Harika Web Siteleri Yapmaya Ne Dersiniz? 1Bu yazımda sizlere “nasıl web sitesi sahibi” olabileceğinizi anlatmaya çalışacağım. Daha önceki yazılarımda bu konuya birkaç sefer değinmiştim. Elimden geldiğince her yolu anlatmaya çalışıyorum.

Sizlere en ucuz ve en basit yoldan web sitesi nasıl yapılır, nasıl yönetilir göstermeye çalışacağım.

Web sitesi tasarımı ve yayına verilmesi konusunda birden fazla seçenek bulunmaktadır.

Bu seçenekler şunlardır.
1- Kendi sitenizi tasarlamanız,
2- Ücret karşılığı bir firmaya profesyonel bir site yaptırmanız,
3- Bedava web sitesi yapmaya olanak sağlayan web sitelerini kullanmanız,
4- Hazır script kullanmanız.

Bu seçeneklerin içinde kalite olarak sizi en çok tatmin edecek olan 2. seçenektir. Diğer seçenekler uzun, zor ve sıkıcıdır. Ve ortaya çıkacak web sitesinin de nasıl olacağı da belli değildir.

Kişisel web sitelerinin tasarımları çok önemli değildir. Fakat bir firma sitesi, bir ürün satış sitesi veya bir tanıtım sitesi istiyorsanız, kaliteye çok ama çok önem vermelisiniz.

Örnek olarak, bir restaurantınız var ve siz yemeklerinizi/restaurantınızı web ortamında tanıtmak istiyorsunuz. Eğer yapacağınız web sitesi kullanışlı değilse, müşterileriniz web sitenize girmek istemeyeceklerdir. Buda sizi amacınızdan uzaklaştıracaktır.

Bütün web sitesi sahipleri, sitelerinin üzerinde tam kontrol sahibi olmak isterler. İstedikleri zaman istedikleri yerleri değiştirmek isterler. Web sitelerinin güncel kalması hayati öneme sahiptir. Bunların yanında, tasarımın, renklerin ve yerleşimlerin zaman zaman yenilenmesi de gerekmektedir. Sahip olacağınız web sitesinin bu olanakları sizlere sağlaması çok önemlidir. Fakat bu kadar özelliği bir arada istemeniz maliyetli olacaktır.

Peki, çok maliyetli olmayan, tasarımı kaliteli olan, hem de istediğiniz değişiklikleri kolayca yapabileceğiniz bir web sitesine nasıl sahip olabilirsiniz?

İşte bu yazıyı yazma amacım tam olarak bu soruya cevap vermekti. Hem ucuz, hem kaliteli, hem kullanışlı, hem de rahatça yönetebileceğiniz bir web sitesini nasıl yapacağınızı sizler için detaylıca anlatacağım.

Piyasada bedavaya yada düşük maliyetle web sitesi yapmaya olanak sağlayan bir çok firma sitesi bulunmaktadır. Üyelik gerektiren bu siteleri kullanarak web sitesi yapmak oldukça kolaydır. Fakat bu sistemleri kullanarak kaliteli diyebileceğimiz bir web sitesi yapmak kolay değildir. Bu sistemlerin sunduğu şablonlar genellikle basit ve kullanımı zor olan şablonlardır. İstediğiniz değişikleri ya yaptırmaz yada istediğiniz gibi yapamazsınız. Bundan dolayı çok tercih edilmezler.

Fakat sizlere birazdan tanıtacağım firma, bu işi o kadar ilerletmiş ki, binlerce dolara yaptırabileceğiniz bir web sitesini, bu firmanın web uygulamasını kullanarak bir kaç dakika içinde yapabileceksiniz. Çok kaliteli şablonlara sahip bu firmanın web sitesine, sadece e-mail adresinizi girerek üye olabiliyor ve hemen sitenizin yapımına başlayabiliyorsunuz.

Her sektöre uygun yüzlerce hazır tasarımı hiçbir ücret istemeden kullanımınıza veriyorlar. Bu tasarımları istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. Aklınıza gelebilecek her türlü özelliği bu sistemde kullanmak mümkün. Host ve bandwidth ücretini bile istemiyorlar. Siz sadece sisteme girip, tasarımınızı seçip işe başlıyorsunuz.

Daha bitmedi. Sitenize harika bir mobil teması ve Facebook sayfası da oluşturabiliyorsunuz.

Sistemde bedava üyeliğin yanı sıra Premium üyelik sistemi de bulunmaktadır. Aylık 20 TL ücret karşılığında kendi domain isminizi kullanma şansını yakalıyorsunuz.

Bu 20 TL içinde host kirası, tasarım ücreti, bandwidth ücreti, e-mail servis ücreti, mobil teması ücreti de dahil..

Tasarımları merak ettiğinizi biliyorum. İşte size birkaç tasarım örneği.
Not: Resimlere tıklayarak tasarımlara ulaşabilirsiniz.

Lokanta / Restaurant Tasarımı
Lokanta / Restaurant Tasarımı
Otel Tanıtım Tasarımı
Otel Tanıtım Tasarımı
Kuyumcu / Takı Tanıtım Tasarımı
Kuyumcu / Takı Tanıtım Tasarımı
Kişisel Tanıtım Sitesi Tasarımı
Kişisel Tanıtım Sitesi Tasarımı
Emlak Sitesi Tasarımı
Emlak Sitesi Tasarımı
Otomobil Galeri Sitesi Tasarımı
Otomobil Galeri Sitesi Tasarımı

ve aklınıza gelebilecek bütün sektörlerle ilgili tasarımlar…

Bütün tasarımlara bu adresten bakabilirsiniz.

Tanıtım işi buraya kadar. Eğer tasarımlar hoşunuza gittiyse, yapım işlemlerine geçebiliriz.
Bu sistemi kullanarak bir web sitesi yapabilmek için ilk olarak sisteme kayıt olmalısınız.

Wix kayıt olma işlemi
Sistemin ana sayfasında bulunan Start Now tuşuna bastığınızda açılan login sayfasının üst tarafında bulunan CREATE NEW ACCOUNT linkine tıkladığınızda kayıt olma sayfası açılacaktır.

Bu sayfada sizden, e-mail adresi ve şifre istenecektir. Bu alanları doldurup Gotuşuna basınız.

Go tuşuna bastığınızda, sitenizin türünü soran bir pencere açılacaktır. Burada sitenizin türünü seçiniz. Buradaki seçimlerinize uygun tasarımlar, bir sonraki ekranda karşınıza çıkacaktır.

Örnek: Cafe

Wix kayıt olma ekranı

Not: Birden fazla seçenek seçebilirsiniz.

Seçim işlemi bitince tekrar GO tuşuna basınız. Yeni gelen ekranın sol tarafında bulunan menüde, site türleri, sağ tarafında ise uygun tasarımlar bulunmaktadır.

Win Tasarım seçimi

Her tasarımın altında mavi iki buton bulunmaktadır.

VIEW butonuna basarak tasarıma daha detaylı bakabilirsiniz.
EDIT tuşuna basarak beğendiğiniz tasarımı değiştirmeye başlayabilirsiniz.

Ayakkabı Mağazası Sitesi

Ben Online Shop kategorisi altında bulunan ShoeStore (Ayakkabı Mağazası) tasarımını seçiyorum ve EDIT (düzenleme) işlemine geçiyorum.

Sizde kendinize uygun tasarımı seçip EDIT tuşuna basınız.

EDIT tuşuna bastığınızda düzenleme işlemlerini yapacağınız büyük bir pencere açılacaktır. Bu pencerenin içinde seçtiğiniz tasarım, sol üst tarafta bir araç çubuğu, sol en üstte sayfalar arası geçiş yapabileceğiniz açılır bir menü, sağ üst tarafta Preview, Save, Publish tuşlarının olduğu bir araç çubuğu göreceksiniz.

Win Sayfa Tasarımı

Bu araç çubuklarını kullanarak sitemizde değişikler yapacağınız.

Bu araç çubuklarını kısaca tanıtayım.

1. Araç Çubuğu

Win araç Çucukları

Sitenizdeki sayfaları görebilir, yeni sayfalar ekleyebilirsiniz.

Sitenizin renk tonlarını buradan değiştirebilirsiniz.

Sitenize yeni obje ekleyebilirsiniz. Yazı, resim, video, galeri vs.

Sitenizin genel ayarlarını buradan yapabilirsiniz.

App markete giriş yapıp siteniz için yeni özellikler satın alabilirsiniz. Chat vs.


2. Araç Çubuğu
Wix Üst Menü
Üst tarafta bulunan bu menüyü kullanarak sayfalar arasında geçiş yapabilirsiniz.


3. Araç Çubuğu

Wix sağ üst menü

Sağ üst tarafta bulunan bu menüyü kullanarak sayfalarınızdaki değişikleri kaydedebilir (Save), yayına alabilirsiniz (Publish).


Şimdi 1. araç çubuğunun en üstünde bulunan Pages sekmesine tıklayalım.

Wix Pages

Açılan pencerede sitemizde bulunan tüm sayfaları görebilirsiniz. Sayfa isimlerinin hemen sağında bulunan çark simgesine tıklayarak o sayfa ile ilgili ayarları yapabilirsiniz.

Wix Sayfa ayarları


Sayfa ismi, sayfa başlığı, menüde görünüp görünmeyeceği, sayfa açıklaması gibi değeri bu bölümden gireceksiniz.

Home olan sayfa ismini, Ana Sayfa olarak değiştirelim ve Done tuşuna basalım.

Wix sayfa ismi değiştirme

Sitenin üst menüsünde Home olarak yazan linkin Ana Sayfa olarak değiştiğini göreceksiniz.

Bütün sayfaların isimlerini bu şekilde değiştirebilirsiniz.

Yeni Sayfa Ekleme

Pages menüsünün en altında bulunan Add page linkine tıklayarak yeni sayfa ekleyebilirsiniz.

Wix Yeni Sayfa Ekleme

Yeni sayfa ekleme ekranı yukarıda gördüğünüz gibidir. Sol menüde sayfa türleri, sağ tarafta sayfanın nasıl görüneceğini gösteren resim, sağ altta sayfa ismi bulunmaktadır.

Eğer bu sayfa bir sayfanın alt sayfası olacaksa, Add as sub page şıkkını işaretleyin.

 

Wix yeni sayfa ekledim.


Gördüğünüz gibi yeni eklediğim “Resim Galerisi 1” sayfası Home sayfasının altına eklendi.

Sayfaları sürükle bırak yöntemi ile istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Resim Galerisi 1 sayfasını fare ile tutup, STORES sayfasının altına bırakabilirsiniz.

Sayfa İçi Değişikler

Arkadaşlar, bu sistemin en güzel yönü sayfa içi değişikliklerin çok kolay yapılabilinmesidir. Herhangi bir sayfada bulunan, herhangi bir resim veya yazıya tıkladığınızda, hemen yanında “değişiklik yapma” penceresi açılmaktadır. Bu pencereleri kullanarak site içerisindeki bütün objeleri değiştirebilirsiniz.

Örnekler:

Wix içerik değiştirme

Sayfada bulunan bir ürünün üzerine tıkladığınızda, hemen yan tarafında bir pencere açılıyor. Bu pencerede bulunan seçeneklere giriş yaparak bu ürünün ismini, açıklamasını, resmini, fiyatını değiştirebiliyor eğer silmek isterseniz pencerenin altında bulunan çöp kutusu simgesine tıklayarak silebiliyorsunuz.

Wix içerik değiştirme
Sayfada bulunan bir başlığın üzerine tıkladığınızda, yukarıda gördüğünüz gibi yazım araç çubuğu çıkıyor ve başlığı istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz.

Wix içerik değiştirme

About sayfasındaki yazıyı değiştiriyorum.


Şimdi 1. araç çubuğunun 3. sekmesine tıklayarak Add menüsü açalım.

Wix add menüsü


En güzel menülerden biri olan Add menüsünü kullanarak sayfalarına yazı, galeri, video, çizgiler, butonlar, menüler, müzik galerisi gibi harika objeler ekleyebilirsiniz.

Şimdi yaptıklarımızı kaydetmek için 3. araç çubuğunda bulunan Save tuşuna basalım.
İlk kayıtta site ismi soracaktır. Açılan pencerede gerekli alana sitemizin ismini yazalım.

Wix site ismi

Save Now tuşuna basalım ve kayıt işlemini gerçekleştirelim. Sitenizi yayına almak istiyorsanız kayıt işleminden sonra Public tuşuna da basınız.

Sitenin ismini girdiğimiz alanın hemen altında siteminiz adresi yazmaktadır. Gördüğünüz gibi benim yaptığım sitenin adresi http://delinetciler.wix.com/delineticler-ayakkabi. Eğer kendi domaininizi kullanmak istiyorsanız, (Örnek: www.pumoayakkabi.com) yazının yaşında bahsettiğim gibi ücretli üyeliğe geçmeniz gerekiyor. Aylık 20 TL ödeyerek Premium üye olabilirsiniz. Yaptığınız tasarım gerçekten hoşunuza giderse hiç düşünmeden Premium üyeliğe geçmenizi tavsiye ediyorum.

İstediğiniz zaman hesabınıza giriş yapıp sitenizi geliştirmeye devam edebilirsiniz.

Şimdilik anlatacaklarım bu kadar. Aklınıza takılan soruları elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım. Umarım Wix’in sunduğu bu hizmet de, benim anlatışımda hoşunuza gitmiştir. Şimdiden kolaylıklar diliyorum.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/33198d1354818341-wix.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/33198d1354818341-wix-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiWeb sitesiBu yazımda sizlere 'nasıl web sitesi sahibi' olabileceğinizi anlatmaya çalışacağım. Daha önceki yazılarımda bu konuya birkaç sefer değinmiştim. Elimden geldiğince her yolu anlatmaya çalışıyorum. Sizlere en ucuz ve en basit yoldan web sitesi nasıl yapılır, nasıl yönetilir göstermeye çalışacağım. Web sitesi tasarımı ve yayına verilmesi konusunda birden fazla seçenek bulunmaktadır. Bu seçenekler şunlardır. ...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...