Tüm sosyal platformlarda olduğu gibi Facebook’ta da arkadaş listesini gizlemek güvenlik için oldukça önemlidir. Birçok Facebook kullanıcısı arkadaş listesinin görünürlüğünün ne denli önemli olduğunu bilmeden Facebook’u kullanmaktadır. Özellikle son birkaç yıldır sosyal platformlarda gerçekleşen hack ve dolandırıcılık olayları sosyal hesapların korunması gerekliliğini ortaya koymaktadır.

Facebook hesabınızın korunması sadece hesap güvenliğiniz için değil kişisel verilerinizin güvenliği için de çok önemlidir. Facebook arkadaş listenizin herkese açık olması sizin de arkadaşlarınızın da güvenliğini tehlike atmaktadır. Arkadaş listenizden toplanacak bilgiler dolandırıcıların ellerine hesap hırsızlığı konusunda büyük bilgiler verebilir.

Facebook Arkadaş Listenizi Açık Olmasının Sakıncaları Nelerdir?

Eğer Facebook arkadaşlık listeniz açıksa;

  • Kötü niyetli kişiler sahte hesaplar açarak arkadaş listenizdeki kişileri ekleyebilir.
  • Arkadaşınız adına açılmış ve diğer arkadaşlarınızın eklendiği sahte bir hesap sizi arkadaş olarak ekleyerek arkadaş listenize sızabilirler
  • Arkadaşlarınızın profil bilgilerinden sizinle ilgili bilgileri toplayabilirler
  • Sizin adınıza hesap açarak arkadaşlarınızı ekleyebilir

Arkadaş listenizin açık olması bunlar gibi bir çok güvenlik açığına neden olmaktadır. Bundan dolayı Facebook güvenlik ayarlarından gerekli ayarları yapmanız oldukça önemlidir.

Facebook Şirketi’de bu durumları göz önüne alarak hesap güvenliği ile ilgili birçok ayarı kullanıcılarının kullanıma sunmuştur. Bu ayarların nasıl yapılacağı konusunda bilgi eksikliğiniz varsa sitemizin Facebook bölümde gerekli açıklamaları bulabilirsiniz.

Bunların yanında bu yazımda Facebook arkadaş listesinin güvenlik ayarlarının nasıl yapılacağını bu yazımda anlatmaya çalışacağım.

Facebook Arkadaş Listesini Gizleme

Facebook’ta arkadaş listenizi gizlemek için ilk olarak kendi profilinizi açın ve Arkadaşlar sekmesine tıklayın.

Facebook Arkadaş Listesini Gizleme 1
Gizliliği Düzenle Sekmesi

Ekranın sağ tarafında bulunan kalem simgesini tıklayın ve hemen altına açılan “Gizliliği Düzenle” sekmesine tıklayın.

Ekranınıza Gizliliği Düzenle penceresi gelecektir. Bu pencere aşağıda gördüğünüz gibidir.

Facebook Arkadaş Listesini Gizleme 2
Facebook Arkadaş Listesi Gizleme Penceresi

Bu penceredeki seçeneklere baktığımızda;

İlk seçenek olan Arkadaş listemi kimler görebilir seçeneğinin karşısında bulunan açılır menüde tüm gizlilik seçenekleri bulunmaktadır. Gördüğünüz gibi bu seçeneklerin içinde;

  • Herkes Açık
  • Arkadaşlar
  • Tanıdıklar hariç arkadaşlar
  • Sadece ben
  • Özel

size uyan seçeneğini seçiniz. Daha sonra takip ettikleriniz ve takipçileriniz ile ilgili seçimlerinizi de yapınız Bitti tuşuna basınız. Bu seçeneklerden Sadece ben seçeneğini seçerseniz arkadaş listenizi sadece siz görebilirsiniz.

Facebook’ta arkadaş listesini gizleme işlemi bu şekilde yapılmaktadır.

Bu ayarı mobil telefonunuzda da yapabilirsiniz. Bununla ilgili de bir yazı yayınladım. Sitemizde aratarak bulabilirsiniz.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2017/05/facebook-arkadas-listesini-gizleme-2.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2017/05/facebook-arkadas-listesini-gizleme-2-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojifacebook arkadaşları gizleme 2017,facebook arkadaşları gizleme mobilTüm sosyal platformlarda olduğu gibi Facebook'ta da arkadaş listesini gizlemek güvenlik için oldukça önemlidir. Birçok Facebook kullanıcısı arkadaş listesinin görünürlüğünün ne denli önemli olduğunu bilmeden Facebook'u kullanmaktadır. Özellikle son birkaç yıldır sosyal platformlarda gerçekleşen hack ve dolandırıcılık olayları sosyal hesapların korunması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Facebook hesabınızın korunması sadece hesap güvenliğiniz...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...