Harddisk Tamiri - Harddisk Repair 1Bilgisayar kullanıcılarının en büyük korkularının başında şüphesiz ki bad sector problemi geliyordur. Hard iskin yapısında bulunan sectorlerden biri veya daha fazlasının bozulması sonucu ortaya çıkan bu problem, sistem çökmeleri, veri kayıpları ve yeni bir hard disk masrafına neden olduğu için çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Harddisk yapısı gereği en narin parçalardan biridir. Hard disk mekanik bir yapıya sahiptir ve içinde çok hızlı dönen diskler bulunmaktadır. Çalışırken alacağı en ufak bir darbe bile onu kullanılmaz bir hale getirebilir. Bundan dolayı bilgisayar çalışırken hareket ettirilmez.

Hard diskler sectör adı verilen ve üzerine bilgilerin yazıldığı birimlerden meydana gelirler. Bu sectorlerde zamanla veya hard diskin dışarıdan aldığı darbeden dolayı bozulmalar olur. Bozulan bu sectorlere bad sector denir. Bu sectorlerin üzerine yazılı olan veriler okunmaz hale gelirler. Bu durum oluştuğunda bilgisayar ya hiç açılmaz ya da devamlı hata mesajları ile karşılaşırsınız. Bad sectorün hangi bölümünde oluştuğu çok önemlidir. Harddiskin ilk sectorlerinde sistem dosyaları olduğundan bu bölümlerde oluşacak bad sectorler bilgisayarınızın açılmamasına neden olabilir. Diskin kullanılmayan bir bölümünde oluşan bir bad sector bilgisayarınızı çok etkilemeyebilir. Fakat her ne olursa olsun bad sector çok tehlikelidir ve bütün verilerinizi kaybetmenize neden olabilir.

Windows kullanıcılarının aldığı bad sector hatalarından birini “Windows sabit disk sorunu algılandı” dır.

Windows sabit disk sorunu algılandı

Bu hatayı alıyorsanız çok büyük ihtimalle hard diskinizde bad sector oluşmuştur.

Peki, böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda ne yapabilirsiniz?

Eğer hard diskinizde oluşan bad sector diskte oluşan derin bir çizikten dolayı oluşmuşsa, hard diskinizi değiştirmekten başka seçeneğiniz yok. Yüzeysel derin olmayan bir bad sector oluşmuşsa, bu bozuk sectoru bazı programlar kullanarak tamir ettirebilirsiniz. Bunu anlamanın tek yolu da hard diskiniz bad sector tamir programlarıyla taratıp sonucu görmektir.

Piyasada bad sector repair adıyla bir çok program bulunmaktadır. Bu programların hepsinin kullanım şekilleri aynıdır. Fakat hepsi aynı sonucu verememektedir. Benim size önereceğim program HDD Regenerator’dür.Ücretli bir programdır ve piyasanın en iyisidir. Demosunda 2 sectore kadar tamir yapabiliyorsunuz. Şansınız varsa bozuk sector sayınız 2 geçmez. 2 den fazla bozuk sector varsa lisansını almanız gerekmektedir. Ya da ücretsiz bir program bulmanız gerekmektedir. Programların kullanım şekilleri aynı olduğu için birinin kullanımını öğrenmeniz yeterli olacaktır. Şimdi işe başlayalım ve bozuk sectorunuzu onaralım.

İlk olarak bu adresten programı indirip kurmalısınız.

Program çalıştığında ekranınızın sağ alt köşesine yerleşir ve bir pencere açılır.

Bad sector onarma

Onarma işlemi dos ortamında yapılacağından ilk olarak boot cd si oluşturmak gerekmektedir. Program boot cd sini kendi oluşturmaktadır. Bunun için Cd veya dvd yazıcınıza boş bir cd koyup ekran bulunanBoottable CD / DVD sekmesine tıklayınız. Bir kaç saniye için program boot cd sini oluşturacak ve bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı isteyecek.

Not: Bilgisayarınızın bu cd üzerinden başlayabilmesi için bios ayarlarından Boot Device seçeneğini CD-ROM yapmanız gerekmektedir.

Bu işlemlerden sonra bilgisayarınız oluşturduğunuz bu bott cd üzerinden açılacak ve HDD Regeneratorprogramı otomatik başlayacaktır.

HDD Regenerator

1. Seçenek (Scan and repair) tarar ve bulunan bad sectorleri tamir eder.
2. Seçenek (Scan, but do not repair) tarar fakat tamir etmez.

Biz 1. seçeneği seçeceğiz. Bunun için klavyeden 1’i tuşlayın ve enter tuşuna basın.
Tarama başlayacak ve anlık olarak bize durumu gösterecektir.

HDD Regenerator  2

Yukarıda örnek olarak gösterdiğim ratama %94.59’a gelmiş ve 1 adet bad sector bulunmuş, o da tamir edilmiş. Umarım sizin tarama sonucunuzda böyle çıkar.

Tarama bittiğinde bilgisayarınızı resetleyerek yeniden başlatın ve sonuca bakın. Hata penceresi çıkmıyorsa sorun çözülmüş demektir.

C sürücüsü denetleme

Hata devam ediyorsa bad sectorden dolayı dosya yapınız bozulmuş olabilir. Dosya yapısında oluşan sorunları düzeltmek için c sürücünü farenizle sağ tıklayın, açılan menüden Özellikleri seçin. Araçlar sekmesine tıkayın ve Şimdi Denetletuşuna basın. Açılan ufak pencerede iki seçeneğide tikleyin ve Başlat tuşuna basın.

Bilgisayarınız yeniden başladığında denetim başlayacak uyarısı alacaksınız. Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatın. Denetim aşağı yukarı 1 saat sürecektir. Denetim bittiğinde bilgisayarınız otomatik başlayacaktır. Bilgisayarınızı bir süre kullanın. Eğer hata mesajı almıyorsanız sorun düzeltilmiş demektir. Hata mesajını almaya devam ediyorsanız aynı işlemi D sürücüsü içinde yapın. Sorun yine çözülmezse sisteminizin yedeğini alın ve yeni bir hard disk sipariş edin.

Sonuçları bizimle paylaşırsanız çok seviniriz.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/33942d1362578692-bad-sector.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/33942d1362578692-bad-sector-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiHarddisk Repair,Harddisk TamiriBilgisayar kullanıcılarının en büyük korkularının başında şüphesiz ki bad sector problemi geliyordur. Hard iskin yapısında bulunan sectorlerden biri veya daha fazlasının bozulması sonucu ortaya çıkan bu problem, sistem çökmeleri, veri kayıpları ve yeni bir hard disk masrafına neden olduğu için çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Harddisk yapısı gereği en narin parçalardan biridir....Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...