Teknoloji – Delinetciler Portal https://www.delinetciler.net Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz. Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın... Tue, 16 Apr 2019 00:16:22 +0300 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.3 https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2019/01/cropped-Delinetciler-Logo-32x32.jpg Teknoloji – Delinetciler Portal https://www.delinetciler.net 32 32 157616568 Clean Master ile %100 Bilgisayar Temizliği https://www.delinetciler.net/teknoloji/clean-master-ile-bilgisayar-temizligi.html https://www.delinetciler.net/teknoloji/clean-master-ile-bilgisayar-temizligi.html#respond Tue, 16 Apr 2019 00:02:08 +0000 https://www.delinetciler.net/?p=10107 Clean Master, Dünyanın en popüler bilgisayar temizleme ve hızlandırma programıdır. Özellikle bilgisayar temizleme işinde o kadar iyidir bir kullanan bir daha vazgeçmiyor… Bazı programlar vardır ki yaptıkları işleri yapan yüzlerce […]

The post Clean Master ile %100 Bilgisayar Temizliği appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
Clean Master, Dünyanın en popüler bilgisayar temizleme ve hızlandırma programıdır. Özellikle bilgisayar temizleme işinde o kadar iyidir bir kullanan bir daha vazgeçmiyor…

Clean Master
Clean Master

Bazı programlar vardır ki yaptıkları işleri yapan yüzlerce program olsa da insanlar bir türlü o programlardan vazgeçemezler. İşte bu program da bu programlardan biri. Bilgisayar kullanıcılarının en çok şikayet ettiği konuların başında gelen yavaşlık konusuna en basit ve en hızlı çözümü bu program ile bulabilirsiniz.

Clear Master Nasıl Kullanılır?

Kullanımı çok kolay Clean Master programını bilgisayar bilginiz ne durumda olursa olsun rahatça kullanabilirsiniz. Çünkü bu program işini yapmak için sizden hiçbir şey istemiyor. Sadece kuruyorsunuz ve bırakıyorsunuz.

Program bilgisayarınızdaki gereksiz ne kadar dosya, web geçmişi ve register kaydı varsa anında buluyor ve temizliyor. Bir dakikadan az bir sürede bilgisayarınızda 2-10 GB bir alan açabiliyorsunuz. Gereksiz dosya ve bağlantıların silinmesiyle bilgisayarınız nefes alıyor.

Clean Master Özellikleri

Programın hemen hemen hiçbir ayarı yok. Yapmanız gereken tek şey yüklemek. Yükleme işlemi biter bitmez Clean Master devreye giriyor ve gereksiz ne varsa belirliyor ve siliyor. Kendisini arkaplana atan Clean Master sürekli olarak bilgisayarınızı kontrol ediyor ve sizin belirlediğiniz miktarın üzerinde gereksiz dosya oluşunca otomatik temizliyor.

Clean Master
Clean Master Ara Yüzü

Bu programın diğer güzel tarafı ise sistemi hiç yormaması ve sizi rahatsız etmemesi. Tam anlamıyla kur ve unut programlardan. Programı kullanmaya başladığınız an bilgisayarınızdaki rahatlamayı ve performans artışını hemen fark ediyorsunuz.

Clean Master en ama en güzel tarafı ise ücretsiz olmasıdır. 20 MB büyüklüğündeki programı ücretsiz olarak indirip kullanabiliyorsunuz. Program İngilizce ve Türkçe desteği yok. Eğer Türkçe dil takıntınız varsa hiç üzülmeyin. Çünkü bu programı kullanabilmeniz için İngilizce bilmenize gerek yok. Program kendi kendine çalıştığı için arayüzü ile işiniz olmuyor.

Clean Master Ayarları

Programla ilgili yapmanız gereken tek ayar temizlik periyodunu seçmektir. Bu ayar da oldukça basittir. Setting bölümüne girerek programın hangi periyodik düzende temizlik yapması gerektiğini belirliyorsunuz. Bunun dışında da bir ayarı yok.

Clean Master
Clean Master

Program simgesini ekranın sağ alt köşesine atıyor. Bu simgeyi kullanarak anlık temizlik yaptırabiliyorsunuz. Yine bu simgeden programın ayarlarına girip periodik temizlik ayarlarını değiştirebiliyorsunuz.

Program web tarayıcılarının geçmişlerini de otomatik olarak temizliyor. Bu da web tarayıcınızın daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Programın sisteme sağladığı en büyük yararlardan biri gereksiz register kayıtlarını bulup silmesidir. Bu kayıtların neden olduğu performans düşüklüğünden bu sayede kısa sürede kurtulabiliyorsunuz.

Bilgisayarını temiz kullandığını iddia edecek arkadaşlar için söylüyorum; bu program en temiz bilgisayarda bile binlerce gereksiz dosya ve bağlantı bulabiliyor. Tüm bilgisayar kullanıcılarına tavsiye ettiğim bu programı mutlaka deneyiniz.

Programı bu adresten ücretsiz olarak indirip kullanabilirsiniz.

Bu programın alternativi olan Advanced System Care Free’de göz atabilirsiniz.

Bedava Bilgisayar Hızlandırma ve Onarma Programı

The post Clean Master ile %100 Bilgisayar Temizliği appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
https://www.delinetciler.net/teknoloji/clean-master-ile-bilgisayar-temizligi.html/feed 0 10107
7 Adımda Telefon Hızlandırma https://www.delinetciler.net/teknoloji/7adimda-telefon-hizlandirma.html https://www.delinetciler.net/teknoloji/7adimda-telefon-hizlandirma.html#respond Mon, 15 Apr 2019 18:21:26 +0000 https://www.delinetciler.net/?p=10091 Bu yazımda Android telefonunuzu nasıl hızlandırabileceğinizi anlatmaya çalışacağım. Telefonunuzda yaşadığınız hız sorununun çözümü yeni bir telefon ihtiyacının önüne geçebilir… Sıkı bir Android kullanıcısı iseniz mutlaka hız sorunuyla ilgili bir sorun […]

The post 7 Adımda Telefon Hızlandırma appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
Bu yazımda Android telefonunuzu nasıl hızlandırabileceğinizi anlatmaya çalışacağım. Telefonunuzda yaşadığınız hız sorununun çözümü yeni bir telefon ihtiyacının önüne geçebilir…

Sıkı bir Android kullanıcısı iseniz mutlaka hız sorunuyla ilgili bir sorun yasamışsınızdır. Eskiye nazaran Android hız sorunu büyük ölçüde çözülmüş olsa hala hız sorunu yaşayan birçok kullanıcı bulunmaktadır.

Android işletim sisteminin en büyük zaafı olan yığılma sorunu bir süre kullanımdan sonra kendini göstermeye başlıyor. İlk zamanlar çok hızlı çalışan android telefonlar bir süre sonra ağırlaşıyor ve kullanım konforunu kaybediyor.

Telefon Neden Yavaşlıyor?

iPhone telefonların Android telefonlara göre en iyi yönü performanslarının zamanla düşmemesidir. Hafıza kullamının artması, yüklenen uygulamalar ve benzeri etkenler Android telefonları iPhone telefonlara göre daha çok etkiliyor. Android telefonlarda performans düşmesi sorunu birkaç yıl öncesinde çok ama çok daha büyük bir sorundu. Google, android işletim sistemindeki bu performans sorunlarını yaptığı güncellemelerle büyük ölçüde çözdü. Şuan yaşanan performans sorunları eskiye nazaran çok daha az.

Fakat yukarıda dediğim gibi hala performans ve hız sorunu yaşayan çok sayıda Android kullanıcısı bulunmaktadır. Bu konuda benim nacizane fikrim performans sorunu yaşayan kişilerin telefonlarını fabrika ayarlarına döndürmesidir. Zira eğer düzenli yedekleme yapıyorsanız telefonu yeniden kurmak hızlandırmaya çalışmaktan daha kolaydır.

Fakat birçok kullanıcı android işletim sisteminin otomatik yedekleme sistemini kullanmadığı için telefonlarını resetlemekten çekiliyorlar. Çünkü yedekleri telefondan almak çok zor ve tehlikeli geliyor. Sizde telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmeden telefonunuzu hızlandırma istiyorsanız yazıyı okumaya devam ediniz.

Telefon Nasıl Hızlandırılır?

Şimdi 7 adımda telefonunuzu nasıl hızlandırabileceğinizi anlatayım. Android telefonları hızlandırabilmek için yapılacak ayarlar gizli tutulan “Geliştirici Seçenekleri” menüsü içindedir. Bundan dolayı hızlandırma ayarlarına geçmeden önce geliştirici seçeneklerini açmanız gerekmektedir. Nasıl yapıldığını bilmiyorsanız şu yazımıza göz atınız. Geliştirici Seçenekleri Nedir, Nasıl Açılır?

Önbelleği Boşaltma

Android telefonlar uygulamaları daha hızlı açabilmek için önbellek kullanırlar. Fakat bir süre sonra hafıza kullanımının da artmasından dolayı önbellek dosyaları yarardan çok zarar olamaya başlarlar. Bundan dolayı önbelleğin zaman zaman boşaltılması gerekmektedir. Telefonunuzun önbelleğini boşaltabilmek için;

Ayarlar -> Hafıza yolunu takip ediniz.

Android Önbelleği Boşaltma

Açılan sayfanın altında bulunan “Önbelleklenen veriler” sekmesine tıklayarak telefonunuzun önbelleğini boşaltabilirsiniz. Bu işlemden sonra kullanıma bağlı olarak tekrar önbellek oluşturulacaktır.

4x MSAA’yı Etkinleştirme

Geliştirici seçenekleri içinde bulunan bu ayarı aktif hale getirerek görüntü kalitesini artırabilirsiniz.Görüntü işlemcisini daha performanslı çalışmaya zorlayabilirsiniz.

Not: Şarjınızın daha fazla kullanılmasına neden olur.

GPU Görüntülemeyi Zorla

Android 2D Görüntü Hızlandırıcı

Yine geliştirici seçeneklerinde bulunan bu ayar ile uygulamalarda 2D görüntü hızlandırıcıyı devreye sokabilirsiniz.

Not: Şarjınızın daha fazla kullanılmasına neden olur.

Animasyonları Kapatma

Android Animasyonları Kapatma

Geliştirici seçeneklerinde bulunan animasyon ayarlarından animasyonları kapatarak telefonunuzun performansını artırabilirsiniz. Bu ayar hem telefonunuzun hızını artırır hem de pil ömrünü uzatır.

Arkaplan İşlemlerininin Sayısını Sınırlama

Geliştirici seçeneklerinde bulunan bu ayar ile arkaplanda aynı anda çalışabilecek uygulama sayısını sınırlayabilirsiniz. Standart ayarlarda limit yoktur. Fakat siz uygulamaları kapatmak yeri geri plana atarak kullanmayı alışkanlık haline getirmişseniz ki android kullanıcılarının bir çoğu telefonlarını bu şekilde kullanmaktadır, o zaman bu ayarı yapmanızda yarar vardır. Bu ayar hem telefonunuzun işlem hızını arttırır hem de pil ömrünü uzatır.

Kullanmadığınız Uygulamaları Kapatma

Telefonunuza yüklediğiniz veya yükle gelen fakat pek kullanmadığınız uygulamaları pasif hale getirerek kaynak tüketmelerine engel olabilirsiniz. Ayarlar menüsünden Uygulamalar -> Uygulama yöneticisi sekmesine tıklayarak yüklü uygulamaların listesine ulaşabilirsiniz.

Bu listede çok nadir kullandığınız fakat kaldırmak istemediğiniz uygulamaları tek tek belirlemelisiniz. Daha sonra yine bu listeden belirlediğiniz uygulamaları tek tek kapatabilirsiniz. Bunun için listeden istediğiniz uygulamayı seçin ve açılan pencereden durmaya zorla tuşuna basın. İstediğiniz zaman yine aynı yöntem ile uygulamayı tekrar devreye alabilirsiniz.

Google Chrome’u Hızlandırma

Telefonunuzda web tarayıcısı olarak Google Chrome’u kullanıyorsanız yapacağınız bu ayar ile hem internet sörf hızınızı arttırabilir hem de veri tasarrufu yapabilirsiniz.

Bu ayarı yapabilmek için Google Chrome’ı açınız ve sağ üst köşede bulunan menüden Ayarlar sekmesine giriş yapınız.

Google Chrome Veri Tasarrufu

Açılan menüden “Veri Tasarrufu” sekmesine tıklayın. Aşağıda gördüğünüz sayfa açılacaktır.

Veri Tasarrufu ayarını açık duruma getirerek internet gezinti hızını arttırabilirsiniz.

Bu işlemde bittikten sonra telefonunuzu yeniden başlatın ve test edin. Umarım sizin telefonunuzda performans olarak istediğiniz düzeye erişir.

The post 7 Adımda Telefon Hızlandırma appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
https://www.delinetciler.net/teknoloji/7adimda-telefon-hizlandirma.html/feed 0 10091
Virüs Temizleme https://www.delinetciler.net/teknoloji/virus-temizleme.html https://www.delinetciler.net/teknoloji/virus-temizleme.html#respond Mon, 15 Apr 2019 00:05:01 +0000 https://www.delinetciler.net/?p=10076 Bu yazımda bilgisayar kullanıcılarının baş belası olan virüslerden kurtarabilmek için yapılacak virüs temizleme prosedürlerinden bahsedeceğim… Hemen hemen tüm bilgisayar kullanıcıları bir seferde olsa virüs tehdidi ile karşı karşıya gelmiştirler. Ne […]

The post Virüs Temizleme appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
Bu yazımda bilgisayar kullanıcılarının baş belası olan virüslerden kurtarabilmek için yapılacak virüs temizleme prosedürlerinden bahsedeceğim…

Hemen hemen tüm bilgisayar kullanıcıları bir seferde olsa virüs tehdidi ile karşı karşıya gelmiştirler. Ne yazık ki, bilgisayarların hayatın en önemli araçlarından biri olduğu ne kadar gerçekse, virüslerin varlığı ve tehditleri de o kadar gerçektir. Hiç beklenmedik anda bulaşan ve ortaya çıkan virüsler telafisi mümkün olmayan zararlara neden olabiliyorlar.

Bazen yılların anılarını, bazen en önemli iş dosyalarını bazen de kart ve hesap bilgilerimizi kaybetmemize neden olan bu kötü niyetli yazımlara karşı her zaman hazırlıklı olmamız gerekiyor. Bu konuda yapacağımız en doğru şey iyi bir antivirüs programı ile bilgisayarımızı korumaktır. Fakat alacağımız bu tedbir bile bazen işe yaramaya biliyor.

Son yıllarda ki programcılık sektöründeki gelişmeler bilgisayarların kabiliyetlerini çok ama çok arttırmış durumda. Yazılım dillerindeki gelişmeler çok yetenekli programların üretilmesine olanak sağlıyor. Fakat gelin görün ki program sektöründe ki bu olumlu gelişmeler virüslerin de kabiliyetlerini arttırıyor. Sonuç olarak virüs diye adlandırdığımız şeyler kötü amaçlı yazılmış programlardır.

Virüsler Nasıl Bulaşıyor?

Bunlardan dolayı kabiliyetleri artan bu kötü niyetli programları bilgisayarımızdan uzak tutmak her geçen zorlaşmaktadır. Özellikle internet ve usb bellekler virüslerin yayılmaları için biçilmiş kaftanlardır. İnternet ortamı öyle bir hale gelmiş durumda ki, dünyanın en ünlü antivirüs programlarını bire bir taklit eden virüs programları vardır.

Yani bu demek oluyor ki, internet üzerinden kurduğunuz bir antivirüs programı virüs yazılımı olabilir. Kendi elinizle bile bile bilgisayarınıza baş belası olan bir virüs programını yükleyebilirsiniz. Virüs yazılımcıları artık sadece virüs yazmıyorlar. Artık antivirüs şirketlerinin web sitelerini de taklit ediyorlar. Tüm bu sebeplerden dolayı bilgisayarınıza bir program indirmeden önce programı nereden indirdiğinize çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Virüslerden Nasıl Korunurum?

Şunu hiçbir zaman unutmayın! Virüsler her ne kadar temizlene biliniyor olsalar da zarar veriyorlar. Kimi çok fazla zarar veriyor kimi daha az. Ama mutlaka dosya yapınıza yani işletim sisteminize zarar veriyorlar. Bundan dolayı temizlemekten daha çok virüsü uzak tutmaya önem vermeliyiz. Bunun için şunlara her zaman dikkat etmelisiniz.

 • Bilgisayarınızda mutlaka tam sürüm ve düzenli güncellenen bir antivirüs yazılımı olmalı.
 • Windows işletim sisteminin güncellemelerini düzenli olarak yapıldığından emin olmalısınız.
 • Bilmediğiniz bir web sitelerinden dosya indirmemelisiniz.
 • Sık sık usb kullanıyorsanız çok ama çok dikkatli olmalısınız. Güvenliğinden emin olmadığınız hiçbir bilgisayarda usbnizi kullanmamalısınız. Kullandığınız usb size özel olmalı.
 • Bütçeniz uygunsa bilinen ve güvenilen bir markanın usb belleğini kullanmalısınız. Piyasa 3 5 liraya satılan usb belleklere güvenmemek gerekiyor.
 • Oyunları ve yazılımları tam sürüm yapabilmek için internette yayınlanan illegal yazılımları hiçbir şekilde kullanmamalısınız.

Virüs Temizleme Nasıl Yapılır?

Aldığınız her tedbire rağmen bilgisayarınıza virüs bulaştıysa yapacağınız en kestirme çözüm bilgisayarı formatlamaktır. Çünkü virüs temizleme işi bazen çok zahmetli olabiliyor ve bazen de verdiğiniz emeğe değmeyecek sonuçlar ortaya çıkıyor. Birçok durumda virüs temizlenmiş bile olsa işletim sistemi ya bozuluyor ya da çok sağlıksız çalışıyor. Bilgisayarınızı yeniden kurmak istemiyor illa virüsü temizlemek istiyorsanız size adım adım virüs temizliği nasıl yapılır anlatmaya çalışayım.

İlk olarak şunu bilmeniz gerekmektedir. Yüzlerce virüs çeşidi olmakla birlikte yapılarına göre 15-20 tür vardır. Zira her virüs aynı amaçlar güdülerek yazılmamaktadır. Worms, trojen horses, makro virüsleri, logic bomb, trap doors, exploit, spyware, adware vs. amaçları birbirinden farklı virüs türleri vardır. Kiminin amacı hesap bilgilerini çalmaktır, kiminin amacı casusluk yapmaktır, kiminin amacı reklam yapmaktır, kiminin amacı bulaşıp bilgisayarı kullanılmaz hale getirmektir.

Bunu bilmek önemlidir çünkü virüsü temizlemenin ne kadar zor veya ne kadar kolay olacağı buna bağlıdır. Kimi virüs vardır ki bulaştığında bilgisayarı formatlamaktan başka çaresi yoktur. Kimisi de vardır antivirüse bile ihtiyaç duymadan temizlene bilmektedir. O yüzden virüs bulaşma durumunu seviyelendirerek çözüm yolları sunalım.

Birinci Seviye Virüs Bulaşma Vakası ve Virüs Temizleme İşlemi

Eğer bilgisayarınıza basit bir virüs bulaştıysa mesela adware gibi reklam amaçlı bir virüsse yapacağınız iş tam sürüm bir antivirüs programı indirip bilgisayarınıza kurmaktır. Eğer lisans satın alabilecek durumdaysanız size önerebileceğim yazılımlar şunlar:

 • Kaspersky Internet Security
 • NORTON SECURITY STANDARD
 • McAfee Internet Security
 • AVG Internet Security

Bu yazılımlardan birine sahip olarak virüs tehdidinden kurtulabilirsiniz. Eğer lisans alacak bütçeniz yoksa bedava tam sürüm kullanabileceğiniz antivirüs programı olarak size Kingsoft Antivirüs 2012’yi öneriyorum. 2012 yazdığına bakmayın düzenli güncellenen ve birçok fonksiyonu olan kullanışlı bir yazılımdır.

Virüs Temizleme – Kingsoft Antivitüs 2012

Aşağıdaki linkten detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kingsoft Antivirüs Programı

İkinci Seviye Virüs Bulaşma Vakası ve Virüs Temizleme İşlemi

Bu vakalarda genellikle bulaşma vakasından sonra antivirüs programı yüklenemez yüklense de düzgün çalışamaz. Bilgisayarınız problemsiz çalışsa da virüs sizin tedbir almanıza izin vermez. Antivirüs yükleme çalıştığınızda ya virüs engel olur ya da antivirüs programı kendini yükleyemez. İşletim sistemi çalışıyorken virüs temizlemek çok zordur.

Virüs aktif bir virüsse yani belirli dosyalarda durmak yerine sisteme bulaşıp yayılmak istiyorsa, yapacağınız en mantıklı şey önemli dosyalarınızı açmamaktır. Zira bazı virüsler belirli dosya türlerini tarayarak otomatik bulaşırken bazıları açtığınız dosyalara bulaşmaktadır. Böyle bir durumda kaldıysanız yapacağınız ilk iş bilgisayarınızı combofix yazılımı ile taramaktır. Combofix dünyaca ünlü bir antivirüs yazılımıdır ve ücretsiz. Anlık çalışarak bilgisayarınızı koruyamaz fakat çalıştırıldığında çok başarılıdır.

Combofix 5 MB büyüklüğünden ve ücretsiz bir antivirüs olmasına rağmen çok güçlüdür. Hemen hemen söküp atamayacağı virüs yoktur. Yapmanız gereken şey bilgisayarınıza indirip yönetici olarak çalıştırmaktır. 5-10 dakikalık tarama ve temizleme işleminden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatır ve size rapor sunar.

Uyarı: Combofix çalışırken başka işlem yapmanıza izin vermez ve çalışan uygulamaları kapatır. Bundan dolayı açık ve kaydetmediğiniz dosyalarınız varsa combofixi çalıştırmadan önce kapatınız.

Virüs Temizleme – Combofix Antivirüs

Combofix hakkında detaylı bilgi almak için şu adresi ziyaret ediniz.

Combofix Nedir, Nasıl Kullanılır?

Üçüncü Seviye Virüs Bulaşma Vakası ve Virüs Temizleme İşlemi

Bu vakada virüs çok bulaşıcıdır ve bilgisayarda işlem yapmanıza izin vermez. Böyle bir durumla karşılaştığınızda virüsü ancak işletim sisteminiz devrede değil iken temizleyebilirsiniz. Yani Windows İşletim Sistemini çalıştırmadan virüsü temizlemeniz gerekmektedir. Çoğu virüs bulaşma vakalarında işletim sisteminiz açıldığı an virüste aktif hale geldiği için gereken temizleme işlemi bir türlü yapılamaz. Bu tür durumlarda boot yapılabilen bir antivirüs yazılımı kullanmalısınız.

Boot özelliği her antivirüs programında yoktur ve olanların birçoğu ücretlidir. Boot fonksiyonu antivirüsün kurtarma cdsi veya belleği oluşturabilme özelliğinin olmasıdır. Temiz bilgisayarda boot antivirüs belleği oluşturup virüs bulaşmış bilgisayarınızı bu bellekten açarsanız, işletim sisteminiz devreye girmeden bilgisayarınız bu boot antivirüs üzerinden açılır ve temizleme işlemi virüs pasif durumda iken yapılır.

Bu işlemi yapabilmeniz için ilk olarak boş bir cd veya belleğe ihtiyacınız olacak. Tabii ki bir de boot özelliği olan bir antivirüs programına.

Bootable Özelliği Olan Antivirüs Programları

 • Anvi Rescue Disk
 • AVG Rescue CD
 • Avira Rescue System
 • Comodo Rescue Disk
 • Bitdefender Rescue CD
 • Dr.Web LiveDisk
 • F-Secure Rescue CD
 • Kaspersky Rescue Disk
 • Panda Cloud Cleaner Rescue ISO
 • Sophos Bootable Anti-Virus
 • Trend Micro Rescue Disk
 • VBA32 Rescue
 • Windows Defender Offline
 • Zillya! LiveCD
 • PC Tools’ Alternate Operating System Scanner

Benim size tavsiyem Anvi Rescue Disk’dir. Bu antivirüs programının hem boyutu küçük hem görsel arayüze sahip hem de güçlü bir temizleme motoruna sahiptir. Kullanımı da oldukça basittir. Aşağıdaki linkten yaklaşık 110 MB büyüklüğündeki kurulum dosyalarını indirebilirsiniz.

Anvi Rescue Disk İndir

İndirdiğiniz rar dosyasından aşağı gördüğünüz iki dosya çıkacaktır.

Virüs Temizleme – Anvi Rescue Disk Boot Yapma

Bu dosyalardan BootUsb yazılımı Rescue image (iso) dosyasını belleğe yazmaya yaramaktadır. Yani ilk olarak BootUsb programını çalıştırıp iso dosyasını yazdırmanız gerekmektedir. Daha önce yapmadıysanız bilgi almak için aşağıda linkini verdiğim sayfayı ziyaret ediniz.

İso Dosyasını Flash Belleğe Yazdırma

Yazdırma işlemi bittikten sonra bilgisayarınızı bu bellek üzerinden başlatmanız gerekecek. Bilgisayarınızı bellek üzerinden başlatabilmek için ya bios ayarlarına girerek First Boot Device olarak belleğinizi ayarlamanız gerekecek ya da bilgisayarınız başlarken F2 veya F12 tuşlarını kullanarak boot menüye giriş yapmanız gerekecek. Basit bir işlemdir biraz araştırma yaparak nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Virüs Temizleme – Anvi Rescue Disk

Artık yapmanız gereken tek şey Anvi Rescue Antivirüs programı ile bilgisayarınızı taratmak ve temizlenmesini beklemektir.

Tabii ki illa benim tavsiye ettiğim bootable antivirüs programını kullanmak zorunda değilsiniz. Yukarıda listesini verdiğim yazılımlardan herhangi birini kullanabilirsiniz. İnternet hızınız iyiyse F-Secure Rescue CD, Kaspersky Rescue Disk, Bitdefender Rescue CD gibi güçlü antivirüs programlarını da deneyebilirsiniz.

Uyarı: Bu işlemlerden önce önemli gördüğünüz kişisel dosyalarınızı alabiliyorsanız mutlaka alın. Çünkü temizlik işi virüs bulaşmış kişisel dosyalarınız bozabilir.

The post Virüs Temizleme appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
https://www.delinetciler.net/teknoloji/virus-temizleme.html/feed 0 10076
Fake GPS – Sahte Konum Atma https://www.delinetciler.net/teknoloji/fake-gps-sahte-konum-atma.html https://www.delinetciler.net/teknoloji/fake-gps-sahte-konum-atma.html#respond Sat, 13 Apr 2019 23:04:24 +0000 https://www.delinetciler.net/?p=10059 Bu yazımda ihtiyacı olanlar için fake gps yani sahte konum nasıl atılır açıklamaya çalışacağım. Anlatım android telefonlar içindir. iPhone telefonlarda da böyle bir özellik varsa onu da başka bir yazımda […]

The post Fake GPS – Sahte Konum Atma appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
Bu yazımda ihtiyacı olanlar için fake gps yani sahte konum nasıl atılır açıklamaya çalışacağım. Anlatım android telefonlar içindir. iPhone telefonlarda da böyle bir özellik varsa onu da başka bir yazımda anlatırım.

Android telefon sahipleri istedikleri zaman kendilerini istedikleri yerde gösterebilirler. Özellikle sosyal medya ve sohbet programlarında konum kullanımı oldukça sıktır. Facebook, instagram, swarm gibi sosyal medya programlarında konum üzerine paylaşım yapılmaktadır. Yine whatsapp gibi sohbet programlarında da sık sık konum paylaşımı yapılır.

Sahte Konum Nasıl Açılır?

Her ne kadar istenmeyen bir durumda olsa gün gelirde gerçek konumunuzun dışında bir yerde görünmek isterseniz bunu nasıl yapacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Zira sahte konum paylaşımı yapabilmeniz için yapmanız gereken birkaç şey vardır.

Telefonunuzda sahte konum atma işlevini etkinleştirebilmeniz için şunları yapmalısınız;

 • Konumunuzu açmalısınız
 • Playstoreden fake gps uygulamalarından birini indirmelisiniz
 • Geliştirici seçeneklerden sahte konum uygulama ayarını yapmalısınız

Sahte Konum Uygulamaları

Playstore’de fake gps uygulamalarından bolca bulunmaktadır. Hemen hemen hepsi de aynı mantıkla çalışmaktadır ve kullanımları da aynıdır. Hangisini tavsiye ediyorsun diye soracak olursanız “Hola fake gps” uygulamasını kullanabilirsiniz. Fakat dediğim gibi uygulamalar arasında pek fark bulunmuyor.

Sahte Konum Uygulaması

Uygulamayı kurduğunuzda uygulama sizden bir ayar yapmanızı isteyecek. Bu ayarı yapabilmeniz için “Gelişmiş seçenekleri” açmanız gerekmektedir. Daha önce gelişmiş seçenekleri açmadıysanız bu yazıya göz atınız. Geliştirici Seçenekleri Nedir, Nasıl Açılır?

Geliştirici Seçenekleri Sahte Konum Ayarı

Sahte konum fonksiyonunu kullanabilmek geliştirici seçeneklerinde sahte konum uygulamasını seçmeniz gerekmektedir. Bunun için geliştirici seçeneklerine giriş yapın ve “sahte konum” sekmesine tıklayın.

Geliştirici seçenekleri sahte konum uygulaması

Açılan pencereden aşağıdaki gördüğünüz gibi sahte konum uygulamanızı seçin.

Geliştirici Seçenekleri Sahte Konum Uygulaması Seçme

Şimdi indirdiğiniz fake gps yani sahte konum uygulamasını açın ve görünmek istediğiniz konumu seçin ve go tuşuna basın.

Hola Sahte Konum Uygulaması

Ben İzmir’de olmama rağmen kendimi konumumu Balıkesir olarak işaretledim.

Şimdi işe yarayıp yaramadığına bakalım. Whatsapp’tan sahte konum atalım.

Whatsapp Sahte Konum Atma

Evet gördüğümüz gibi sahte konum atma işlemi gayet başarılı. Whatsapp beni Balıkesir’de gördü.

The post Fake GPS – Sahte Konum Atma appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
https://www.delinetciler.net/teknoloji/fake-gps-sahte-konum-atma.html/feed 0 10059
Geliştirici Seçenekleri Nedir, Nasıl Açılır? https://www.delinetciler.net/teknoloji/gelistirici-secenekleri-nedir-nasil-acilir.html https://www.delinetciler.net/teknoloji/gelistirici-secenekleri-nedir-nasil-acilir.html#respond Sat, 13 Apr 2019 20:52:59 +0000 https://www.delinetciler.net/?p=10051 Bu yazımda android telefonlarda ince ayarların yapıldığı geliştirici seçenekleri hakkında bilgi vereceğim. Geliştirici seçenekleri kullanarak hızlandırmada dahil birçok ayarı kolayca yapabilirsiniz… Android telefonlara özel bir fonksiyon olan geliştirici seçenekleri, ayarlar […]

The post Geliştirici Seçenekleri Nedir, Nasıl Açılır? appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
Bu yazımda android telefonlarda ince ayarların yapıldığı geliştirici seçenekleri hakkında bilgi vereceğim. Geliştirici seçenekleri kullanarak hızlandırmada dahil birçok ayarı kolayca yapabilirsiniz…

Android telefonlara özel bir fonksiyon olan geliştirici seçenekleri, ayarlar menüsünde bulamadığınız ince ayarların yapılmasını sağlayan bir fonksiyondur. Telefonunuzun fabrika ayarlarında kapalı olarak gelir. Yani telefonunuzun ayarlar menüsünden geliştirici seçeneklerine ulaşamazsınız. Kapalı olan ayarların yapılması tehlikeli göründüğü için işletim sistemine konmuş olasa da kapatılmıştır. O yüzden geliştirici seçeneklerinden yapacağınız ayarları kontrollü olarak yapmanız gerekmektedir.

Geliştirici Seçeneklerinde Hangi Ayarlar Var?

Geliştirici seçeneklerinin içinde bulunan ayarlardan bazıları şunlardır:

Masaüstü yedekleme şifresi : Tüm masaüstü yedeklemeleri için şifre koyma

Uyanık kal : Ekran şarj olurken uyku moduna girmeyecek

OEM ile kilit açma : Cihazın kilidinin OEM ile açılmasına izin verme

Çalışan servisler: Çalışan mevcut servisleri kontrol etme

USB hata ayıklama: USB bağlandığında hata ayıklama modunu başlatma

Sahte konum uygulaması: Sahte konum ayarları

Kayıt ara belleği boyutu: Log dosyaları için boyut ayarlama

Agresif Wİ-Fİ/mobil geçişi: Bu ayar ile wi-fi sinyali zayıfken mobil ağa hızlı geçiş yapabilirsiniz

Mobil veriyi açık tut: Ağları değiştirmeyi daha hızlı hale getirmek için Wi-Fi kullanımdayken bile mobil veriyi her zaman açık tutma

USB yapılandırması: USB bağlantınız için fonksiyon seçimi

Dokunmaları Göster: Dokunma işleminde görsel hale getirme

İşaretçi Konumu Göster: Dokunma işleminde işaretçi verilerini gösterme

Ekran güncellemelerini göster: Güncellendiklerinde ekran alanlarını yanıp söndürme

Yerleşim planı sınırlarını göster: Kenar boşluklarını, yerleşim sınırlarını gösterme

RTL yerleşimine zorla: Ekranın tüm konumları için sağdan sola düzenlenmesine zorlama

Pencere animasyon ayarları: Animasyon ayarları

Geçiş animasyon ölçeği: Animasyon ayarları

Animatör süre ölçeği: Animasyon ayarları

GPU görüntülemeyi zorla: Uygulamalarda 2D donanım hızlandırıcı kullan

GPU görüntü güncellemelerini göster: GPU ile çizildiğinde pencereler içindeki görüntüyü hızlıca görüntüleyin

GPU alımını ayıkla: Gelişmiş ekran ayarları

Not: GPU Ekran işlemcisidir.

4x MSAA’yı etkinleştir: OpenGL ES 2.0 uygulamalarında 4x MSAA’yı etkinleştirerek performans modunu açma

Sınırlı mod: Uygulama ana dizinde uzun işlemler yaptığında uyarı verme

CPU kullanımı göster: Mevcut CPU kullanımı gösteren ekranı açma

GPU görüntüleme profili: Ekran işlemci izleyicisini açma

Etkinlikleri saklama: Etkinlik ve aktiviteleri otomatik yok etme

Arkaplan işlemlerini sınırla: Arkaplanda çalışacak uygulama sayısını sınırlama

Etkin olmayan uygulamalar: Uygulamaları kapatıp açabileceğiniz bölüm

Geliştirici Seçenekleri Nasıl Açılır?

Geliştirici seçenekleri açmanız için ufak bir ayar yapmanız gerekmektedir. Hemen hemen tüm android telefonlarda izleyeceğiniz yol aynıdır.

Geliştirici seçeneklerini aktif hale getirmek için yolu izleyiniz.

Ayarlar -> Cihaz hakkında -> Yazılım bilgisi

Yazılım bilgisine tıkladığınız karşınıza şu ekran gelecektir.

Android Geliştirici Seçeneklerini Açma

Geliştirici seçeneklerini açmak için bu ekran bulunan “Yapım numarası” sekmesine 7 defa tıklayın. Ekranda geliştirici seçeneklerinin açıldığını gösteren bir uyarı çıkacaktır.

Daha sonra geri giderek ayarlar ana menüsüne gelin. Bu menünün altına geliştirici seçeneklerinin geldiğini göreceksiniz.

Android Geliştirici Seçenekleri

Artık geliştirici seçeneklerine giriş yaparak telefonunuzla ilgili ince ayarları yapabilirsiniz.

The post Geliştirici Seçenekleri Nedir, Nasıl Açılır? appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
https://www.delinetciler.net/teknoloji/gelistirici-secenekleri-nedir-nasil-acilir.html/feed 0 10051
Vestel Tablet Format İşlemi https://www.delinetciler.net/teknoloji/vestel-tablet-format-islemi.html https://www.delinetciler.net/teknoloji/vestel-tablet-format-islemi.html#respond Fri, 01 Mar 2019 23:29:05 +0000 https://www.delinetciler.net/?p=9961 Vestel tabletiniz yavaşladı veya virüs bulaştıysa bu yazıda vestel tablet format işleminin nasıl yapıldığını bulabilirsiniz. Ne yazık ki tabletler daha çok çocukların elinde olduğu için aynı işletim sistemine sahip olmalarına […]

The post Vestel Tablet Format İşlemi appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
Vestel tabletiniz yavaşladı veya virüs bulaştıysa bu yazıda vestel tablet format işleminin nasıl yapıldığını bulabilirsiniz.

Ne yazık ki tabletler daha çok çocukların elinde olduğu için aynı işletim sistemine sahip olmalarına rağmen telefonlara göre daha sık arıza yapıyorlar. Bu arızaların başında yavaşlama ve virüs problemleri geliyor.

Özellikle sürekli olarak oyun yüklenen tabletler bu sorunu daha sık yaşıyorlar. Yavaş çalışan ve sürekli donan tabletlerin kullanım zevki de normal olarak kaçıyor. Yavaşlama ve virüs sorunun etkili bir çözümü de bulunmuyor üstelik. Bu konuda yapılacak şeylerin başında tablete yüklenecek bir antivirüs programı geliyor. Fakat bu çözüm de genellikle ücrete tabi oluyor. Bundan dolayı pek tercih edilmiyor. O yüzden belirli aralıklarla tableti formatlamak en makul çözüm gibi duruyor.

Vestel Tablet Fabrika Ayarlarına Nasıl Döndürülür?

Android işletim sistemi kullanan hemen hemen tüm tabletler aynı şekilde fabrika ayarlarına döndürülüyor yani format atılıyor. Aşağıdaki yolu izleyerek tabletinize format atabilirsiniz.

İlk olarak “Ayarlar” menüsüne giriş yapınız.

Daha sonra ayarlar menüsünde bulunan “Yedekleme ve sıfırlama” sekmesine tıklayın.

Açılacak sayfada bizim işimizi görecek iki seçenek bulunuyor.

 • Fabrika verilerine sıfırla
 • Kurtarma modu

Bu iki seçenekle de tabletinize format atabilirsiniz. Fakat biz bu seferlik “Kurtarma modu” ile bu işi yapacağız.

Kurtarma Modu

Şimdi kurtarma moduna giriş yapın. Tabletiniz kapanacak ve yeniden başlayacak ve şu ekranla açılacak. İşleme başlamak için bu listede bulunan wipe data/factory reset seçeneğini kullanacağız.

Ses açma / kapama tuşlarına kullanarak bu seçeneğe gelin ve tabletin açma/kapama tuşuna basın.

Daha sonra ekran onay penceresi gelecek. Yine ses açma/kapama tuşlarını kullanarak yes seçeneğine gelin ve daha sonra açma/kapama tuşunu kullanarak bu seçeneği seçin.

Format işlemi başlayacak ve kısa süre sonra ekrana şu gelecek. Bu ekran geldiğinde işlem bitmiş demektir. Şimd tableti yeniden başlatmak için reboot system now seçeneğini seçin ve açma/kapama tuşuyla aktif edin.

Format İşleminden Sonra Ne Yapacağım?

Tabletiniz yeniden açıldığında sizden basit kurulum bilgileri isteyecek. İsim, kablosuz ağ bağlantı ve bir e-mail hesabı. Bu bilgileri giriş yaparak kurulumu bitirebilirsiniz.

Tabletinizde yavaşlamalar başladığında bu şekilde fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz. Bu arada söyleyeyim, bu işlem bütün dosyalarınızın ve uygulamalarınız silinmesine neden olur. Sizin için önemli resim, dosya vb. şeyleri yedeklemeden bu işlemi yapmayınız.

The post Vestel Tablet Format İşlemi appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
https://www.delinetciler.net/teknoloji/vestel-tablet-format-islemi.html/feed 0 9961
Excel Açılır Liste Oluşturma https://www.delinetciler.net/teknoloji/excel-acilir-liste-olusturma.html https://www.delinetciler.net/teknoloji/excel-acilir-liste-olusturma.html#respond Fri, 22 Feb 2019 14:10:08 +0000 https://www.delinetciler.net/?p=9844 Bir süredir ara verdiğimiz excel derslerine bu yazıyla devam edelim. Excel’de işinizi kolaylaştıracak araçlardan birisi olan açılır listeler diğer bir adıyla açılır menüler verileri her seferinde tekrar tekrar girmenize engel […]

The post Excel Açılır Liste Oluşturma appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
Bir süredir ara verdiğimiz excel derslerine bu yazıyla devam edelim. Excel’de işinizi kolaylaştıracak araçlardan birisi olan açılır listeler diğer bir adıyla açılır menüler verileri her seferinde tekrar tekrar girmenize engel olur. Bundan dolayı excelde açılır liste yapmayı öğrenmek oldukça önemlidir.

Excel listelerinizi açılır menülerle inşa ederseniz listeleriniz hem daha kullanışlı olur hem de daha az yorucu olur. Açılır listeler excel dosyalarınız daha derli toplu olmasını sağlar. Sürekli kullandığınız bilgileri sürekli yazmak yerine, bu bilgileri kullanmadığınız başka bir sayfaya bir kere girerek ana sayfanızda kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Excel’de Açılır Liste Nasıl Oluşturulur?

Bunun için veri sekmesinde bulunan “Veri Doğrulama” fonksiyonunu kullanacağınız. İlk olarak dosyanıza bir sayfa daha ekleyerek işe başlayalım.

Yeni sayfanın adı “Veri” olarak değiştirelim.

Şimdi yeni oluşturduğumuz sayfaya bir liste oluşturalım. Ben “Ürün Grupları” adında bir liste oluşturdum.

Şimdi sayfa 1’de geçip bu listeyi kullanacağımız bir açılır liste ekleyelim. Bunun için açılır listeyi ekleyeceğimiz hücreyi seçelim ve veri sekmesinden “Veri Doğrulama” linkine tıklayalım.

Açılan pencerede “Ayarlar” sekmesinde

İzin Verilen açılır menüsünden “Liste” sekmesini seçin. Daha sonra “Kaynak” kısmından ikinci sayfadaki (Veri adındaki sayfa) listemizi seçelim.

Kullanacağımız veriyi seçtikten sonra tamam diyelim ve açılır listemizi kontrol edelim.

Gördüğünüz gibi açılır listemiz sorunsuz olarak çalıştı. Aklınıza takılan bir şey olursa yorum yaparak sorabilirsiniz.

The post Excel Açılır Liste Oluşturma appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
https://www.delinetciler.net/teknoloji/excel-acilir-liste-olusturma.html/feed 0 9844
Hdd Sağlık Testi https://www.delinetciler.net/teknoloji/hdd-saglik-testi.html https://www.delinetciler.net/teknoloji/hdd-saglik-testi.html#respond Mon, 18 Feb 2019 16:30:24 +0000 https://www.delinetciler.net/?p=9804 Özellikle hard disk alan ve satan kişilerin merak ettiği soruların başında fiyatından çok hard diskin sağlık durumudur. Zira ikinci el olarak alacağınız hard disk sağlam değilse vereceğiniz para tamamen boşa […]

The post Hdd Sağlık Testi appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
Özellikle hard disk alan ve satan kişilerin merak ettiği soruların başında fiyatından çok hard diskin sağlık durumudur. Zira ikinci el olarak alacağınız hard disk sağlam değilse vereceğiniz para tamamen boşa gidebilir.

Bilgisayar donanımlarının içinde ikinci el piyasası en sıkıntılı olan donanım harddisklerdir. Sorunsuz çalışıyor gibi görünen bir harddisk çok kısa süre içinde çalışmaz hale gelebiliyor. Bir harddiskin sağlık durumunu kullanarak çoğu zaman anlayamazsınız. Alacağınız diskin ne kadar süre kullanıldığı, diske bad sektör olup olmadığı mutlaka öğrenmeniz gerekmektedir.

İkinci el hdd piyasasında bulunan birçok diskte bad sektör problemi mevcuttur. Bad sektör olan bu diskler bozuk sektörler işaretlenerek piyasaya sunulmaktadır. Bu işlemleri gören harddisklerin çalışmasında da gözlü görülür problemler yoktur.

Bad sektör sorunun yanında harddisklerde ısınma problemleri de vardır. Disklerde bulunan bu ısınma problemi üretim hatalarından ve kullanım şartlarından kaynaklanmaktadır. Fazla ısınma sorunu diskin direk performansı etkilemektedir.

Tüm bu sebeplerden dolayı alacağınız veya satacağınız diski bir program ile kontrol etmeniz de büyük yarar vardır. Şuan hali hazırda hdd sağlık testi yapan onlarca program bulunmaktadır. Birçoğu çok tutarlı ve doğru bilgiler sunarken bazıları gerçek verilerden çok uzakta sonuçlar sunmaktadır. Bu yazımda kendini ispat etmiş ve bu aralar da çok popüler olan bir hdd sağlık testi programından bahsedeceğimi.

Benim sizlere önereceğim hdd sağlık testi programının ismi “Hard Disk Sentinel” dir. Program hard disk sağlık test sonuçlar hem çok güvenilir hem de kullanımı çok kolaydır. Ve sadece hard diskin sağlık verilerini değil, performans, sıcaklık ve kullanım sıklığı değerlerini de vermektedir.

Ben elimde olan ve ne kadar süredir kullandığımı bildiğim birçok diski bu program ile denedim. Gerçekten de programın sunduğu hdd sağlık testi sonuçlarının doğru olduğunu gördüm. Hatta bir ara satmayı düşündüğüm bir diskte 42 adet bad sektör olduğunu bu program ile öğrendim. SAtmayı düşündüğüm zamana kadar hiçbir problem çıkarmayan diskim bad sektör doluymuş. Test etmeden satmış ve almış olsaydım başım çok ağrıyacaktı.

Hard Disk Sentinel programın tek kötü yanı programın ücretli olmasıdır. Programın standart lisans ücreti yaklaşık 53 dolar. Deneme sürümünde ne yazık ki çok sınırlı bir bilgi veriyor. Deneme sürümünde tamir gibi özellikler yok. Sadece ömür, performans gibi sağlık verilerini veriyor. Eğer amacınız sadece diskin sağlığını kontrol etmekse deneme sürümü işiniz görecektir.

Deneme sürümünden alacağınız hdd sağlık testi verileri aşağıdaki gibi olacaktır.

Bu ekranda diskin genel sağlık durumunu görebilirsiniz.

 • Hard diskin mekanik hasarlarını.
 • Bad sektör olup olmadığını.
 • Toplam çalışma zamanını.
 • Tahmini ömrünü.
 • Başlama ve durma sayısını.

bu ekrandan görebilirsiniz.

Bu ekrandan diskin sıcaklık değerlerini kontrol edebilirsiniz.

 • Anlık sıcaklık değeri.
 • Ortalama sıcaklık değerini.
 • Maksimum sıcaklık değerini.

bu ekrandan görüp takip edebilirsiniz.

Bu ekranda diskin aktarım değerlerine bakabilirsiniz. Alacağınız hard diskte bu değerler çok önemlidir. İnternette disk çeşitlerine göre aktarım hızlarının ortalamalarına bakarak bu değerlerle karşılaştırabilirsiniz.

The post Hdd Sağlık Testi appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
https://www.delinetciler.net/teknoloji/hdd-saglik-testi.html/feed 0 9804
Bad Sektör Tarama ve Onarma Programı https://www.delinetciler.net/teknoloji/bad-sektor-tarama-ve-onarma-programi.html https://www.delinetciler.net/teknoloji/bad-sektor-tarama-ve-onarma-programi.html#respond Sun, 17 Feb 2019 11:43:01 +0000 https://www.delinetciler.net/?p=9787 Bu yazımdan hepimizin korkulu rüyası olan bad sektörlerden bahsedeceğim. Hepimizin bildiği gibi harddisklerin baş düşmanı bad sektörler hiç ummadık bir anda ortaya çıkıyorlar ve çoğu zaman bilgisayarı kullanılmaz hale getiriyorlar. […]

The post Bad Sektör Tarama ve Onarma Programı appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
Bu yazımdan hepimizin korkulu rüyası olan bad sektörlerden bahsedeceğim. Hepimizin bildiği gibi harddisklerin baş düşmanı bad sektörler hiç ummadık bir anda ortaya çıkıyorlar ve çoğu zaman bilgisayarı kullanılmaz hale getiriyorlar. Peki bad sektör arızasının bir çözümü yok mu ? Elbette var. Bad sektör sorunu ile karşı karşıya kaldıysanız sizler için çok etkili bir çözüm yolu hazırladım. Hadi başlayalım…

Bad sektörler ortaya çıkardığı maddi zararın yanında çok değerli verilerimizi de tehlikeye atarlar. Harddiskin yapısı meydana gelen bu sorun işletim sisteminin sürekli mavi ekran hataları vermesi ve harddiski okuma yazma değerlerinin düşmesiyle kendilerini belli etmeye başlarlar. Böyle bir durumdan şüphelendiğinizde internetten bulacağınız programlarla diskinizi taratıp harddiskinizde bad sektör olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Bad Sektör Nedir?

Yanda gördüğünüz şekilde bir harddiskin iç yapısını göstermektedir. Her disk yüzeyi bu şekilde izlerden ve sektörlerden oluşmaktadır. Verilen bu sektörlerin üzerine belirli bir sistematiğe göre yazılırlar. Bu sektörlerin kullanılamaz hale gelmesine olayına bad sektör denmektedir. Özellikle işletim sisteminizin yazılı olduğu kısımlarda oluşan bad sektörler büyük problemlere neden olmaktadır.

Teknik açıdan bad sektörlerin nedir, nasıl oluşur girmek istemiyorum. Fakat bad sektörlerin fiziksel sorunlar olduğunu bilmeniz ve fiziksel sepetlerden dolayı oluştuklarını bilmeniz gerekmektedir.

Harddiskinizde oluşan nem, yüksek sıcaklık, üretim hataları ve darbeler bad sektör oluşumunda başlıca nedenlerdir. Özellikle çalışır durumda ki bilgisayarın hareket ettirilmesi bad sektörün başlıca nedenidir.

Yazımın başında dediğim gibi bad sektörler fiziksel arızalardır. Bundan dolayı yazılım aracılığı ile tamir edilmezler. Fakat bad sektör olarak işaretlenip kullanımdan kaldırılabilirler. Bu bad sektör oluşmuş disklerin kullanılmaya devam edilebilmesi için yeterli bir çözümdür.

Örnek vermek gerekirse 100 GB bir harddiskte 1 GB bölümünde bad sektör olduğunu düşünelim. Bu bir 1 GB bölümü bad sektör olarak işaretleyip kullanım dışı bırakırsak 99 GB’lık sağlam güzel bir harddiskimiz olur. Bence çok geçerli bir onarım şeklidir.

Bu işlem için daha önce kullandığım ve birçok kişiden de olumlu yorumlar duyduğum Hdd Regenerator programını tavsiye diyorum. Bu program hem kullanımı çok kolay hem de boyut olarak çok küçük bir programdır. Yaklaşık 4 MB büyüklüğünde ve işini çok iyi yapan bir programdır.

Programı kullanabilmek için bir adet boot açılış diskine veya cdsine ihtiyacınız olaşacak. Bundan dolayı işleme başlamadan önce bir boş bellek veya cd bulundurmanız gerekiyor.

Hdd Regenerator Nasıl Kullanılır?

Programı kurup çalıştırdığınızda şu ekran ile karşılaşacaksınız.

Bellek veya boş cd nizi bilgisayarınıza takın ve yukarıda ki iki seçenekten birini seçin. Boot açılış diskiniz oluşturulacak. İşlem bittiğinde bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bilgisayarınızın boot açılış diskinden başlayabilmesi için bios ayarlarından first device ayarından açılış diski olarak hazırladığınız bu diski göstermeniz gerekmektedir.

Bilgisayarınız bu disk üzerinden açıldığında şu ekran ile karşılaşacaksınız.

Onarım yapacağınız diski seçin ve enter tuşuna basın. (örnek : 2)

Daha sonra şu ekran gelecek

Bu ekran 2. seçeneği seçiniz. Bu seçenek sektör taraması yapacak ve onarım işlemini gerçekleştirecek.

Sonraki ekranda

1. seçeneği seçin. Bu seçenek bad sektör bulduğunda onaracak seçenektir.

Daha sonraki ekranda

Bad sektörün yerini biliyorsanız 3. seçenek, bilmiyorsanız 1. seçenek ile devam edin. 1. seçenek taramayı baştan başlatacaktır.

Tarama işlemi başladığında ekranınızda şu görüntü olacaktır.

Sol alt taraftan durumu takip edebilirsiniz. Bulunan ve tamir edilen bad sektör sayıları burada yazmaktadır.

İşlem bittiğinde belleği çıkarın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Umarım tüm bad sektörler tamir edilmiş olur. Hepinize kolay gelsin.

The post Bad Sektör Tarama ve Onarma Programı appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
https://www.delinetciler.net/teknoloji/bad-sektor-tarama-ve-onarma-programi.html/feed 0 9787
Google Gelişmiş Detaylı Arama Nasıl Yapılır? https://www.delinetciler.net/teknoloji/google-gelismis-detayli-arama-nasil-yapilir.html https://www.delinetciler.net/teknoloji/google-gelismis-detayli-arama-nasil-yapilir.html#respond Thu, 07 Feb 2019 17:44:40 +0000 https://www.delinetciler.net/?p=9708 Bu yazımda günlük ve iş hayatınızda çok yararlanacağız bir konudan bahsetmek istiyorum. Malumunuzdur ki artık telefonlar ve internet arama motorları hayatımızın vazgeçilmez unsurları oldular. Onlarsız 1 saat geçirmek bile büyük […]

The post Google Gelişmiş Detaylı Arama Nasıl Yapılır? appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
Bu yazımda günlük ve iş hayatınızda çok yararlanacağız bir konudan bahsetmek istiyorum. Malumunuzdur ki artık telefonlar ve internet arama motorları hayatımızın vazgeçilmez unsurları oldular. Onlarsız 1 saat geçirmek bile büyük bir sıkıntıya sebep oluyor. Aklımıza takılan ne olursa hiç zaman kaybetmeden arama motorlarına başvuruyoruz. Peki arama motorlarını ne kadar iyi kullanabiliyoruz?

Neden Gelişmiş Arama

Arama motorları doğru kullanmak doğru ve yeterli bilgiye zamanında erişebilmek için oldukça önemlidir. Ama ne yazık ki birçoğumuz arama motorlarını tam olarak kullanmayı bilmiyoruz. Bundan dolayı arama motoru dediğimizde aklımıza ilk gelen Google’un arama özelliklerinden bahsedeceğim bu yazıyı kaleme aldım.

Google arama motoru web ortamında en çok kullanılan arama motorudur. Büyük rakipleri olmasına rağmen popülerliğini hiç yitirmemiş ve zirvedeki yerini hiç kaptırmamıştır. Bunun nedenleri girmek istemiyorum. Belki alışkanlık belki de gerçekten de Google’un başarılısı bilmiyorum. Sonuç olarak ne zaman bir şey hakkında bilgi aramak istesek ilk olarak aklımıza Google geliyor.

Google arama motoru genel olarak iki bölümden oluşur. Daha doğrusu bizler çoğunlukla Google iki özelliğini kullanırız. Ya metin arama motoru ya da resim arama motorunu kullanarak arama yaparız.

Google Gelişmiş Detaylı Aramanın Faydaları

Fakat biraz dikkat ederseniz Google arama arayüzünden Alışveriş, Haberler, Videolar, Kitaplar, Uçuş Arama ve Finans sekmeleri bulunmaktadır. Bu sekmeleri kullanarak ilgili aramalarınızı daha işlevsel hale getirebilirsiniz. Bunların yanı sıra standart arama motoru üzerinde Google arama parametrelerini kullanarak arama sonuçlarınızın doğruluğu arttırabilirsiniz.

Google arama motoru algoritması yaklaşık 200 etkeni bir araya getirerek siteleri listeler. Biz tabii ki bu 200 etkenin büyük bir çoğunluğu bilmiyoruz ve eğer webmaster değilseniz de bilmenize de gerek yoktur. Fakat iyi bir Google kullanıcısı iseniz Google’un genel yapısını bilmenizde fayda vardır.

Google genel olarak aradığınız kelime veya kelime gurubu ile en iyi etkileşimi gösteren siteleri sonuçlarında gösterir. Bu etkileşimi kendi algoritmasına göre yapar ve çıkardığın sonuçların ne kadar yararlı olduğunu da takip eder. Kullanıcı çıkan sonuçları inceliyorsa bu Google için iyi bir sonuçtur. Yok direk çıkış yapıyorsa bu Google için kötü bir sonuçtur. Yani hangi içeriğe ulaşacağımızı Google kriterleri belirler. Fakat bizler Google parametlerini kullanarak bu sonuç kriterlerini bir nebze de olsa kendimi tanımlayabiliriz. Nasıl mı?

Google Arama Parametreleri

Google’da bir kelime grubu arattırdığımız da örnek olarak “uzun elbise modelleri”, Google bu kelimelerin geçtiği siteleri sizlere sunar. Bu kelimeleri sitelerin başlıklarında ve içeriklerinde arar ve en iyi etkileşim gösteren sitelerin içeriklerini sizlere sunar.

Dikkat edin direk aradığınız cümleyi eşleştirmez, kelimeleri eşleştirir ve sonuçlarını listeler. Eğer siz direk cümleyi aramak istiyorsanız o zaman aradığınız cümleyi tırnak içine alarak aratmalısınız. Örnek : “uzun elbise modelleri”, “Ben sana mecburum bilemezsin Adını mıh gibi aklımda tutuyorum” gibi.

Diyelim ki Google’da elbise modellerini aratmak istiyorsunuz. Uzun elbise modelleri diye arattırdınız ve karşınıza yüzlerce sonu geldi. Fakat siz kırmızı renkli elbiseleri istemiyorsunuz. O zaman

uzun elbise modelleri -kırmızı

şeklinde arama yapmalısınız. Burada ki – parametresi istemediğiniz içerikleri arama sonuçlarından çıkarıyor.

Yine + parametresi ile ana arama içeriğinizin yanına şu da olsun diyebilirsiniz.

Uzun elbise modelleri +kampanya gibi

Arama kelimelerinizin bir dosya içerisinde geçmesini istiyorsanız;

filetype:pdf atatürkün hayatı, filetype:doc mimar sinan

Sadece belirli bir web sitesinin içeriğini aramak istiyorsanız;

site:www.delinetciler.net izmir

Aradığınız kelimeleri sitelerin başlıklarında aratmak istiyorsanız;

intitle: izmir hangi bölgede

Aradığınız kelimeleri sitelerin içeriğinde aratmak istiyorsanız;

intext: izmir hangi bölgede

Aradığınızı harita üzerinde aramak istiyorsanız;

map: kızılırmak

Aradığınız kelimeleri filmler içinde aramak istiyorsanız;

movie : transformer

Bu parametlerini kullanarak Google arama sonuçlarınızı daha işlevsel ve daha sonuç odaklı hale getirebilirsiniz. Tabii ki bir pratiklik kazanmak gerekiyor. Bu parametreleri unutmamak için aramalarda kullanmaya çalışmak en iyi yoldur.

The post Google Gelişmiş Detaylı Arama Nasıl Yapılır? appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
https://www.delinetciler.net/teknoloji/google-gelismis-detayli-arama-nasil-yapilir.html/feed 0 9708
Rufus – Windows Boot Usb Oluşturma https://www.delinetciler.net/teknoloji/rufus-windows-boot-usb-olusturma.html https://www.delinetciler.net/teknoloji/rufus-windows-boot-usb-olusturma.html#respond Tue, 05 Feb 2019 23:11:53 +0000 https://www.delinetciler.net/?p=9701 Başımıza gelmesinden ne kadar korksak da, ne kadar tedbir alsak da gün geliyor bilgisayarımızdaki verilere ulaşabilmek için boot açılış diski oluşturmak zorunda kalıyoruz… Windows 7’den önceki işletim sistemlerini kullanan kişiler […]

The post Rufus – Windows Boot Usb Oluşturma appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
Başımıza gelmesinden ne kadar korksak da, ne kadar tedbir alsak da gün geliyor bilgisayarımızdaki verilere ulaşabilmek için boot açılış diski oluşturmak zorunda kalıyoruz…

Windows 7’den önceki işletim sistemlerini kullanan kişiler boot başlangıç diskine çok aşinadırlar. Sık sık yaşanan işletim sistemi çökmelerinden dolayı düzenli olarak açılış diski oluştururduk. Windows 7 ile birlikte bu çökme işleri azaldığı için artık sistem açılış diski oluşturmak zorunda kalmıyoruz. Bu arada diski dediğime bakmayın artık belleği dememiz gerekiyor. Daha önceleri bu iş için disket kullandığımızdan ağız alışkanlığı olmuş.

Sistem açılış diskini uzun süre oluşturmadığımızdan dolayı ister istemez nasıl yapılacağını unutuyoruz. O yüzden unutanlar için bir hatırlatma yazısı yazmak istedim. Açılış diski daha önceleri direk Windows tarafından oluşturuluyordu fakat artık Windows bu işi 2. parti uygulamalara bırakmış. Bu işi yapan uygulamaların da en popüleri Rufus adında bir program. Program ücretsiz ve sadece 420 KB. Kuruluma da ihtiyaç duymuyor. Çalıştırıp hemen kullanabilirsiniz.

Yukarıda resimde programın arayüzünü görebilirsiniz. Söylemekte yarar var bu resim 1.2 versiyonuna ait. Yani eski versiyon. Yeni versiyonuna Linux ve GPT desteği gelmiş. İhtiyacı olanlar yeni versiyonu kullanabilirler. Amacınız sadece MS-DOS açılış belleği oluşturmaksa bu versiyonda işinizi görür.

Yapmanız gereken tek şey belleğinizi taktıktan sonra “Create a bootable disk using” yazısının karşısındaki seçenekten MS-DOS’u seçmek ve start tuşuna basmaktadır.

Boot belleğiniz oluştuğunda artık bu bellek üzerinden bilgisayarınızı açabilir, istediğiniz dosyalarınızı alabilir ve hatta bilgisayarınıza format bile atabilirsiniz. Tabii ki bunun biraz Ms-dos komutlarını bilmeniz gerekmektedir.

The post Rufus – Windows Boot Usb Oluşturma appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
https://www.delinetciler.net/teknoloji/rufus-windows-boot-usb-olusturma.html/feed 0 9701
Lenovo Harici Ekran Kartına Geçiş https://www.delinetciler.net/teknoloji/lenovo-harici-ekran-kartina-gecis.html https://www.delinetciler.net/teknoloji/lenovo-harici-ekran-kartina-gecis.html#respond Sun, 03 Feb 2019 11:11:09 +0000 https://www.delinetciler.net/?p=9638 Bu yazımda Lenovo firmasının laptopları ile ilgili bir sorundan bahsetmek istiyorum. Aslına bakarsanız tam olarak bir sorun değil ama uygulama zorluğundan dolayı sorun haline geliyor. Bana çok mantıklı gelmese de […]

The post Lenovo Harici Ekran Kartına Geçiş appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
Bu yazımda Lenovo firmasının laptopları ile ilgili bir sorundan bahsetmek istiyorum. Aslına bakarsanız tam olarak bir sorun değil ama uygulama zorluğundan dolayı sorun haline geliyor. Bana çok mantıklı gelmese de hemen hemen tüm laptop firmaları çift ekran kartlı laptoplar üretmeye başladılar. Ekran kartlarından biri güçlü diğeri zayıf oluyor. Normal olarak da kullanıcıların da ilk işi harici ekran kartına geçmeye çalışmak oluyor. Fakat başaran kaç kişi?

Ne yazık ki bu harici ekran kartı problemi ciddi ciddi bir sorun olmaya başladı. Kimse entegre ekran kartını kullanmak istemiyor ki haklılar. Entegre ekran kartları genelde intelin oluyor ve performansı da düşük oluyor. İşin garibi de olması gereken de bu. Biz her ne kadar umursamasak ta özellikle elektronik firmaları elektrik tüketimini çok ciddiye alıyor. Laptop firmalarının çift ekran kartı prensibi de tamamen elektrik tüketimi üzerinedir. Günlük işlerinde entegre ekran kartını kullanmak ve elektrik tasarrufu yapmak. İhtiyaç halinde de performans ekran kartını seçmek ve kullanmak. Teknik olarak durum böyle iken biz kullanıcıların bu durumdan pek memnun olmamasının sebebi nedir peki?

Kullanıcıları sıkıntıya sokan şey ekran kartları arasında geçişin yapılamaması. Birçok kişi geçiş işlemini hiç yapamazken birçok kişi de geçiş yapabilmesine rağmen psikolojik olarak sorun yaşıyor. Çünkü görüntü özelliklerine baktığında ekran kartı olarak entegre ekran kartını görüyor ve şüphe yaşamaya başlıyor. Peki işin aslı astarı nedir?

Bazı laptop modellerinde ekran kartları arası geçiş işlemi direk yapılabiliniyor. Örneğin Packard Bell firmasının laptopları. Çoğu çift ekran kartı kullanır ve tek tıkta kartlar arası direk geçiş yapılır. Hangi ekran kartını kullanıyorsa ekran özelliklerinde de onu görürsünüz. Fakat bazı laptop firmalarını laptoplarında geçiş işlemi tam olarak böyle değildir. Lenovo marka modellerde harici ekran kartını seçseniz bile bilgisayarınız entegre kart üzerinden açılır ve ekran özelliklerinde entegre kart görünür. Fakat içiniz rahat olsun hangi uygulama için hangi ekran kartın seçerseniz o uygulamayı o ekran kartı ile çalıştırırsınız.

Eğer Lenovo laptobunuzda Nvidia ekran kartı varsa;

Nvidia kontrol paneline girerek hangi ekran kartını kullanacağınızı seçebilirsiniz.

Nvidia kontrol panelinden 3D Ayarlarının Yönetilmesi sekmesinden genel uygulama ayarları için ekran kartı seçebilir veya uygulamaya özel ayarlar yapabilirsiniz.

Bunun yanında herhangi bir uygulamanın simgesi sağ tık yaparak açılan menüden ekran kartınızı seçebilirsiniz.

Eğer Lenovo laptobunuzda Amd ekran kartı varsa;

Eğer harici ekran kartınız Amd ise yine benzer yöntem ile ekran kartları arasında geçiş yapabilirsiniz. Amd Catalyst Control Center panelinizin Power(Güç) seçeneklerinden hangi uygulamada hangi ekran kartının çalıştırılacağını belirleyebilirsiniz.

Bu şekilde Lenovo laptobunuda harici ekran kartınızı kullanabilirsiniz. Ekran çözünürlük ayarlarında entegre yani İntel ekran kartının görünmesi psikolojik olarak olumsuz etkilese de bu ayarları yaparak harici ekran kartınızı kullanabilirsiniz.

The post Lenovo Harici Ekran Kartına Geçiş appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
https://www.delinetciler.net/teknoloji/lenovo-harici-ekran-kartina-gecis.html/feed 0 9638
Acer Laptop Bios Şifresini Unuttum! Nasıl Kaldırabilirim? https://www.delinetciler.net/teknoloji/acer-laptop-bios-sifresini-unuttum-nasil-kaldirabilirim.html https://www.delinetciler.net/teknoloji/acer-laptop-bios-sifresini-unuttum-nasil-kaldirabilirim.html#respond Thu, 27 Dec 2018 23:10:23 +0000 https://www.delinetciler.net/?p=9536 Bu yazımda Acer laptop kullanıp bios şifresini unutanlar için bilgiler vermek istiyorum ama gelin görün ki bu bilgilerin illegal işler için kullanılmasından da korkuyorum. Zira vereceğim bu bilgilerle bios şifresini […]

The post Acer Laptop Bios Şifresini Unuttum! Nasıl Kaldırabilirim? appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
Bu yazımda Acer laptop kullanıp bios şifresini unutanlar için bilgiler vermek istiyorum ama gelin görün ki bu bilgilerin illegal işler için kullanılmasından da korkuyorum. Zira vereceğim bu bilgilerle bios şifresini sıfırlayabilirsiniz…

Evet çok sık karşılaşılmasa da bios şifresini unutan insanlar oluyor. Bu durumda gerçekten çok can sıkıcı bir durum. Zira bilgisayarınızın biosuna şifre koyar ve unutursanız başınız ağrıyabilir. Bu durum masaüstü bilgisayarlarda çok büyük dert olmasa da bazı laptop modellerinde büyük sıkıntılara sebep olabilir.

Bazı laptop firmalarının laptoplarının bios pillerini sökseniz bile bios sıfırlanmıyor. Bu durumla karşı karşıya kalırsanız bilgisayarınıza format atamazsınız. Bios saat ve tarihiniz yanlış ise düzeltemezsiniz. Yani oldukça kötü bir durum. Acer laptoplarda da dediğim durum söz konusudur. Acer laptobunuza bios şifresi koyar ve unutursanız tam olarak bu durumla karşılaşırsınız. Bios pilini söksenizde biosa giriş yapamazsınız.

Bu sorunu aşmanın birkaç yolu bulunmakta. Anakart üzerinde bulunan bios resetleme jumperını kullanarak bios ayarlarını sıfırlayabilirsiniz fakat bu yol epey bir risklidir. Bu işlemi yapabilmek içinde laptonunzun arka kapağını tamamen sökmeniz gerekmektedir. Yani başlı başına zor bir iştir.

Diğer bir yolda benim anlatıp anlatmamakta kararsız kaldığım yoldur. Bu yolla laptobunuzu hiç sökmeden bios ayarlarını resetleyebilirsiniz. Nasıl yapılacağını kendi Acer laptobunun bios şifresini resetleyecek kişiler için anlatacağım. Yazdıklarımı harfi harfiyen uygularsanız unuttuğunuz bios şifresini kaldırabilirsiniz.

Acer Laptop Bios Şifresini Unuttum, Bios Şifresini Nasıl Sıfırlayabilirim?

Acer laptobunuzun şifresini kaldırmak için üç şeye ihtiyacınız vardır.

 1. Çalışan bir flash bellek
 2. Aşağıda linkini verdiğim dosyalar
 3. HP USB Disk Storage Format Tool uygulamasına.

Şimdi internetten “HP USB Disk Storage Format Tool” uygulamasını indirin ve bilgisayarınıza kurun.

Daha sonra bu linkten gerekli dosyayı indirin ve rardan çıkarın.

Rar Şifresi: delinetciler.net

Çıkan klasörün içinde 1 adet “boot_dos” adında bir klasör ve 1 adet “clnpwd.exe” adından dosya olacak.

Bu dosya ve klasörü görüyorsanız flash belleğinizi bilgisayarınıza takın “HP USB Disk Storage Format Tool” uygulamasını çalıştırın.

Program çalıştığında yukarıda gördüğünüz ayarlara getirin. Dikkat etmeniz gerek kısım “Create a Dos Startup disk” seçtiğinizde “using DOS system files located at” seçeneği aktif olacak. Bu seçeneği seçin ve gözat tuşundan indirdiğiniz klasörünü içinde bulunan “boot_dos” klasörünü seçin. Aşağıdaki gibi…

Son işlem olarak Start tuşuna basın. Sistem açılış belleği hazır. Şimdi “boot_dos” klasörünü ve “clnpwd.exe” belleğin içine kopyalayın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bilgisayarınızın bu bellek üzerinden açılması lazım. Bilgisayarınız başlarken F12 tuşuna basarak boot menüye girin ve başlangıç diski olarak flash belleği seçin.

Eğer boot menüye de giremiyorsanız, laptobunuzun arka kapaklarının birinin altından harddiskiniz bulunmaktadır. Harddiskinizin vidalarını sökerek yuvasından çıkarınız. Bu işlemi yapmayı bilmiyorsanız internet aratarak nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz. Bu işlemi yaparak hardiskinize zarar verebilirsiniz dikkatli olun. Basit bir işlemdir ama ilk yapışınızda zorlanabilirsiniz.

Bilgisayar aşağıdaki gibi dos ortamında açılacaktır.

Bu ekranda clnpwd yazarak enter tuşuna nasın.

Karşınıza şu iki seçenek gelecektir.

2 tuşuna basın ve daha sonra enter tuşuna basın.

Yukarıdaki uyarı çıktıysa işlem bu kadar demektir. Artık biosunuzda bir şifre bulunmamaktadır.

Takıldığınız yerler olursa konu altına yorum yaparak belirtebilirsiniz.

The post Acer Laptop Bios Şifresini Unuttum! Nasıl Kaldırabilirim? appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
https://www.delinetciler.net/teknoloji/acer-laptop-bios-sifresini-unuttum-nasil-kaldirabilirim.html/feed 0 9536
İso Dosyasını Flash Belleğe Yazdırma Programı https://www.delinetciler.net/teknoloji/iso-dosyasini-flash-bellege-yazdirma-programi.html https://www.delinetciler.net/teknoloji/iso-dosyasini-flash-bellege-yazdirma-programi.html#respond Wed, 26 Dec 2018 23:39:30 +0000 https://www.delinetciler.net/?p=9533 İso dosyaları cd ve dvd verilerinin kalıp dosyalarıdır. Cd ve dvdlerin bilgisayar ortamında kullanmasını sağlayan bu dosya türü gün geçtikçe daha popüler hale başladı. Bu dosya türleri genellikle flash belleklere […]

The post İso Dosyasını Flash Belleğe Yazdırma Programı appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
İso dosyaları cd ve dvd verilerinin kalıp dosyalarıdır. Cd ve dvdlerin bilgisayar ortamında kullanmasını sağlayan bu dosya türü gün geçtikçe daha popüler hale başladı. Bu dosya türleri genellikle flash belleklere yazılmaları için oluşturulmaktadırlar. Peki iso dosyasını nasıl flash belleğe yazdırabiliriz?

Yakın bir zamana kadar çoğu kişinin hiç bilmediği ve karşılaşmadığı iso dosyaları artık hemen hemen herkesin bilgisayarına girmeye başladı. Cd okuyucu ve yazıcılarının kullanım dışı kalmasıyla birlikte verilerin taşınma şekli de değişti. Artık insanların verilerini flash bellek veya internet aracılığı ile taşımayı tercih ediyorlar. Özellikle kurulum cdleri neredeyse hiç kullanılmamaya başlandı. Fakat Microsoft firması hala cd üzerinde ısrarlı. İşte bu konuda ortaya çıkan sorunu da iso dosyaları kolayca çözebiliyorlar.

Yukarıda dediğim gibi iso dosyaları genellikle cd kalıpları yani kopyaları olarak kullanılıyorlar. Herhangi bir cdnin iso dosyası bilgisayarınızda bulunuyorsa bu dosyayı kolaylıkla bir flash belleğe yazdırabiliyorsunuz. Şunu hemen açıklayayım; İso dosyasını flash belleğe yazdırma işlemi sakın yakın anlaşılmasın. Burada bahsettiğim işlem iso dosyasının kendisini değil, içindeki veriyi flash belleğe yazdırma işlemdir.

Bu işlemi klasik kopyala yapıştır yöntemi ile yapamazsınız. Bir iso dosyasını belleğe yazdırabilmek için mutlaka bir programa ihtiyacınız vardır. Bununla ilgili piyasada ücretli ücretsiz onlarca program bulabilirsiniz. Fakat ben bu yazımda sadece birisinden söz etmek istiyorum. Programın ismi “ISO to USB“. Boyutu yaklaşık 1,5 MB ve ücretsizdir. Ve en güzel tarafı kullanımı çok basittir. Zaten sadece bir yüzü vardır. O da aşağıda gördüğünüz gibi çok basit bir yüzdür.

ISO to USB Nasıl Kullanılır?

Bu ekranda yapacağınız ayarlar da çok basittir. Ekranın en üstünde bulunan Browse tuşunu kullanarak yazdıracağınız iso dosyasını seçiyorsunuz.

Hemen altında bulunan “USB Drive” kısmında kullanacağınız flash belleği seçiyorsunuz.

File System kısmından hangi dosya sistemini kullanacağınızı seçiyorsunuz. Bu ya FAT32 ya da NTFS olacaktır.

Volume Label kısmı siz iso dosyasını seçtiğinizde otomatik gelecektir ama istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Son olarak Burn tuşuna basın. Size belleğe format atılacağına dair bir uyarı gelecektir onaylayın. Hepsi bu kadar. Yazma işlemi bittikten sonra belleği kullanabilirsiniz.

“Bootable, only support Windows bootable ISO image” kısmını eğer belleği Windows İşletim Sistemi kurulumu için yapıyorsanız, işaretleyin.

The post İso Dosyasını Flash Belleğe Yazdırma Programı appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
https://www.delinetciler.net/teknoloji/iso-dosyasini-flash-bellege-yazdirma-programi.html/feed 0 9533
Letgo İle Kolay Alışveriş https://www.delinetciler.net/web-teknolojileri/letgo-ile-kolay-alisveris.html https://www.delinetciler.net/web-teknolojileri/letgo-ile-kolay-alisveris.html#respond Mon, 24 Dec 2018 22:29:45 +0000 https://www.delinetciler.net/?p=9527 Bir uygulama yıllardan beri süre gelen klasik alışveriş anlayışını tamamen değiştirebilir mi? Evet, değiştirebilir. Bunu kısa bir süre içerisinde Letgo sayesinden gördük. Artık alışveriş hiç olmadığı kadar kolay ve güvenli… […]

The post Letgo İle Kolay Alışveriş appeared first on Delinetciler Portal.

]]>

Bir uygulama yıllardan beri süre gelen klasik alışveriş anlayışını tamamen değiştirebilir mi? Evet, değiştirebilir. Bunu kısa bir süre içerisinde Letgo sayesinden gördük. Artık alışveriş hiç olmadığı kadar kolay ve güvenli…

2000’li yıllardan beri alışveriş sektörü neredeyse tamamen internet ortamına taşındı. Öyle ki artık insanlar hiçbir prosedürle karşılaşmadan evlerinden alışveriş yapabiliyor oldular. Bir zamanlar böyle bir olanağın olacağını söyleselerdi herhalde kimse inanmazdı. Yüzünü bile görmediğiniz insanlarla alışveriş, gerçekten ilginç.

İnternet ortamına taşınan bu alışveriş sektörü yıllardır bir kalıba oturmuş devam ediyordu. Yüzlerce belki de binlerce web platformu, benzer yapıları kullanarak kullanıcılarının ürün alıp satmasına olanak sağlıyordu. Tam bu yapıya alışmışken Letgo dünyaya geldi ve internet ortamındaki alışveriş mantığını baştan sona değiştirdi.

Harita tabanlı bir yapıya sahip olan Letgo’da ticaret mantığını klasik yapının dışına çıktı. Letgo harita alt tabanı sayesinde bölgesel ticarete ağırlık verdi. Bu yapı, alacakları ürünleri görmeden almak istemeyen kullanıcılara ilaç gibi geldi. Birkaç dakika içinde kayıt olup satış veya alış yapmaya başlayabildiğiniz Letgo, internet alışverişini gerçekten de çok kolaylaştırdı. Güvenliği arka plana bırakıp pratikliği ön plana çıkaran Letgo şuan en popüler alışveriş uygulaması olma yolunda hızla ilerliyor.

Letgo’da Nelere Dikkat Etmeliyim?

Tabii ki şu konuya da değinmeden geçmemek lazım. Letgo’da klasik güvenli alışveriş sistemi bulunmamaktadır. Daha önce internet ortamından bu tür alışveriş yaptıysanız bilirsiniz, güvenli alışveriş sisteminde onay vermezseniz paranız hesabınıza geri gönderilmektedir. Yani para alışverişi banka üzerinden yapılmaktadır. Letgo’da bu yapı olmadığı için para alışverişi direk elden yapılır. Bundan dolayı sakın paranızı almadan elinizdeki ürünü göndermeyiniz.

Letgo’nun bu yapısını bilmeyen kişiler paralarını almadan ürünlerini gönderiyorlar. Bundan dolayı birçok kişi dolandırıldı. Kısacası Letgo’da kendi güvenliğinizi kendiniz sağlıyorsunuz. Ürün almak için listeleri takip eden kişilere kendilerine yakın satıcılar gösterilmektedir. Ürün satarken ürüne talip olan kişi çok uzakta yaşıyorsa dikkat etmelisiniz. İlk başta ürünü gönderip daha sonra alıcının parayı göndermesini kabul etmemelisiniz.

Bunun dışında ürün alacaksanız acele etmeyin. Listeleri iyice kontrol edin. Arama yaparken Letgo’nun uyarı sistemi devreye girecek ve sizi aradığınız ürünler hakkında bilgilendirmek isteyecektir. “Yeni ilanlarla ilgili bildirim al” seçeneklerini işaretlersiniz aradığınız ürünü daha çabuk ve daha uygun fiyata bulabilirsiniz.

Elinizde kullanmadığınız ürünler varsa mutlaka Letgo’yu denemelisiniz. Bununla ilgili utanan kişiler olduğunu duydum. Elinizdeki ürünü satmanın utanacak bir tarafı yoktur. Hatta herkes için çok yararlı bir eylemdir. Kullanmadığınız bir eşyayı evinizin bir köşesinde veya deponuzda çürümeye yüz tutmasını beklemek yerine, başka biri tarafından kullanılmaya devam edilmesi sizin için de alacak kişi içinde çok yararlıdır.

The post Letgo İle Kolay Alışveriş appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
https://www.delinetciler.net/web-teknolojileri/letgo-ile-kolay-alisveris.html/feed 0 9527
Hafıza Kartı Disk Yazma Korumalı Hatası Çözümü https://www.delinetciler.net/teknoloji/hafiza-karti-disk-yazma-korumali-hatasi-cozumu.html https://www.delinetciler.net/teknoloji/hafiza-karti-disk-yazma-korumali-hatasi-cozumu.html#respond Wed, 19 Dec 2018 13:06:10 +0000 https://www.delinetciler.net/?p=9520 Bu yazımda çok sık karşılaştığımız ve bizleri sinir krizine sokan “disk yazma korumalı” uyarısından nasıl kurtulabileceğinizi açıklayacağım. Birçok kişinin çözüm bulmadığı bu sorunun çözümünün ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Hafıza […]

The post Hafıza Kartı Disk Yazma Korumalı Hatası Çözümü appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
Bu yazımda çok sık karşılaştığımız ve bizleri sinir krizine sokan “disk yazma korumalı” uyarısından nasıl kurtulabileceğinizi açıklayacağım. Birçok kişinin çözüm bulmadığı bu sorunun çözümünün ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

Hafıza kartlarını bilgisayar ortamında kullanan kişiler bu hata ile mutlaka karşılaşırlar. Çoğu zamanda çözüm bulunamaz ve sonucunda yeni hafıza kartı alma yoluna gidilir. Bu sinir bozucu sorunun aslında çok kolay bir çözümü vardır. Çoğu zaman hafıza kartının bozulduğunu düşünürüz ama durum düşündüğümüz gibi değildir.

Bu durum aslında bir hata değil, bir güvenlik önlemidir. Taşınabilir disklere virüs buluşma ihtimaline karşı alınan bir güvenlik önleminin verdiği uyarıdır. Bu yarı Windows tabanlı da olabilir, hafıza kartı yuvasının kilit mekanizmasından da olabilir. Windows İşletim Sisteminde herhangi bir diskiniz üzerinde yazma koruması olabilir. Eğer yazma koruması Windows tarafından sağlanıyorsa bunu basit birkaç komutla kaldırabilirsiniz.

Windows tarafından konulan disk yazma korumasını kaldırmak için şu adımları takip edin.

1- Hafıza kartınızı micro adaptöre yerleştirip bilgisayarınıza takın. Bilgisayarınızın kartınızı okumasını bekleyin.

2- Başlat/Çalıştır “diskpart” komutunu girin.

Ekranınıza cmd penceresi gelecek. 

3- “list disk” komutu ile bilgisayarınızdaki diskleri listeleyin.

Listede bakarak hafıza kartınızın kaçıncı disk olduğunu saptayın.

4- “select disk 1” yazarak hafıza kartınızı seçin. Sizde 2 veya 3 olabilir lütfen listeden bakın.

5- “attributes disk clear readonly” komutu ile disk korumasını kaldırın.

Tüm komutları bu ekranda görebilirsiniz.

Şimdi hafıza kartınızı çıkarıp tekrar takın ve bir dosyayı yazdırmaya çalışın. Eğer dosya uyarı vermeden yazılırsa sorunumuz çözüldü demektir. Fakat aynı uyarıyı tekrar alırsanız şu işleme geçin.

Hafıza kartınızı SD adaptörü ile kullanıyorsanız adaptörün yazma koruması kilidini açın.

SD adaptörünün yan tarafında bir kilit kolu vardır.

Bu kilit kolu yukarı ise aşağıda ise yukarı çekin. Dikkat edin bu kilit mekanizması çabuk bozulan bir yapıdadır. Siz kilidi açıp bilgisayara taktığınızda tekrar kilitleniyor olabilir. Çoğu zaman sorun bu basit şeyden dolayı oluşmaktadır. Bu kilit mekanizması bozulduğunda adaptörü yuvaya soktuğunuzda kendi kendini kitlemektedir. Mekanizmayı kontrol edin. Eğer çok rahata bir şekilde aşağı yukarı hareket ediyorsa, azıcık bir japon yapıştırıcısı ile mekanizmayı açık konumda iken oraya sabitleyin. Çok büyük ihtimalle artık bu uyarıyı almayacaksınız.

Bu iki işlemi yaptığınız halde sorun devam ediyorsa o zaman ya kartınız bozuktur ya da kart yuvanız. Kartınızı başka bir kart okuyucusunda denemekten başka çareniz yok. Ama dediğim gibi bu işlemlerden sonra büyük ihmalle sorununuz çözülecektir.

The post Hafıza Kartı Disk Yazma Korumalı Hatası Çözümü appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
https://www.delinetciler.net/teknoloji/hafiza-karti-disk-yazma-korumali-hatasi-cozumu.html/feed 0 9520
İnstagram Yakın Arkadaşlar Listesi Nedir, Nasıl Oluşturulur? https://www.delinetciler.net/teknoloji/instagram-yakin-arkadaslar-listesi-nedir-nasil-olusturulur.html https://www.delinetciler.net/teknoloji/instagram-yakin-arkadaslar-listesi-nedir-nasil-olusturulur.html#respond Mon, 17 Dec 2018 16:11:11 +0000 https://www.delinetciler.net/?p=9511 Birkaç gün önce İnstagram bir güncelleme yaptı ve çok kullanışlı bir fonksiyonu kullanıcılarının kullanıma sundu. Artık İnstagram’da hikayelerinizi sadece sizin seçtiğiniz kişiler görebilecekler… Dünya’nın popüler sosyal medya uygulaması olan İnstagram’ın […]

The post İnstagram Yakın Arkadaşlar Listesi Nedir, Nasıl Oluşturulur? appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
Birkaç gün önce İnstagram bir güncelleme yaptı ve çok kullanışlı bir fonksiyonu kullanıcılarının kullanıma sundu. Artık İnstagram’da hikayelerinizi sadece sizin seçtiğiniz kişiler görebilecekler…

Dünya’nın popüler sosyal medya uygulaması olan İnstagram’ın en çok kullanılan ve sevilen özelliği hikaye paylaşım özelliğidir. Hemen hemen tüm İnstagtam kullanıcıları güzel ve eğlenceli anlarını hikayelerinde paylaşarak sosyal medyada sosyalleşiyorlar. Fakat son zamanlarda bu hikaye paylaşma özelliğinin bir eksiğinin olduğu ortaya çıkmadı. 

Zira hikaye paylaşım özelliğinin herhangi bir kısıtlama fonksiyonu yoktu. Paylaştığınız hikayeler arkadaş listenizdeki herkes tarafından görüne biliniyordu. Kullanıcılarından gelen yoğun istek üzerine İnstagram bu özelliğinde değişikliğe gitti ve yakın arkadaş listesi adında bir fonksiyon ekledi. Bu fonksiyonu kullanarak hikayelerini kimlerin görebileceğini ayarlayabiliyorsunuz. Arkadaş listesini bir kere oluşturmanız yeterli oluyor. 

Yakın arkadaş listenizi oluşturabilmek veya değiştirebilmek için İnstagram uygulamanızda profilinize girin ve sağ yukarı köşede bulunan menüye tıklayın.

Açılan menüde “Yakın Arkadaşlar” sekmesini göreceksiniz. Bu sekmeye tıklayın.

Açılan pencerede iki adet sekme bulunmaktadır. Sağ tarafta bulunan sekmede “ÖNERİLER” arkadaşlarınız, sol tarafta bulunan ve ismi “LİSTEN” sekmesinde yakın arkadaşlarının olduğu liste bulunmaktadır.

İlk giriş yaptığınızda bu liste boş olacaktır. Ekle butonunu kullanarak istediğiniz arkadaşlarınızı yakın arkadaş listesine ekleyebilirsiniz. 

Listeyi oluşturduğunuzda hikaye paylaşımı yaparken ekranda fazladan bir sekme göreceksiniz.

Hikayenizi paylaşmadan önce Yakın Arkadaşlar yazısına tıklarsanız hikayeniz sadece yakın arkadaşlar listenizdeki kişiler tarafından görüntülenebilir.

The post İnstagram Yakın Arkadaşlar Listesi Nedir, Nasıl Oluşturulur? appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
https://www.delinetciler.net/teknoloji/instagram-yakin-arkadaslar-listesi-nedir-nasil-olusturulur.html/feed 0 9511
Formatlanmış Bilgisayardaki Veriler Nasıl Bulunur? https://www.delinetciler.net/teknoloji/formatlanmis-bilgisayardaki-veriler-nasil-bulunur.html https://www.delinetciler.net/teknoloji/formatlanmis-bilgisayardaki-veriler-nasil-bulunur.html#respond Wed, 31 Oct 2018 17:44:36 +0000 https://www.delinetciler.net/?p=9360 Bilgisayar formatlamak eski popüler günlerindeki gibi olmasa başımıza gelen sorunlar için tek çözüm gibi duruyor. Bilgisayar format atıldığında daha hızlı çalıştığı yani hızlandığı ve yavaşlıktan kurtulduğu düşünülürdü. Aynı zamanda format […]

The post Formatlanmış Bilgisayardaki Veriler Nasıl Bulunur? appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
Bilgisayar formatlamak eski popüler günlerindeki gibi olmasa başımıza gelen sorunlar için tek çözüm gibi duruyor. Bilgisayar format atıldığında daha hızlı çalıştığı yani hızlandığı ve yavaşlıktan kurtulduğu düşünülürdü. Aynı zamanda format atmak beyaz bir sayfa açmak adına işletim sisteminin de yenilenmesini sağlıyordu. Bazen de bilgisayara bulaşan kötü niyetli virüsler yüzünden dosyalarımız kaybolup siliniyor, format atmak bu noktada kalıcı hasar bırakarak sorundan kurtulmak oluyordu.

Artık bu gibi durumlarda kalıcı hasar olmuyor. Yani format atılan bilgisayarınızda unuttuğunuz dosya ya da klasörler varsa ve yanlışlıkla silindiyse üzülmeyin. EaseUS tarafından geliştirilen EaseUS Data Recovery Wizard Free programı sayesinde format atılan bilgisayarınızdaki dosyaları bulmanız oldukça basit. Hem de toplam 2 GB’ta kadar veri kurtarma işlemini tamamen ücretsiz şekilde halledebiliyorsunuz.

Bunun için yazılımı sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız yeterli. Sonrasında ücretsiz hakkınızı kazanmış oluyorsunuz. Tabi daha büyük boyutlarda kurtarma için yazılımın PRO sürümünü satın almanızı öneriyoruz.

EaseUS Data Recovery Wizard Free sayesinde fotoğraf, video, müzik, ofis dökümanları ve aklınıza gelecek her türde 1.000’den fazla dosya çeşidini geriye döndürebiliyorsunuz. Şimdi sizlere bunu nasıl yapacağınızı resimlerle birlikte anlatacağız.

Dosya Kurtarma ve Programın Kullanımı Nasıl Oluyor?

Formatlanmış bilgisayardaki verileri kurtarmak için öncelikle programı Windows ya da Mac bilgisayarımıza aşağıdaki link aracılığı ile indiriyoruz.

https://www.easeus.com/datarecoverywizard/free-data-recovery-software.htm

İndirme işleminden sonra kurulumu yapın. Kurulum sonrası programı çalıştırın ve aşağıdaki ekrandan kurtarma yapmak istediğiniz disk sürücünü seçin. Diski seçtikten sonra ekranın sağ alt köşesinde bulunan Tara butonuna tıklayın ve tarama işlemini başlatın.

Tarama işlemi başladıktan sonra hızlı ve derinlemesine tarama işlem türlerine göre bekleyeceğiniz zaman değişebilir. Kalan süreyi programın sol alt köşesindeki kalan süre yazısından takip edebilirsiniz. Program dosyaları bulmaya başlayınca orta kısımdaki listed dosyalar belirmeye başlayacak.

İstediğiniz dosyaları bulduysanız ve beklemek istemiyorsanız sol kısımdaki durdurma düğmesinden tarama işlemini durdurabilirsiniz. Ancak sürenin bitmesini beklemeyi de tercih edebilirsiniz.

Son aşamada kurtarmak istediğiniz dosyaların hepsini ya da bir kısmını kutucukları işaretleyip seçebilirsiniz. Dosya seçim işlemini yaptıktan sonra ekranın sağ alt köşesinde bulunan Kurtar butonuna tıklayarak, formatlanan bilgisayardaki silinen dosyaları kurtarma işlemini tamamlayabilirsiniz. Hepsi bu kadar kolay.

The post Formatlanmış Bilgisayardaki Veriler Nasıl Bulunur? appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
https://www.delinetciler.net/teknoloji/formatlanmis-bilgisayardaki-veriler-nasil-bulunur.html/feed 0 9360
Hazır Olun! Robotların Yükselişi Başlıyor https://www.delinetciler.net/teknoloji/hazir-olun-robotlarin-yukselisi-basliyor.html https://www.delinetciler.net/teknoloji/hazir-olun-robotlarin-yukselisi-basliyor.html#respond Fri, 12 Oct 2018 17:59:34 +0000 https://www.delinetciler.net/?p=9288 Hepimiz Terminatör filmlerinden zeki ve insan kontrolünden çıkmış robotlara aşınayız. Bu konu her zaman bir film senaryosu olarak bilinç altımızda kaldı durdu. Önemsizdi çünkü bu bir filmdi ve film olarak […]

The post Hazır Olun! Robotların Yükselişi Başlıyor appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
Hepimiz Terminatör filmlerinden zeki ve insan kontrolünden çıkmış robotlara aşınayız. Bu konu her zaman bir film senaryosu olarak bilinç altımızda kaldı durdu. Önemsizdi çünkü bu bir filmdi ve film olarak kalacaktı…

Tarihe baktığımızda teknoloji her zaman belirli bir ivmeyle gelişmiş ve 1900 yıllara kadar da aşağı yukarı aynı ivme gelişmiştir. 19. yüzyıldan sonra bu durum değişmiş ve teknolojinin gelişim hızı tehlikeli boyutlara ulaşmıştır. Bu cümle size biraz abartılmış gelebilir ama inanın abartmıyorum. Artık teknoloji sadece insanlara hizmet eden zararsız bir kavram değil, bizzat yaşamı tehdit eden bir gerçekliktir.

Ne gariptir ki teknoloji dediğimiz ve hoşunuza giden bu kavramın en iyi dostu savaştır. Evet şaşırmayın gerçekten en iyi dostu savaştır. Ne yazık ki savaşlar teknolojinin çok hızlı gelişmesine neden oluyor. Sulh zamanında normal seyrinde devam eden teknolojik gelişmeler, savaş zamanlarında kontrol edilemez bir şekilde hızlanıyor. Birinci ve İkinci Dünya Savaşları buna en iyi örneklerdir. Savaşa giren ve savaştan çıkan insanoğlu kesinlikle aynı değildi. Zorunluluk ve ölüm korkusu toplumlara geri dönüşü olmayan yollara soktu. Yeni buluşlar ve çözümlemeler dağdan aşağı yuvarlanan bir kartopunun önü alınmaz büyümesi gibi insan oğlunun beklentilerini büyüttü. 

Birkaç sene önce internet ortamına düşen Atlas Robot’u izlemişsinizdir. İzlemediyseniz yeni görüntülerini hemen izleyebilirsiniz.

Atlas Robot’un ilk yayınlanan görüntülerinde müthiş bir dengeye sahip bir robotu görmüştük. Yeni yayınlanan görüntülerde ise Atlas Robot’a yeni özellikler eklendiği görünüyor. Atlas Robot artık engelleri aşıyor ve tırmanan biliyor. Dikkat ederseniz aynı bir asker gibi…

Robotlar İnsanların Yerlerini mi Alacaklar?

Evet asıl konu tam da bu. Bu robotların yayınlanmayan yüzlerce becerisi var. Ama üzerinde durulun becerileri engelleri aşabilmesi ve dış etkenlere karşı dayanımıdır. Dengesi bozulmaz ve düşmez, düşse de kalkabilir…

Bu görüntüleri izleyen siviller için çok şirin bir robot olabilir ama inanın bana silah tüccarları için bu görüntülerdeki robot büyük paralar kazanabilecekleri ölümcül savaşçılardır. Zaten robotik dünya, sivil hayat için şuan çok pahalı. Büyük ihtimalle gelecekte de çok pahalı olacak. Ve ne yazık ki misyonları ve insan yaşamındaki yerleri tam olarak belirlenmemiş bu robotlar geliştirilmeye ve üretilmeye devam ediliyor. Misyonları belli değil diyoruz ama belki de bellidir…

Takip edenler bilirler; yapay zeka da aynı hızla gelişmeye devam ediyor. Düşünebilen ve karar verebilen elektronik beyinler çok yakında aramızda katılacaklar. Bu elektronik beyinlerin ihtiyaç duyacağı mekanik vücutlar da gördüğünüz gibi hazırlanıyorlar. Yani yakın zamanda insanlardan birçok yönden daha üstün robotlar sahneye çıkacaklar ve bir daha hiçbir zaman o sahneden inmeyecekler. Bu sadece askeri alanda değil iş hayatından da  aynı olacak.

İnsanoğlunun köle yapma zihniyeti ne yazık ki körelmiyor. Günümüz dünyası insan kölelere izin vermiyorsa o zaman insan kölenin yerini robot köleler alacaktır. Önümüzdeki yıllarda insanların büyük bir kısmı bir karar vermek zorunda kalacaklar. Kölelik kararı. Ya köle olursun ya da yerini bir robot alır. Olur mu böyle bir şey diye sormayın boşuna, olacak. Robot teknolojisi eğer durdurulmazsa, ileride insanların yaptığı tüm işleri robotlar yapabiliyor olacaklar. Hem de günlük 30 dakikalık priz hakkı karşılığında.

The post Hazır Olun! Robotların Yükselişi Başlıyor appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
https://www.delinetciler.net/teknoloji/hazir-olun-robotlarin-yukselisi-basliyor.html/feed 0 9288
Google Drive Nedir? https://www.delinetciler.net/teknoloji/google-drive-nedir.html https://www.delinetciler.net/teknoloji/google-drive-nedir.html#respond Tue, 02 Oct 2018 13:52:10 +0000 https://www.delinetciler.net/?p=9215 Google Drive, Google gmail kullanıcıları için hizmete sunduğu ücretsiz bir depolama/yedekleme sistemidir. Üstelik ücretsiz ve kullanımı çok kolay bir hizmettir. Google her geçen gün yeni hizmetlerini kullanıcılarına sunuyor. Bazıları gerçekten […]

The post Google Drive Nedir? appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
Google Drive, Google gmail kullanıcıları için hizmete sunduğu ücretsiz bir depolama/yedekleme sistemidir. Üstelik ücretsiz ve kullanımı çok kolay bir hizmettir.

Google her geçen gün yeni hizmetlerini kullanıcılarına sunuyor. Bazıları gerçekten çok gereksiz olsa da bazıları inanılmaz işe yarıyor. İşte Google Drive’da bu çok işe yarayan hizmetlerden biri. Özellikle android işletim sistemini kullanan telefon kullanıcılarının hemen hemen her gün gördüğü ama çoğunun kullanmadığı bu hizmeti kullanmanızı ısrarla tavsiye ediyorum.

Samsung’un telefonlarının hepsinde yedekleme sistemi bulunuyor. Samsung Cloud adıyla telefonlarda bulunan bu yedekleme sistemi anlık olarak telefon rehberinizi, dosyalarınızı ve mesajlarınızı açtığınız Samsung Cloud hesabınıza yüklüyor. Bu sayede telefonunuz çöktüğünde ve yeniden kurmak istediğinizde dosyalarınızı kurtarmak zorunda kalmıyorsunuz. Telefonun kurulduğunda Samsung Cloud devreye giriyor ve dosyalarınızı hesabınızdan yüklüyor. Tabii ki bu sistemin devreye girmesi Samsung Cloud hesabınızın telefonunuza tanımlanması gerekiyor.

Google Drive Ne İşe Yarıyor?

Google Drive’da tam olarak bu işe yapan bir sistem. Aynı şekilde telefonunuza Google Drive’ı tanımladığınızda ve gerekli ayarları yaptığınız Google Drive’ın ücretsiz olarak kullanıcılarına sunduğu 15 GB’lık alanınızı bu şekilde yedek alanı olarak kullanabiliyorsunuz. Telefonunuz bu yedekleme işlemini otomatik yaptığı gibi sizde herhangi bir dosyanın üzerine tıklayarak paylaş sekmesi ile bu dosyanın bir kopyasını Google Drive alanınıza gönderebiliyorsunuz.

Google Driver’ın en güzel özelliklerinden biri web üzerinden hesabınıza ve dosyalarınıza erişebiliyorsunuz. Yani telefonunuz yanınızda olmasa bile herhangi bir yerden web üzerinden hesabınıza giriş yaparak dosyalarınıza kavuşabiliyorsunuz.

Telefonu bozulan, çalınan veya herhangi bir şekilde telefonuna ve içindeki bilgilere erişemeyen kişiler bu sıkıntının ne olduğu tam olarak bilirler. Böyle durumlarda inanın telefonunuzdan çok içindeki bilgileriniz size telaşa düşürüyor. Yıllarca biriktirdiğiniz fotoğraflarınız, telefon rehberiniz ve diğer bilgilerinizin biranda kaybolma ihtimali gerçekten çok korkutucu oluyor. İşte bu korkuyu yaşamak istemiyorsanız Google Driver hesabınızı telefonunuzda tanımlayın yedekleme ayarları aktif hale getirin. Bu şekilde ileride yaşayabilieceğiniz büyük bir kabustan kurtulmuş olursunuz.

Yapmanız gereken tek şey Gmail üzerinde bir adet e-mail adresi alarak telefonunuzda bulunan Google Drive’a tanımlamak. Eğer telefonuzda Google Driver yüklü değilse, Google Play üzerinde hemen indirebilirsiniz.

The post Google Drive Nedir? appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
https://www.delinetciler.net/teknoloji/google-drive-nedir.html/feed 0 9215
İnternetin Gözbebekleri https://www.delinetciler.net/teknoloji/internetin-gozbebekleri.html https://www.delinetciler.net/teknoloji/internetin-gozbebekleri.html#respond Thu, 20 Sep 2018 13:23:13 +0000 https://www.delinetciler.net/?p=9087 İliklerimize kadar erişebilen internetin gözdelerini elimden geldiğince özetlemeye çalışacağım. IOT Bir gün evinizdeki tüm nesneler – yazıcılardan buzdolabına, tuvalet kağıdı dağıtıcılarına – birbirleriyle iletişim kurmayı öğrenmiş olacaklar. Bu, Nesnelerin İnterneti […]

The post İnternetin Gözbebekleri appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
İliklerimize kadar erişebilen internetin gözdelerini elimden geldiğince özetlemeye çalışacağım.

IOT

Bir gün evinizdeki tüm nesneler – yazıcılardan buzdolabına, tuvalet kağıdı dağıtıcılarına – birbirleriyle iletişim kurmayı öğrenmiş olacaklar. Bu, Nesnelerin İnterneti ya da IoT dediğimiz ortaya çıkan ağdır. Ancak, sadece oturma odalarımız ve banyolarımız ile sınırlı olmamakla birlikte, IoT her yerde tüm nesnelerin arkadaşlığı anlamına gelebilir ve evsel yaşamlarımızda olduğu gibi sanayi ve ticaret üzerinde büyük bir etkisi olacaktır.Bunun tabi ki bazı avantajları ve dezavantajları var. En büyük avantajı öngörü yeteneklerinin artmasının insan hayatına kolaylık sağlaması. Mesela, tuvalet kağıdınızın bitmesine yakın tuvalet kağıdının otomatikman siparişinin verilmesi. Dezavantajı ise hayatımızın özel alanlarının kalmaması. Çünkü banyodan yatak odasına kadar girebilen bir sistemi evimize sokuyoruz.

King Content

İnternetin ilk günlerinden beridir içeriğin kral olduğu söyleniyor. Belki de, arama motorları onu gezinmek için en önemli araçlarımız olduğundan bu cümle doğruluğunu ispatlamaya başladı. Çünkü arama motorları gelişmiş algoritması sayesinde özgün içeriği ayrı bir yerde tutuyor.

Bunu şüphesiz en iyi şekilde kullananlar ise pazarlamacılar çünkü müşterinin ilgisini çekmek için öncelikle arama motorlarını ikna etmelisiniz. Bu alanda başarılı olan pazarlamacılara sırları sorulduğunda tamamen özgün içeriğin pozitif etkilerinden bahsetmişler.

Unicorn

Sadece Arthur ormanlarında bulunduğundan ötürü Unicorn, dünyanın en görünür şirketleri arasında gözüküyor. Yine de, yaratıkların en utangaçları arasında kalıyor, nadiren evcilleştirilmeye ve kontrol altına almak için çok güçlü hale gelene kadar formunu halka açıklamıyor. Öngörüsü hakkında herhangi bilgi vermeyen şirketin ilerleyen yıllarda 1 milyar dolar sermayeye ulaşacağı aşikar.

Bulut

3.5 inçlik disketler çıktığında insanlar teknolojinin bu aşamalara gelmesine çok şaşırmıştı çünkü bir bilgisayardaki bir belgeyi farklı bir bilgisayarda da görebilme imkanı vardı. Şu an bu teknoloji gökyüzüne taşınmış durumda. Çünkü verilerinizi saklayabileceğiniz bir veri merkezini internet erişiminizin olduğu her an elinizin altında bulabilirsiniz.

Blockchain/Blokzincir

Bitcoin’in tanınırlılığının artmasından nasibini pozitif yönde alan blockchain ticaretin yapıldığı alandır aslında. Her şeyin açık olduğu bu teknolojide sağlıktan siyasete kadar her türlü alanlarda projeler vardır. Mesela insanlar ilerleyen yıllarda seçim işlemini blockchain üzerinde yapabilecekler. Kısacası blockchain, noterdir benm gözümde çünkü güvenirliliğini hiçbir zaman sınamadım. En büyük avantajı bu olsa gerek.

Dark Data/ Karanlık Veri

Bir kitapçı düşünün okurlarının aldığı kitap sayısından daha fazla kita siparişi veren kitapçı olsun bu. Gün geçtikçe kalabalıklaşan, kitaba doyan bu kitapçı bunu bilerek yapıyor acaba amacı ne? Günümüz kitapçıları firmalar olmuş durumda çünkü toplayabileceği her türlü verileri topluyorlar çünkü gelecekteki teknolojilerde bu veriyi bilgiye çevireceklerine inanıyorlar.

The post İnternetin Gözbebekleri appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
https://www.delinetciler.net/teknoloji/internetin-gozbebekleri.html/feed 0 9087
Chrome Dil Ayarları Resimli Anlatım https://www.delinetciler.net/teknoloji/chrome-dil-ayarlari-resimli-anlatim.html https://www.delinetciler.net/teknoloji/chrome-dil-ayarlari-resimli-anlatim.html#respond Thu, 20 Sep 2018 12:51:37 +0000 https://www.delinetciler.net/?p=9083 Google Chrome internet tarayıcınızın dil ayarları bozuldu ve nereden düzeltebileceğinizi bilmiyorsanız bu yazıyı okuyarak bu sıkıntıdan kurtualabilirsiniz. Chrome dil ayarları için yeni bir sayfa açınız. Sayfanın sağ üst köşesinde bulunan […]

The post Chrome Dil Ayarları Resimli Anlatım appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
Google Chrome internet tarayıcınızın dil ayarları bozuldu ve nereden düzeltebileceğinizi bilmiyorsanız bu yazıyı okuyarak bu sıkıntıdan kurtualabilirsiniz.

Chrome dil ayarları için yeni bir sayfa açınız.

Sayfanın sağ üst köşesinde bulunan üç nokta simgesine tıklayınız.

Açılan menüden “Settings” sekmesine tıklayınız.

Yeni açılan sayfanın en altında bulunan “Advanced” linkine tıklayınız.

Yeni açılan sayfanın orta kısmında bulunan “Languages” bölümünü bulun.

Bu bölümde hangi dilin etkin olduğunu görebilirsiniz. Benim bilgisayarımda gördüğünüz gibi English etkin durumda. Bunu değiştirmek için sağ tarafta bulunan aşağı ok işaretlerinden üsttekine tıklayınız.

Açılan listede hangi dili istiyorsanız o dilin karşısındaki üç noktaya tıklayın ve açılan pencerede bulunan “Display Google Chrome in this language” kutucuğunu işaretleyin.

Google Chrome’da dil değiştirme işlemini bu şekilde yapabilirsiniz.

The post Chrome Dil Ayarları Resimli Anlatım appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
https://www.delinetciler.net/teknoloji/chrome-dil-ayarlari-resimli-anlatim.html/feed 0 9083
Whatsapp’ı İnternetsiz Kullanma https://www.delinetciler.net/teknoloji/whatsappi-internetsiz-kullanma.html https://www.delinetciler.net/teknoloji/whatsappi-internetsiz-kullanma.html#respond Thu, 20 Sep 2018 12:17:52 +0000 https://www.delinetciler.net/?p=9077 Dünyanın en popüler mesajlaşma programı olan Whatsapp, geçen sene müthiş bir özelliğini tanıttı. Artık internetiniz olmasa da Whatsapp’ı kullanabiliyorsunuz. Bu harika özelliği kullanabilmek için yapmanız gereken birkaç basit ayarı bu […]

The post Whatsapp’ı İnternetsiz Kullanma appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
Dünyanın en popüler mesajlaşma programı olan Whatsapp, geçen sene müthiş bir özelliğini tanıttı. Artık internetiniz olmasa da Whatsapp’ı kullanabiliyorsunuz. Bu harika özelliği kullanabilmek için yapmanız gereken birkaç basit ayarı bu yazıyı size anlatmaya çalışacağım.

Geçen sene tanıtılan bu özelliği ancak şimdi deneme şansım oldu. Biraz geç kalmış olsam da böyle bir fırsatı es geçmez doğru olmazdı. Her ne kadar internetsiz kalmıyor olsam da dünya halidir deyip Whatsapp’ın bu özelliğinin nasıl çalıştığını biraz araştırdım. 

Whatsapp’ın internet kullanma özelliğinden yararlanabilmek için android kullanıcısı olmanız ve mobil ağlarınıza bir adet erişim noktası tanımlanız gerekiyor. Yani yapacağınız birkça basit işlemle Whatsapp’ın özelliğinden yararlanabiliyorsunuz.

Ben ilk denememde wireless ağımı ve mobil internet erişimimi kapattım. Telefonumda internet erişimi yokken gerçekten çalışıyor mu diye denemek istedim ama işin mantığı benim düşündüğüm gibi değilmiş. Bu özelliğin devreye girebilmesi için mobil internet erişiminiz olacak. Eğer nternet erişiminizin kotanız dolduğunu için çalışmıyorsa işte o zaman bu özellik devreye giriyor. Yani sonuç olarak internet paketinizin kotası dolduğunda bu özelliği kullanabilrisiniz.

Whatsapp İnternetsiz Kullanım Ayarları Nasıl Yapılır

Android telefonunuzun ayarlar menüsü giriş yapın.

Android ayarlar menüsü

Menünün üst kısmında bulunan “Mobil Ağlar” sekmesine tıklayın.

Açılan sayfadan “Erişim Noktası Adları” sekmesine tıklayın.

Burada servis sağlayıcınızın erişim noktaları bulunmaktadır. Biz buraya Whatsapp için yeni bir erişim noktası tanımlayacağız. Bunun için sayfanın üst kısmında bulunan ekleye tıklayın ve açılan sayfadaki şu bölümleri doldurun.

Whatsapp Erişim Noktası Tanımlama

İsim : WhatsApp

Apn:internet

Proxy: 127.0.0.01

Bağlantı noktası:8080

Son olarak kaydedin.

Bu özelliğe ihtiyaç duyduğunuzda erişim noktası adları kısmında tanımladığınız bu erişimi noktasını seçin.

The post Whatsapp’ı İnternetsiz Kullanma appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
https://www.delinetciler.net/teknoloji/whatsappi-internetsiz-kullanma.html/feed 0 9077
Atak Futbolunun Geometrisi https://www.delinetciler.net/teknoloji/atak-futbolunun-geometrisi.html https://www.delinetciler.net/teknoloji/atak-futbolunun-geometrisi.html#respond Wed, 19 Sep 2018 20:48:06 +0000 https://www.delinetciler.net/?p=9061 Futbol taktikleri boşluk yaratmak ve kontrol etmekle ilgilidir. Oyunu doğru bir şekilde analiz etmeye başlamadan önce, bu kilit noktayı hafife almayın.Çünkü futbolun esas olarak topu kontrol etmekle ilgili olduğunu düşünürler […]

The post Atak Futbolunun Geometrisi appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
Futbol taktikleri boşluk yaratmak ve kontrol etmekle ilgilidir. Oyunu doğru bir şekilde analiz etmeye başlamadan önce, bu kilit noktayı hafife almayın.Çünkü futbolun esas olarak topu kontrol etmekle ilgili olduğunu düşünürler ama gerçekler öyle değil.

Alan yaratmanın arkasındaki matematiği tanımlamak için, bu işi en iyi kullanan en mükemmel örneklerin biri ile başlayalım: 2010–11 Barcelona takımı. Bu takımın ortasındaki Lionel Messi vardı, ama etrafında başka parlak oyuncular vardı. Xavi, Andres Iniesta ve Pedro, tüm zamanların en iyi kulüp takımı olanların bir parçasıydı. Messi’nin çalıştığı alanı yaratan bu oyunculardı. Soccermatics’te takımın oyun stilini göstermek için Barcelona ve Panathinaikos arasındaki maçtan aşağıdaki oyuncu pozisyon şemasına bakalım.

Koyu daireler Barcelona oyuncuları, açık daireler ise savunan Panathinaikos oyuncuları:

Oyuncuları birleştiren hatlara Delaunay üçgenlemesi denir. Bu, oyuncuların gördüğü müsait arkadaşına pas atmasına olanak sağlar.Ayrıca bu enstantaneden görebildiğimiz şey Messi’nin, özellikle Iniesta ve Xavi olmak üzere bir pas yapmak için birçok seçeneğin mevcut olmasıdır. Bu özel durumda, geçiş aşağıda gösterilen Xavi’ye gitti.

Voronoi diyagramı olarak bilinen bu şema, Barselona’nın alanı nasıl parsellediğini gösteriyor. Noktalı çizgi, her bir oyuncu için ona en yakın alanları gösterir. Messi, Xavi’ye pas verirken Panathinaikos, iki Barcelona oyuncusu arasında sıkışıp kalır ve parçayı tamamlamasını kolaylaştırır. Bu bize pas yeteneğinin iyi olmasının tek başına yeterli olmadığını ve geometri bilmenin faydalı olacağını gösteriyor.

The post Atak Futbolunun Geometrisi appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
https://www.delinetciler.net/teknoloji/atak-futbolunun-geometrisi.html/feed 0 9061
Android Auto için Youtube Uygulaması – W/root ile Çalışan Carstream https://www.delinetciler.net/teknoloji/w-root-ile-calisan-carstream.html https://www.delinetciler.net/teknoloji/w-root-ile-calisan-carstream.html#respond Wed, 19 Sep 2018 12:14:25 +0000 https://www.delinetciler.net/?p=9029 Yakın zamana kadar Google, Android oto ve güncelleme servislerine yapılan güncellemelerle carstream’i engellemişti. Carstream çalışmasını sürdürmenin tek yolu, bu iki uygulamanın belirli sürümlere geri dönmesini ve güncellemeleri almamasını sağlamak. Sorun, […]

The post Android Auto için Youtube Uygulaması – W/root ile Çalışan Carstream appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
Yakın zamana kadar Google, Android oto ve güncelleme servislerine yapılan güncellemelerle carstream’i engellemişti. Carstream çalışmasını sürdürmenin tek yolu, bu iki uygulamanın belirli sürümlere geri dönmesini ve güncellemeleri almamasını sağlamak. Sorun, böyle bir ayardan bağımsız olarak otomatik güncellemelerdir ve tekrar geri gelene kadar YouTube otomobilini rastgele devre dışı bırakacaktır. Güncellenen carstream 2.0.0 sürümü ve bu blokları atlamak için talimatlar aşağıdadır:

 1.  Telefonunuza Android Auto uygulamasını başlatın (şu anda telefon herhangi bir şeye bağlı değildir)
 2. Sol üstteki menüye tıklayın (üç çubuk)
 3. “Hakkında” yı tıklayın. Aşağıdaki adımlar zaten yapılmış olabilir. Yeni başlayanlar için referans için bunları dahil ediyorum.
 4. Geliştirici modu etkin değilse, “Android Auto Hakkında” çubuğuna 10 kez tıklayın.
 5.  Üç nokta menüsüne tıklayın (sağ üstte)
 6. “Geliştirici ayarları” nı tıklayın
 7. Uygulama Moduna tıklayın ve “Geliştirici” ye ayarlayın. Ayrıca, geliştiricilerin ayarlarının altına gidin ve “Bilinmeyen Kaynaklar” ın işaretlendiğinden emin olun.
 8. Geri ve daha sonra üç nokta menüsüne gidin. “Baş ünitesi sunucusunu başlat” ı tıklayın.

Şimdi telefonu arabanıza bağlayın ve sizden isteyebileceği tüm izinleri kabul edin.

Telefonu ayırın, kafa ünitesi sunucusundaki durdurma çubuğunu bildirim çubuğundan tıklayın.

Sonra şu adımları takip edin:

“20. Şimdi uygulamalarınıza gidin ve Carstream’i başlatın

 1. “[Kök] kilidini aç” a tıklayın ve istendiğinde Kök erişimi ver (aşağıdaki ekran görüntüsü)
 2. Telefonu yeniden başlat
 3. Telefon yeniden başlatıldıktan sonra telefonu arabanıza bağlayın ve Android Auto’yu başlatın. Hız göstergesi düğmesine (ekranın sağ alt tarafında) gidin ve Carstream’in listelenip listelenmediğine bakın. 

The post Android Auto için Youtube Uygulaması – W/root ile Çalışan Carstream appeared first on Delinetciler Portal.

]]>
https://www.delinetciler.net/teknoloji/w-root-ile-calisan-carstream.html/feed 0 9029