerçek verilerden çok uzakta sonuçlar sunmaktadır. Bu yazımda kendini ispat etmiş ve bu aralar da çok popüler olan bir hdd sağlık testi programından bahsedeceğimi.

Benim sizlere önereceğim hdd sağlık testi programının ismi “Hard Disk Sentinel” dir. Program hard disk sağlık test sonuçlar hem çok güvenilir hem de kullanımı çok kolaydır. Ve sadece hard diskin sağlık verilerini değil, performans, sıcaklık ve kullanım sıklığı değerlerini de vermektedir.

Ben elimde olan ve ne kadar süredir kullandığımı bildiğim birçok diski bu program ile denedim. Gerçekten de programın sunduğu hdd sağlık testi sonuçlarının doğru olduğunu gördüm. Hatta bir ara satmayı düşündüğüm bir diskte 42 adet bad sektör olduğunu bu program ile öğrendim. SAtmayı düşündüğüm zamana kadar hiçbir problem çıkarmayan diskim bad sektör doluymuş. Test etmeden satmış ve almış olsaydım başım çok ağrıyacaktı.

Hard Disk Sentinel programın tek kötü yanı programın ücretli olmasıdır. Programın standart lisans ücreti yaklaşık 53 dolar. Deneme sürümünde ne yazık ki çok sınırlı bir bilgi veriyor. Deneme sürümünde tamir gibi özellikler yok. Sadece ömür, performans gibi sağlık verilerini veriyor. Eğer amacınız sadece diskin sağlığını kontrol etmekse deneme sürümü işiniz görecektir.

Deneme sürümünden alacağınız hdd sağlık testi verileri aşağıdaki gibi olacaktır.

Hdd Sağlık Testi 1

Bu ekranda diskin genel sağlık durumunu görebilirsiniz.

  • Hard diskin mekanik hasarlarını.
  • Bad sektör olup olmadığını.
  • Toplam çalışma zamanını.
  • Tahmini ömrünü.
  • Başlama ve durma sayısını.

bu ekrandan görebilirsiniz.

Hdd Sağlık Testi 2

Bu ekrandan diskin sıcaklık değerlerini kontrol edebilirsiniz.

  • Anlık sıcaklık değeri.
  • Ortalama sıcaklık değerini.
  • Maksimum sıcaklık değerini.

bu ekrandan görüp takip edebilirsiniz.

Hdd Sağlık Testi 3

Bu ekranda diskin aktarım değerlerine bakabilirsiniz. Alacağınız hard diskte bu değerler çok önemlidir. İnternette disk çeşitlerine göre aktarım hızlarının ortalamalarına bakarak bu değerlerle karşılaştırabilirsiniz.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2019/02/Hdd-Sağlık-Testi-3.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2019/02/Hdd-Sağlık-Testi-3-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiharddisk kontrol programı,harddisk sağlamlık testi,harddisk test etme,hdd test program,hdd test programıÖzellikle hard disk alan ve satan kişilerin merak ettiği soruların başında fiyatından çok hard diskin sağlık durumudur. Zira ikinci el olarak alacağınız hard disk sağlam değilse vereceğiniz para tamamen boşa gidebilir. Bilgisayar donanımlarının içinde ikinci el piyasası en sıkıntılı olan donanım harddisklerdir. Sorunsuz çalışıyor gibi görünen bir harddisk çok kısa...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...