Galaxy S3'de Açık Vermeye Başladı! 1Telefon dünyasında büyük yankı uyandıran, telefon standartlarını yukarı çekmeye başaran, telefon meraklıların büyük bir heyecanla beklediğiSamsun Galaxy S3, piyasaya çıkalı bir ay olmasına rağmen beklenenden çok şikayet almaya başladı.

Yakın zamanda ortaya çıkan aşarı ısınma ve bu ısınmadan kaynaklanan ve telefonu kullanılmaz hale getiren alev alma vakaları, kullanıcılarda tedirginlik yaratmaya başladı. Samsung firmasının, kendi kendine alev alan telefonların sahiplerine çeşitli hediyeler göndererek olayların üzerini kapatmaya çalıştığı da söylentiler arasında bulunmaktadır.

Donanımsal özellikleriyle bilgisayarı aratmayan Galaxy S3’ün, kullanıcılar tarafından beğenilmeyen yönleri de bir hayli fazla. İşte Galaxy S3’ün beğenilmeyen yönleri…

Yarım kalan özellikler…

İlk bakışta Samsung nihayet Apple’ı sollamış ve benzersiz yenilikleri piyasaya sürmüş gibi görünüyor. Ancak biraz daha dikkatle incelendiğinde, Ar-Ge ekibinin akıllarına gelen bazı özellikleri S3’e alel acele yerleştirdiği görülüyor.

Örneğin Pop-Up Play işlevi ilk tanıtıldığında çok etkileyici olduğunu düşünmüştük. Tek bir tıkla bir videoyu bir kenara küçültüp web’de arama yapmak ya da mesajları kontrol etmek, sonra ikinci bir tıkla videoya geri dönmek mümkündü. Hakkını teslim etmek lazım, bu işlev son derece iyi ve hızlı bir şekilde çalışıyor. Çevrimiçi videolar hariç!

Örneğin YouTube’da bir şey seyrediyorsanız, bu işlevi araya araya bir hal oluyorsunuz. Baştan söyleyelim, çabanız sonuç vermeyecek çünkü Pop Up Play sadece kaydedilmiş videolarda kullanılabiliyor.

Galaxy S3 pek çok açıdan iyi bir telefon ama yeni özelliklerin çoğunun olgunlaşmak için zamana ihtiyacı var, üstelik bir kısmı yarım bırakılmış.

Office belgeleri ile çalışmak
Polaris Office gibi uygulamalar hem ucuz hem pahalı akıllı telefonlarda artık neredeyse standart. Hatta Windows tabanlı telefonlarda doğrudan Microsoft Office kullanmak bile mümkün.

Ancak Galaxy S III’te tam kapasite ile çalışan bir ofis uygulaması ne yazık ki yok. Diğer bir deyişle belgelerde değişiklik yapmak mümkün değil.

Galaxy S3'de Açık Vermeye Başladı! 2

Daha iyi bir kamera, daha iyi gren azaltma
S III’ün kamerası günışığında çok iyi resimler çekiyor. Flaşlı çekilen fotoğraflar da akıllı telefon piyasasındaki en kaliteli resimler arasında. Ama iş yapay ışık veya flaşsız karanlık çekimlere geldiğinde S II, yeni telefona oranla biraz daha iyi sonuçlar veriyor.(Galaxy S II ile çekilmiş resim, sol taraf yapay ışık, sağ taraf bar ışığı)

Özellikle karanlık noktalarda gren çok artıyor, yapay ışıkta ise renkler fazla sıcak.
(Galaxy S III ile çekilmiş resim, sol taraf yapay ışık, sağ taraf bar ışığı)

İndüksiyon şarjı
Londra’daki basın konferansında S III için indüksiyon şarj cihazı tanıtılmıştı. Böylece telefonu kablosuz olarak şarj etmek mümkün olacaktı. Bütün gereken özel bir arka kapaktı.

Ama nedense Samsung, bu şarj cihazının uyandıracağı ilgiyi kestiremedi. Şimdi cihazın Amerika’da piyasaya sürüleceğinden bahsediliyor. Ancak dünyanın kalan bölgelerinde telefon hala kablolu şarj ile satılıyor.

Tasarım ve malzeme
Galaxy S III, “İnsanlar için yaratıldı, doğadan esinlendi” sloganıyla piyasaya sürüldü. İnsanlar için yaratılmamış bir telefon var mı bilmiyoruz ama işin doğa kısmı aslında sadece kabarcık sesleri çıkaran bir ekran koruyucudan ibaret. Cihazın kasası ise polikarbonat adı verilen kaygan plastik bir malzemeden yapılma.

Samsung neden Apple ya da HTC’nin izinden gitmedi ya da dedikodusu yapılan seramik kasaları kullanmadı bilemiyoruz. Ayrıca niye hala mekanik bir home tuşu kullanıldı, bunu da kestirmek mümkün değil.

Bellek seçenekleri
Galaxy S III, iPhone 4S gibi üç farklı bellek seçeneği ile piyasaya sürüldü:16, 32 ve 64 GB. Cihazda ayrıca bir microSD kart yuvası da var, ancak karta uygulama kurmak ya da veri kopyalamak o kadar kolay değil.

Ancak cihaz nedense Avrupa’da sadece 16 GB’lik model ile piyasaya sürüldü. Bu modelde sadece 11 GB kullanılabiliyor.

Galaxy S3'de Açık Vermeye Başladı! 3

S-Voice
S-Voice, S III’ün en iddialıözelliklerinden biri. Bu özellik tanıtım sırasında da iyi bir şekilde çalıştı.

Fakat İngilizce dışındaki dillerde S-Voice’in performansı felaket. Robot gibi, itici bir ses, bir sürü tercüme hatası ve sesli komutları tanımakta zorlanması, uygulamanın halen beta aşamasında olduğu hissini uyandırıyor.
Açıkçası, Siri’ye rakip olarak çıkarılan bir üründen daha iyi bir performans beklerdik.

TouchWiz’de Android 4 desteği
Samsung, TouchWiz arayüzü ile Android 2.3’te devrim yaratmıştı. Google bile boyu ayarlanabilen Widget’lar gibi özellikleri TouchWiz’den almıştı. Bu nedenle yeni arayüz büyük beklentiler yarattı.

Ancak sonuç yeni birdevrim olmadı. Gelen az sayıda yenilik çok da etkileyici değil. Android 4’ün sunduğu kolay klasör açma gibi işlevler bile dolaylı yollardan mümkün.

Super AMOLED Plus ekran
Samsung, Galaxy S II’de RGB matrisli bir Super AMOLED Plus ekran kullanmıştı. Bu ekranlar yüzde 50 daha fazla sub-piksel kullanıyor ve çözünürlüğü daha az olmasına karşın daha net görüntü veriyor. Super AMOLED Plus teknolojisinde ekran parlaklığı da çok daha fazla.

S III’te Samsung yine bir adım geri gidiyor. HD çözünürlüğün bir avantaj sağladığı ortada. Kontrast ve ışınım da çok iyi. Ancak Pentile ekranların bir dezavantajı var, o da yeterince parlak olmamaları. Samsung’un böyle iddialı bir modelde en son teknolojiyi kullanmıyor olması gerçekten şaşırtıcı.

Yeni özellikler
Samsung tanıttığı Smart Stay, Pop up Play ve kameranın sosyal ağ desteği gibi yeni özelliklerle büyük iddia taşıyordu. Bu sayede Android pazarındaki rakipleri arasından sıyrılmayı umuyordu

Bu özellikler aslında etkileyici ama yeterince iyi tasarlanmış değil. Resim içinde resim özelliği sadece telefona kayıtlı videolarda kullanılabiliyor. Otomatik ekran kapatma sadece ekranın kapanma süresini etkinleştiriyor. Resimlerde arkadaşlarınızın yüzleri ancak ışık kalitesi iyi olduğu zaman otomatik tanınıyor.
Kısacası S III’ün sunduğu yeni işlevler iyi fikirler barındırıyor ama uygulamada biraz daha iyi olabilirdi.

LTE desteği
Tanıtım sırasında Galaxy S III’ün LTE desteği olacağı duyurulmuştu. Bu nedenle cihazın yeni altyapıya şimdiden hazır olması bekleniyordu.

Ancak Avrupa’da en fazla HSPA+ ile web’de gezinmek mümkün. Yine de Japonya ve Kanada pazarları için S III LTE desteği Samsung tarafından teyid edilmiş durumda

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/30782d1340779168-samsung-galaxy-s3.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/30782d1340779168-samsung-galaxy-s3-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiSamsun Galaxy S3Telefon dünyasında büyük yankı uyandıran, telefon standartlarını yukarı çekmeye başaran, telefon meraklıların büyük bir heyecanla beklediğiSamsun Galaxy S3, piyasaya çıkalı bir ay olmasına rağmen beklenenden çok şikayet almaya başladı. Yakın zamanda ortaya çıkan aşarı ısınma ve bu ısınmadan kaynaklanan ve telefonu kullanılmaz hale getiren alev alma vakaları, kullanıcılarda tedirginlik yaratmaya...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...