Google'un "+1 " Servisi Ne İşe Yarıyor? 1Google’dan yeni arama oylama sistemi: ‘+1’!

Google’dan çok konuşulacak bir yenilik daha: “+1” adındaki yeni özellik nedir, nasıl çalışıyor?

Google, dün Facebook’daki ‘Beğen’ işlevine benzer, arama sonuçlarını oylamaya yarayan ‘+1’ düğmesini test edeceğini açıkladı.

+1 özelliği sadece Google profiline veya Gmail’e oturum açmışken kullanılabilecek. Bu deneysel işlev etkin olduğunda, arama sonuçlarının üzerine geldiğinizde her sonucun yanında bir ‘+1’ düğmesi görüntülenecek.

Facebook’daki ‘Beğen’ özelliğinde olduğu gibi, Google tüm +1’leri kullanıcının Google Profilinde saklanacak. Benzer aramalarda daha fazla oya sahip sonuçlar daha üstlerde yer alacak. +1 oylarınız sadece sizi değil, tüm kullanıcıları etkileyecek.

Özellik ilk olarak İngilizce dilindeki Google’da ortaya çıkacak, ardından zamanla tüm dünyaya sunulacak. İlk başlarda sadece arama sonuçlarında yer alacak olan +1, gelecekte daha fazla alanda belirecek.

Google, +1 ile sosyal arama motoru mu oluyor?

Google, arama sonuçlarında +1 simgesine tıkladığınızda, bu sonuç için bir öneri ve onay verdiğinizi söylüyor. Ve bunun sosyal bir işlev olduğu açık: Belirli arama sonuçlarında arkadaşlarınızın hangi sonuçlara +1 verdiğini görebileceksiniz. Google sonuçlarında çok sayıda site yer aldığından, bu +1’ler doğru siteyi seçmenize yardımcı olacak.

Ancak sistemi bir sosyal ağ olarak adlandıramayız. +1 sistemi, Facebook’taki Beğen ve Digg’deki ‘Diggs’ gibi çalışıyor ve neden hoşlandığınızı göstermek için basit bir yol sunuyor. Bu oldukça iyi, çünkü Google basitliğiyle aramada bu konuma geldi.

Reklamlarda +1’e tıklayarak Google’ın reklamları daha iyi hedeflemesini de sağlamak mümkün olacak. Yani yeni işlev, Google’a reklamlarda da fayda sağlayacak.

+1 zamanla büyüyecek

Google henüz +1’i tamamlamış değil. Google Buzz ve Google Wave’den ders alan şirket, bu kez arama sonuçlarında basit bir +1 simgesiyle işe başlayacak, işlevi yavaşça ve sessizce ilerletecek (Örneğin bir web sitesinden, uygulamalardan, Chrome’dan direkt olarak ‘+1’lemek’ gibi işlevleri zamanla ekleyecek).

Google +1, Google’ın daha sosyal bir arama motoru olmak istediğinin de göstergesi. +1’ler sayesinde Google, arama sonuçlarını daha iyi bir hale getirmekle kalmayacak, sosyal halkanızla da daha ilgili bir hale getirebilecek.

Fatih ELTUNTeknolojiGoogle +1Google'dan yeni arama oylama sistemi: '+1'! Google'dan çok konuşulacak bir yenilik daha: '+1' adındaki yeni özellik nedir, nasıl çalışıyor? Google, dün Facebook'daki 'Beğen' işlevine benzer, arama sonuçlarını oylamaya yarayan '+1' düğmesini test edeceğini açıkladı. +1 özelliği sadece Google profiline veya Gmail'e oturum açmışken kullanılabilecek. Bu deneysel işlev etkin olduğunda, arama sonuçlarının üzerine...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...