Performans geliştirmelerine yoğunlaşan Firefox 7 yayınlandı. Peki Firefox 7 gerçekten de daha hızlı mı? Bu sorunun cevabı Lifehacker’ın yeni gerçekleştirdiği tarayıcı testlerinin sonuçlarında saklı olabilir.

Lifehacker’ın testleri bir takım JavaScript ve CSS hız testlerinden ve “elle” yapılan testlerden oluşuyor. Chrome 14, Internet Explorer 9 ve Opera 11.51’in dahil edildiği testler, Windows’lu bir PC’de gerçekleştirilmiş. İşte Lifehacker’ın test sonuçları:

Soğuk açılış
Kazanan: Opera

En Hızlı Tarayıcı Hangisi? 1

Opera’nın diğer tarayıcılara göre çok hızlı açıldığı dikkat çekiyor. Firefox ve Chrome ise sizi birkaç saniye bekletiyor. Internet Explorer’ın açılışı ise neredeyse 11 saniye sürüyor.

Sıcak açılışlarda ise tüm tarayıcılar oldukça yakın olduğundan herhangi bir test sonucu verilmemiş.

En Hızlı Tarayıcı Hangisi? 2

Google.com, Hulu, Microsoft.com gibi dokuz sekmeyi yüklemede Opera, 3 saniye ile tüm tarayıcılara fark atıyor. Internet Explorer 5 saniye ile ikinci gelirken Firefox ve Chrome biraz geride kalıyor.

JavaScript
Kazanan: Chrome

En Hızlı Tarayıcı Hangisi? 3

Chrome, alışıldığı gibi JavaScript performansında tüm tarayıcılara toz yutturuyor. Onu uzaktan takip eden Firefox ise ikinci. Testler Dromeao suite ile gerçekleştirilmiş.

DOM/CSS
Kazanan: Opera

En Hızlı Tarayıcı Hangisi? 4

Opera, CSS testlerini birinci olarak tamamlarken Firefox onu yakından takip ediyor. Internet Explorer, oldukça düşük bir puanla testi tamamlıyor. Chrome ise test sırasında kilitlendiği için diskalifiye edilmiş.

Bellek kullanımı (eklentisiz)
Kazananlar: Opera ve Firefox

En Hızlı Tarayıcı Hangisi? 5

Opera her zaman belleği verimli olarak kullanmaya çalışan bir tarayıcı olarak tanınır. Ancak testlerde Firefox’un, şaşırtıcı bir biçimde belleği diğer tarayıcılardan daha etkin kullandığı ortaya çıkmış. Bellek kullanımı (5 eklenti ile)
Kazananlar: Opera ve Firefox

En Hızlı Tarayıcı Hangisi? 6

Toplam puanlar

Tarayıcıları değerlendirirken tabi ki hız dışında eklenti çeşitliliği, kişiselleştirilebilme gibi birçok etken mevcut. Ancak Lifehacker’ın test sonuçları, hız konusunda bir fikir edinmenize yardımcı olabilir. İşte Lifehacker’ın tüm test sonuçlarından meydana getirdiği toplam sonuçlar:

1. Opera 11.51: %82
2. Firefox 7: %73
3. Internet Explorer 9: %47.5
4. Chrome 14: %43

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/23675d1317315134-internet-04.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/23675d1317315134-internet-04-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiİnternet,TarayıcıPerformans geliştirmelerine yoğunlaşan Firefox 7 yayınlandı. Peki Firefox 7 gerçekten de daha hızlı mı? Bu sorunun cevabı Lifehacker'ın yeni gerçekleştirdiği tarayıcı testlerinin sonuçlarında saklı olabilir. Lifehacker'ın testleri bir takım JavaScript ve CSS hız testlerinden ve 'elle' yapılan testlerden oluşuyor. Chrome 14, Internet Explorer 9 ve Opera 11.51'in dahil edildiği...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...