Ana Menü

Bilgisayar En Kolay Dosya Kurtarma Programı

Bilgisayar kullanıcılarının en büyük dertlerinden biridir, yanlışlıkla silinen dosyalar. Sabit diskiniz, SSD‘niz, USB belleğiniz veya bellek kartınızdan yanlışlıkla silinen dosyalar canınızı çok yakabilir.

Sizin için çok önemli ve hatırası olan bir resmi arayıp ta bulamadığınız çok olmuştur. Sayısız insanın birçok hatırası, bozulan disklerle çöpe gitmiştir. Beklemediğiniz bir anda giden elektrikler yüzünden, çok önemli dosyalarınızı kaybetme riskinizin çok ama çok yüksek olduğunu biliyor musunuz?

Eğer bilgisayar kullanıcısı iseniz ve bilgisayarınızda önemli dosyalarınız varsa, mutlaka ama mutlaka veri kurtarma ile ilgili bilgi sahibi olmalısınız.

Önceden çok pahalı ve zahmetli olan veri kurtarma işlemleri, piyasaya çıkan programlar sayesinde herkesin yapabileceği işlemler haline geldi.
Tamircilerin ve teknik servislerin yapabildikleri bu işlemleri, sizlerde evlerinizde yapabilirsiniz.

Piyasada herkesin kullanabileceği onlarca veri kurtarma programı bulabilirsiniz. Bazılarının kullanımı zor iken, bazı programların kullanımları çok kolaydır.

Sizlere, veri kurtarma işlemlerini başarı ile yapabilen ve kullanımı çok kolay olan, CCleaner’ıngeliştiricileri tarafından geliştirilen Recuva programını tanıtmak istiyorum.

Ara yüzü çok basit, dili Türkçe olan bu programı kullanarak, resimlerinizi, müzik dosyalarınızı, Office belgelerinizi, e-posta hesaplarınızı kolayca kurtarabilirsiniz. Program sadece 2,5 MB büyüklüğünde ve kullanımı çok kolay.

Kurulum ve örnek bir kurtarma işlemini sizlere anlatarak, sizleri programın kullanımı hakkında bilgilendirmek istiyorum.

İlk olarak programı bu linkten indirirerek kurulumunu yapınız. Programın kurulumu bitince direk kurtarma işlemine başlıyor.

Kurtarma işlemine başlamadan önce şu konuyu sizlere açıklamak istiyorum.

Bilgisayarınızdaki sistem sağlam ise, sadece dosya veya dosyalarınız silindi ise, programı kurup direk kurtama işlemine başlayabilirsiniz.

Eğer harddsikiniz arızalandı ve sisteminiz açılmıyorsa, bu programı başka bir bilgisayara kurunuz, bozulan diskinizi de bu bilgisayara ikincil disk olarak bağlayınız.

İlk olarak şu pencere ile karşılaşıyorunuz,

Bu pencerede yapılacak bir şey olmadığı için direk geçiyoruz. “Sonraki” tuşuna basıyoruz.

Daha sonra şu pencere geliyor.

Silinen dosyalarımızın türünü seçiyoruz. “Sonraki” tuşuna basıyoruz.

Daha sonra şu pencere geliyor.

Dosyalarınızın nerede kaybolduğunu biliyorsanız bu pencerede belirtiyorsunuz. “Sonraki” tuşuna basıyoruz.

Bu pencere bilgilendirme penceresidir. “Başlat” tuşuna basarak kayıp dosyaları arama işlemini başlatabilirsiniz.

Son olarak karşımıza şu pencere çıkıyor.

Arama sonucu bulunan dosyaların listesi yukardaki gibi karşımızı geliyor. Kurtarmak istediğiniz dosyaları bu listeden seçerek “Kurtar” tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Program seçtiğiniz dosyaları kurtaracak ve nereye kaydedeceğini size soracaktır.

Ben üç adet fotoğrafımı kurtardım ve Masaüstüme kaydettim.

Bu kurtarma işleminden %100 sonuç almanız mümkün olmayabilir. Bu tür durumlarda başka programları deneyebilrisiniz.

Yorum Yap