2009 yılında Dennis Crowley ve Naveen Selvadurai isimli kişiler tarafında kurulun Foursquare sitesi, akıllı telefonların son yıllardaki hızlı gelişimi ile birlikte resmen kullanım patlaması yaptı. Birkaç ay öncesine kadar pek bilinmeyen bu uygulama, şuan en fazla kullanılan uygulamalardan biri oldu. Özellikle de gençlerin ilgi gösterdiği uygulama, yakın zamanda akıllı telefonların vazgeçilmez yapı taşlarından biri haline dönüşecek gibi duruyor.

Şuan kullandığımız Foursquare uygulaması ilk olarak bir web sitesi olarak kurulmuş. Daha sonraları akıllı telefonlar için uygulamaları yapılmış. Mantığı çok basit olan Foursquare, sosyal hayatı hızlı olan kişiler için mükemmel bir araç. Mutlaka ama mutlaka kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

foto-4

Şimdi uygulamanın biraz mantığından ve kullanımdan bahsedelim…

İlk olarak şu belirtmeliyim ki, uygulamayı aktif olarak kullanabilmeniz için telefonunuzun sürekli olarak internete bağlı olması gerekiyor. Ya da sürekli olarak internet bağlantısına sahip mekanlarda bulunmanız gerekiyor. Uygulamayı Google veya Apple Storeden yükledikten sonra, ya Facebook, Twitter gibi hazır olan sistemleri kullanarak ya da kayıt formunu doldurarak sisteme üye oluyorsunuz.

foto-2

Facebook veya Twitterı kullanmanızı öneriyorum. Hem kayıt olma süresi kısalıyor hem de Facebook veya Twitter arkadaş listenizi anında Foursquare yükleyebiliyorsunuz.

foto-3

Foursquare uygulaması nasıl çalışıyor?

foto-5

Foursquare uygulaması ile gittiğiniz ortam veya mekanları “check-in” yapabiliyorsunuz. Yani bulunduğunuz ortamı işaretleyebiliyorsunuz. Check-in yaparken bulunduğunuz ortamın fotoğrafını da paylaşabiliyor, yorum da yapabiliyorsunuz. Mekanı tavsiye de edebiliyorsunuz. Örnek olarak “çayı çok güzel” diyebiliyorsunuz. Bu sayede arkadaşlarınız hem sizi takip edebiliyorlar hem de mekanlar hakkında bilgi sahibi olabiliyorlar. Bu durum sizin içinde geçerli bir durumdur. Gitmek istediğiniz bir mekan hakkında Foursquare’yı kullanarak bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Bu arada, yaptığınız her işlemden puan kazanıyorsunuz. Bu puanlarla uygulamanın çeşitli özelliklerini kullanabiliyorsunuz.

foto-10   foto-12

Uygulamanın bu güzel özelliklerinin yanı sıra, yeni arkadaş edinmek isteyenlerin de işini çok kolaylaştıran yanlarını da bulunmaktadır. Nasıl mı?

Bulunduğunuz mekanda kimlerin bulunduğunu anında görebiliyor, bu kişiler ile uygulama üzerinden iletişim kurabiliyorsunuz. Uygulama ile birbirlerini gören kişiler, beğendikleri kişilerin paylaşımlarını beğenerek ya da arkadaşlık göndererek iletişime geçebiliyorlar.

foto-11     foto-1     foto-9

Ana ekranın sol üst kısmında bulunan menüden uygulama ve profil ayarlarınızı yapabiliyorsunuz.

foto-6    foto-7

Yinede bu menüde bulunan “Facebook & Twitter” sekmesinden diğer sosyal medya uygulamaları ile gereken bağlantıları yapabiliyorsunuz. Mesela, “Share my likes, tips and lists to my Timeline” seçeneğini işaretlerseniz, Foursquare’da yaptığınız tüm aktiviteler Facebook hesabınızda da görünür.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/06/foto-4.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/06/foto-4-150x150.jpgFatih ELTUNTeknoloji2009 yılında Dennis Crowley ve Naveen Selvadurai isimli kişiler tarafında kurulun Foursquare sitesi, akıllı telefonların son yıllardaki hızlı gelişimi ile birlikte resmen kullanım patlaması yaptı. Birkaç ay öncesine kadar pek bilinmeyen bu uygulama, şuan en fazla kullanılan uygulamalardan biri oldu. Özellikle de gençlerin ilgi gösterdiği uygulama, yakın zamanda akıllı telefonların...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...