Kullandığınız bilgisayarın harddiskinin ssd mi yoksa klasik harddisk mi olduğunu anlamının iki yolu vardır. Ya kasanın içini açıp bakacaksınız ya da birkaç program ile ölçüm yaparak disk okuma hızından bir sonuca varacaksınız. 

Bildiğimiz klasik harddiskler diskli ve yarı mekanik bir yapıya sahiptirler hızları ssd harddisklere göre düşüktür. Ssd hardisklerin yapısı tamamen elektroniktir ve ram gibi çalışırlar. Okuyucu kafanın disk üzerine hareket ederek bilgiyi aramasına gerek yoktur. O yüzden ssd harddiskler hızla klasik harddisklerin yerlerini almaktadırlar.

Windows İçin Ssd Tesbiti Nasıl Yapılır?

Klasik harddisklerin okuma hızları bağlantısına göre 100-80 MB/saniye’dir. Ssd harddiklerin sıralı okuma hızları yaklaşık 500 MB/saniyedir. Ama bilgisayarınızda bu hızı ulaşmanız zordur. Ssd harddisklerin kutularında her ne kadar 550 MB/s yazsa da sata 3 bağlantısı ile en fazla 400-300 MB/s ulaşabilirsiniz. Fakat sonuç olarak hangi porta bağlarsanız bağlayın ssd harddisk klasik harddiskten hızlıdır.

Harddiskin SSD Olduğunu Nasıl Anlarız? 1

HD Tune programını internet indirerek hemen diskinizi test edebilirsiniz. Aşağıdaki resimde Kingston SV300 modelini sata 2 bağlantısı ile test ettim. Test sonucu ortalama 177 MB/s çıktı. Klasik bir harddiskin yaklaşık 2,5 katı daha hızlı. Bu sonuçtan diskimizin ssd olduğunu çok rahat anlıyoruz.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2015/03/ssd-sata2.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2015/03/ssd-sata2-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiKullandığınız bilgisayarın harddiskinin ssd mi yoksa klasik harddisk mi olduğunu anlamının iki yolu vardır. Ya kasanın içini açıp bakacaksınız ya da birkaç program ile ölçüm yaparak disk okuma hızından bir sonuca varacaksınız.  Bildiğimiz klasik harddiskler diskli ve yarı mekanik bir yapıya sahiptirler hızları ssd harddisklere göre düşüktür. Ssd hardisklerin yapısı...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...