Bu yazımda çok sık karşılaştığımız ve bizleri sinir krizine sokan “disk yazma korumalı” uyarısından nasıl kurtulabileceğinizi açıklayacağım. Birçok kişinin çözüm bulmadığı bu sorunun çözümünün ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

Hafıza kartlarını bilgisayar ortamında kullanan kişiler bu hata ile mutlaka karşılaşırlar. Çoğu zamanda çözüm bulunamaz ve sonucunda yeni hafıza kartı alma yoluna gidilir. Bu sinir bozucu sorunun aslında çok kolay bir çözümü vardır. Çoğu zaman hafıza kartının bozulduğunu düşünürüz ama durum düşündüğümüz gibi değildir.

Bu durum aslında bir hata değil, bir güvenlik önlemidir. Taşınabilir disklere virüs buluşma ihtimaline karşı alınan bir güvenlik önleminin verdiği uyarıdır. Bu yarı Windows tabanlı da olabilir, hafıza kartı yuvasının kilit mekanizmasından da olabilir. Windows İşletim Sisteminde herhangi bir diskiniz üzerinde yazma koruması olabilir. Eğer yazma koruması Windows tarafından sağlanıyorsa bunu basit birkaç komutla kaldırabilirsiniz.

Windows tarafından konulan disk yazma korumasını kaldırmak için şu adımları takip edin.

1- Hafıza kartınızı micro adaptöre yerleştirip bilgisayarınıza takın. Bilgisayarınızın kartınızı okumasını bekleyin.

2- Başlat/Çalıştır “diskpart” komutunu girin.

Ekranınıza cmd penceresi gelecek. 

3- “list disk” komutu ile bilgisayarınızdaki diskleri listeleyin.

Listede bakarak hafıza kartınızın kaçıncı disk olduğunu saptayın.

4- “select disk 1” yazarak hafıza kartınızı seçin. Sizde 2 veya 3 olabilir lütfen listeden bakın.

5- “attributes disk clear readonly” komutu ile disk korumasını kaldırın.

Hafıza Kartı Disk Yazma Korumalı Hatası Çözümü 1
Tüm komutları bu ekranda görebilirsiniz.

Şimdi hafıza kartınızı çıkarıp tekrar takın ve bir dosyayı yazdırmaya çalışın. Eğer dosya uyarı vermeden yazılırsa sorunumuz çözüldü demektir. Fakat aynı uyarıyı tekrar alırsanız şu işleme geçin.

Hafıza kartınızı SD adaptörü ile kullanıyorsanız adaptörün yazma koruması kilidini açın.

Hafıza Kartı Disk Yazma Korumalı Hatası Çözümü 2
SD adaptörünün yan tarafında bir kilit kolu vardır.

Bu kilit kolu yukarı ise aşağıda ise yukarı çekin. Dikkat edin bu kilit mekanizması çabuk bozulan bir yapıdadır. Siz kilidi açıp bilgisayara taktığınızda tekrar kilitleniyor olabilir. Çoğu zaman sorun bu basit şeyden dolayı oluşmaktadır. Bu kilit mekanizması bozulduğunda adaptörü yuvaya soktuğunuzda kendi kendini kitlemektedir. Mekanizmayı kontrol edin. Eğer çok rahata bir şekilde aşağı yukarı hareket ediyorsa, azıcık bir japon yapıştırıcısı ile mekanizmayı açık konumda iken oraya sabitleyin. Çok büyük ihtimalle artık bu uyarıyı almayacaksınız.

Bu iki işlemi yaptığınız halde sorun devam ediyorsa o zaman ya kartınız bozuktur ya da kart yuvanız. Kartınızı başka bir kart okuyucusunda denemekten başka çareniz yok. Ama dediğim gibi bu işlemlerden sonra büyük ihmalle sorununuz çözülecektir.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/12/Hafiza-Karti-Yazma-Korumasisini-Kaldirma-1.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/12/Hafiza-Karti-Yazma-Korumasisini-Kaldirma-1-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiBu yazımda çok sık karşılaştığımız ve bizleri sinir krizine sokan 'disk yazma korumalı' uyarısından nasıl kurtulabileceğinizi açıklayacağım. Birçok kişinin çözüm bulmadığı bu sorunun çözümünün ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Hafıza kartlarını bilgisayar ortamında kullanan kişiler bu hata ile mutlaka karşılaşırlar. Çoğu zamanda çözüm bulunamaz ve sonucunda yeni hafıza kartı alma...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...