Ana Menü

Excel’de Tüm Sayfaya Sığdırma

Excel’e yeni başladıysanız mutlaka yazdırma işlemleri ilgili sıkıntılar yaşamışsınızdır. Bu sıkıntılardan biri de sayfanın tümünü yazdıramamak. Bununla ilgili arkadaşlarımdan onlarca telefon almışımdır. Sayfaya sığmıyor ne yapayım?

Evet bu sorunu çözmeyi bilmiyorsanız büyük sıkıntı. Ama bu sorunu şimdi anlatacaklarımla kolayca çözebilirsiniz. Dikkat ederseniz excel sayfasının üst kısmı sekmelerden oluşuyor. Aynen aşağıda gördüğünüz gibi Ekle, Sayfa Düzeni, Formüller gibi sekmeler bulunmakta.

Excel’de Sekmeler

Excel’de yapacağınız her şeyi bu sekmelerden yapacaksınız. O yüzden bu sekmeleri tek tek öğrenmek ilerde çıkacak problemleri çözmeden işinizi kolaylaştıracaktır.

Şimdi bu sekmelerden “Görünüme”  tıklatalım.

Gördüğünüz gibi ekranıma bile sığmayan koca bir sayfa ile karşılaştım

Dikkat ederseniz üst menüde “Sayfa Sonu Önizleme” düğmesi var. Hemen o düğmeye tıklayım. 

Bu ekran bana sayfamın yazıcıdan çıkacak kısmını gösteriyor. Gördüğünüz kalın mavi çizgiler de sınırları belirliyor. Ben hemen sağ ve alttaki mavi çizgiyi sağa ve aşağı doğru itiyorum.

Tüm içeriği yazıcı kağıdına sığacak şekilde mavi çizgilerle belirledim. Şimdi son olarak yazdır diyorum. İşte bu şekilde excel içeriklerinizi yazıcı kağıda sığacak şekilde çıktı alabilirsiniz.

Yorum Yap