Bu yazımda günlük ve iş hayatınızda çok yararlanacağız bir konudan bahsetmek istiyorum. Malumunuzdur ki artık telefonlar ve internet arama motorları hayatımızın vazgeçilmez unsurları oldular. Onlarsız 1 saat geçirmek bile büyük bir sıkıntıya sebep oluyor. Aklımıza takılan ne olursa hiç zaman kaybetmeden arama motorlarına başvuruyoruz. Peki arama motorlarını ne kadar iyi kullanabiliyoruz?

Neden Gelişmiş Arama

Arama motorları doğru kullanmak doğru ve yeterli bilgiye zamanında erişebilmek için oldukça önemlidir. Ama ne yazık ki birçoğumuz arama motorlarını tam olarak kullanmayı bilmiyoruz. Bundan dolayı arama motoru dediğimizde aklımıza ilk gelen Google’un arama özelliklerinden bahsedeceğim bu yazıyı kaleme aldım.

Google arama motoru web ortamında en çok kullanılan arama motorudur. Büyük rakipleri olmasına rağmen popülerliğini hiç yitirmemiş ve zirvedeki yerini hiç kaptırmamıştır. Bunun nedenleri girmek istemiyorum. Belki alışkanlık belki de gerçekten de Google’un başarılısı bilmiyorum. Sonuç olarak ne zaman bir şey hakkında bilgi aramak istesek ilk olarak aklımıza Google geliyor.

Google Gelişmiş Detaylı Arama Nasıl Yapılır? 1

Google arama motoru genel olarak iki bölümden oluşur. Daha doğrusu bizler çoğunlukla Google iki özelliğini kullanırız. Ya metin arama motoru ya da resim arama motorunu kullanarak arama yaparız.

Google Gelişmiş Detaylı Aramanın Faydaları

Fakat biraz dikkat ederseniz Google arama arayüzünden Alışveriş, Haberler, Videolar, Kitaplar, Uçuş Arama ve Finans sekmeleri bulunmaktadır. Bu sekmeleri kullanarak ilgili aramalarınızı daha işlevsel hale getirebilirsiniz. Bunların yanı sıra standart arama motoru üzerinde Google arama parametrelerini kullanarak arama sonuçlarınızın doğruluğu arttırabilirsiniz.

Google arama motoru algoritması yaklaşık 200 etkeni bir araya getirerek siteleri listeler. Biz tabii ki bu 200 etkenin büyük bir çoğunluğu bilmiyoruz ve eğer webmaster değilseniz de bilmenize de gerek yoktur. Fakat iyi bir Google kullanıcısı iseniz Google’un genel yapısını bilmenizde fayda vardır.

Google genel olarak aradığınız kelime veya kelime gurubu ile en iyi etkileşimi gösteren siteleri sonuçlarında gösterir. Bu etkileşimi kendi algoritmasına göre yapar ve çıkardığın sonuçların ne kadar yararlı olduğunu da takip eder. Kullanıcı çıkan sonuçları inceliyorsa bu Google için iyi bir sonuçtur. Yok direk çıkış yapıyorsa bu Google için kötü bir sonuçtur. Yani hangi içeriğe ulaşacağımızı Google kriterleri belirler. Fakat bizler Google parametlerini kullanarak bu sonuç kriterlerini bir nebze de olsa kendimi tanımlayabiliriz. Nasıl mı?

Google Arama Parametreleri

Google’da bir kelime grubu arattırdığımız da örnek olarak “uzun elbise modelleri”, Google bu kelimelerin geçtiği siteleri sizlere sunar. Bu kelimeleri sitelerin başlıklarında ve içeriklerinde arar ve en iyi etkileşim gösteren sitelerin içeriklerini sizlere sunar.

Dikkat edin direk aradığınız cümleyi eşleştirmez, kelimeleri eşleştirir ve sonuçlarını listeler. Eğer siz direk cümleyi aramak istiyorsanız o zaman aradığınız cümleyi tırnak içine alarak aratmalısınız. Örnek : “uzun elbise modelleri”, “Ben sana mecburum bilemezsin Adını mıh gibi aklımda tutuyorum” gibi.

Diyelim ki Google’da elbise modellerini aratmak istiyorsunuz. Uzun elbise modelleri diye arattırdınız ve karşınıza yüzlerce sonu geldi. Fakat siz kırmızı renkli elbiseleri istemiyorsunuz. O zaman

uzun elbise modelleri -kırmızı

şeklinde arama yapmalısınız. Burada ki – parametresi istemediğiniz içerikleri arama sonuçlarından çıkarıyor.

Yine + parametresi ile ana arama içeriğinizin yanına şu da olsun diyebilirsiniz.

Uzun elbise modelleri +kampanya gibi

Arama kelimelerinizin bir dosya içerisinde geçmesini istiyorsanız;

filetype:pdf atatürkün hayatı, filetype:doc mimar sinan

Sadece belirli bir web sitesinin içeriğini aramak istiyorsanız;

site:www.delinetciler.net izmir

Aradığınız kelimeleri sitelerin başlıklarında aratmak istiyorsanız;

intitle: izmir hangi bölgede

Aradığınız kelimeleri sitelerin içeriğinde aratmak istiyorsanız;

intext: izmir hangi bölgede

Aradığınızı harita üzerinde aramak istiyorsanız;

map: kızılırmak

Aradığınız kelimeleri filmler içinde aramak istiyorsanız;

movie : transformer

Bu parametlerini kullanarak Google arama sonuçlarınızı daha işlevsel ve daha sonuç odaklı hale getirebilirsiniz. Tabii ki bir pratiklik kazanmak gerekiyor. Bu parametreleri unutmamak için aramalarda kullanmaya çalışmak en iyi yoldur.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2019/02/Google-Gelişmiş-Detaylı-Arama-1-1.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2019/02/Google-Gelişmiş-Detaylı-Arama-1-1-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiBu yazımda günlük ve iş hayatınızda çok yararlanacağız bir konudan bahsetmek istiyorum. Malumunuzdur ki artık telefonlar ve internet arama motorları hayatımızın vazgeçilmez unsurları oldular. Onlarsız 1 saat geçirmek bile büyük bir sıkıntıya sebep oluyor. Aklımıza takılan ne olursa hiç zaman kaybetmeden arama motorlarına başvuruyoruz. Peki arama motorlarını ne kadar...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...