Bir süredir ara verdiğimiz excel derslerine bu yazıyla devam edelim. Excel’de işinizi kolaylaştıracak araçlardan birisi olan açılır listeler diğer bir adıyla açılır menüler verileri her seferinde tekrar tekrar girmenize engel olur. Bundan dolayı excelde açılır liste yapmayı öğrenmek oldukça önemlidir.

Excel listelerinizi açılır menülerle inşa ederseniz listeleriniz hem daha kullanışlı olur hem de daha az yorucu olur. Açılır listeler excel dosyalarınız daha derli toplu olmasını sağlar. Sürekli kullandığınız bilgileri sürekli yazmak yerine, bu bilgileri kullanmadığınız başka bir sayfaya bir kere girerek ana sayfanızda kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Excel’de Açılır Liste Nasıl Oluşturulur?

Bunun için veri sekmesinde bulunan “Veri Doğrulama” fonksiyonunu kullanacağınız. İlk olarak dosyanıza bir sayfa daha ekleyerek işe başlayalım.

Excel Açılır Liste Oluşturma 1
Yeni sayfanın adı “Veri” olarak değiştirelim.

Şimdi yeni oluşturduğumuz sayfaya bir liste oluşturalım. Ben “Ürün Grupları” adında bir liste oluşturdum.

Excel Açılır Liste Oluşturma 2

Şimdi sayfa 1’de geçip bu listeyi kullanacağımız bir açılır liste ekleyelim. Bunun için açılır listeyi ekleyeceğimiz hücreyi seçelim ve veri sekmesinden “Veri Doğrulama” linkine tıklayalım.

Excel Açılır Liste Oluşturma 3

Açılan pencerede “Ayarlar” sekmesinde

Excel Açılır Liste Oluşturma 4

İzin Verilen açılır menüsünden “Liste” sekmesini seçin. Daha sonra “Kaynak” kısmından ikinci sayfadaki (Veri adındaki sayfa) listemizi seçelim.

Excel Açılır Liste Oluşturma 5

Kullanacağımız veriyi seçtikten sonra tamam diyelim ve açılır listemizi kontrol edelim.

Excel Açılır Liste Oluşturma 6

Gördüğünüz gibi açılır listemiz sorunsuz olarak çalıştı. Aklınıza takılan bir şey olursa yorum yaparak sorabilirsiniz.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2019/02/Excel-Açılır-Liste-Oluşturma-6.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2019/02/Excel-Açılır-Liste-Oluşturma-6-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiExcel açılır liste ekleme,excel açılır liste oluşturma,Excel'de Açılır Liste Nasıl Yapılır,Excel'de Açılır Menü Nasıl YapılırBir süredir ara verdiğimiz excel derslerine bu yazıyla devam edelim. Excel'de işinizi kolaylaştıracak araçlardan birisi olan açılır listeler diğer bir adıyla açılır menüler verileri her seferinde tekrar tekrar girmenize engel olur. Bundan dolayı excelde açılır liste yapmayı öğrenmek oldukça önemlidir. Excel listelerinizi açılır menülerle inşa ederseniz listeleriniz hem daha kullanışlı...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...