Eski laptop'unuzla yapabileceğiniz 10 şey!Eski laptop’unuzu atmadan önce durun ve biraz düşünün: emektar bilgisayarınız hala bir işe yarayabilir. Elektronik bir yemek tarifi kitabından bir sunucuya, medya dönüştürücüsünden bir fotoğraf çerçevesine bir çok farklı amaç için kullanabilirsiniz. 

Bilgisayarınız açılmıyorsa bu da sorun değil, hemen içini açıp çalışan parçaları satarak az da olsa para kazanmanız mümkün.

1. Resimlerinizi gösterin: Dijital fotoğraf çerçeveleri oldukça hoş süs eşyaları ancak fiyatları pek de ucuz değil. Laptop’unuzu bu iş için kullanmanız ise tamamen mümkün. Bunun için laptop’unuzun ekranını sökmeniz gerekiyor. Farklı modeller için bunu nasıl yapmanız gerektiği hakkında bilgiyi bu adrestebulabilirsiniz.

2. Eski donanımlarınızı bağışlayın: FreeCycle‘ı kullanarak eski makinenizi ihtiyacı olan yeni sahibine iletmeniz mümkün. Kişisel bilgilerinizi korumak istiyorsanız bunu yapmadan önce sabit diskinizi formatlamayı unutmayın.

3. CPU zamanını bağışlayın: Fon yetersizliği nedeniyle birçok araştırma, bilgisayarına bir istemci yazılımı yükleyen gönüllülerin PC’lerini kullanmadığı zamanlardaki CPU gücünden faydalanarak yaşamını sürdürüyor. Wikipedia, bu projeler hakkında uzun bir listeye sahip: http:// en.wikipedia.org/ wiki/ List_ of_distributed_ computing_projects

4. Yemek tarifi kitabı oluşturun: Tuşlarınızın arasına un kaçmasını pek umursamıyorsanız bilgisayarınızı elektronik bir yemek kitabı haline getirebilirsiniz. Halihazırda birçok yemek tarifi veritabanı mevcut ve Chickenping, bunlar arasındaki en iyi örneklerden. Program, alış veriş listeleri ve yemek planları yapmanıza, buzdolabınızın içeriğini yönetmenize de yardımcı oluyor.

5. Dosya sunucusu haline getirin: Ağınızda herkesin erişebileceği bir dosya sunucusu, yedekleme konusunda oldukça faydalı olabilir. Windows XP’de kullanıcıların erişmesini istediğiniz bir klasör oluşturun. Oluşturduğunuz klasöre sağ tıklayın ve ‘Bu klasörü ağda paylaştır’ı seçin, ardından ‘Kullanıcıların dosyaları değiştirmesine izin ver’i seçin. Diğer PC’lerden ağa göz attığınızda yeni paylaşımı göreceksiniz.

6. Alarmlı saat olarak kullanın: Bilgisayarınızı bir dosya sunucusu olarak kullanmaya karar verdiyseniz, onu bir alarmlı saat olarak da kullanabilirsiniz. Bunun için Banshee Screamer adlı programı kullanabilirsiniz.

7. Ev otomasyonu için kullanın: Şu an en bilinen ev otomasyonu sistemi X-10. X-10, evinizin elektrik hattını kullanarak standart fişlere bağlı aletlere sinyal gönderiyor ve bilgisayarınız ile USB portundan bağlanıyor. Daha fazla bilgi için bu sitelere göz atabilirsiniz:

http://www.domialifestyle.com/
http://www.letsautomate.com/

8. Medya dönüştürücü olarak kullanın: Lame ve Exact Audio Copier‘ı kullanarak bilgisayarınızı müzik koleksiyonunuzu depoladığınız bir dönüştürme merkezi haline getirin.

9. Kablosuz köprü oluşturun: Neredeyse tüm laptop’lar kablolu ve kablosuz ağ kartlarına sahipler. Windows XP, entegre özelliği sayesinde köprü olarak işleyebiliyor. Denetim masası > Ağ bağlantıları yolunu izleyin. Ctrl tuşunu basılı tutarak kablolu ve kablosuz bağlantıları seçili hale getirin. Sağ tıkladığınzda bağlantıları köprülemek için bir seçenek göreceksiniz.

10. Linux’u deneyin: Düşük sistem gereksinimi ve ücretsiz oluşuyla Linux, laptop’unuzu hayata geri döndürebilir. Günümüzdeki büyük Linux dağıtımlarının yüklemesi oldukça kolay ve Windows ile dual-boot olarak çalışabiliyor. En kullanıcı dostu dağıtımlardan biri olan Ubuntu’yu buradan edinebilirsiniz. Tek yapmanız gereken indirdiğiniz imaj dosyasını bir DVD’ye yazmak ve laptop’unuzu bu DVD’den başlatmak, ardından ekrandaki talimatları takip etmek.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/15977d1316092356-20101228021319_laptop.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/15977d1316092356-20101228021319_laptop-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiLaptopEski laptop'unuzu atmadan önce durun ve biraz düşünün: emektar bilgisayarınız hala bir işe yarayabilir. Elektronik bir yemek tarifi kitabından bir sunucuya, medya dönüştürücüsünden bir fotoğraf çerçevesine bir çok farklı amaç için kullanabilirsiniz.  Bilgisayarınız açılmıyorsa bu da sorun değil, hemen içini açıp çalışan parçaları satarak az da olsa para kazanmanız mümkün. 1....Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...