Ekran Kartı Nasıl Bağlanır?Bilgisayar kullanıcılarının karşılaştığı sorunlardan biri de “ekran kartı” değişimi işlemidir. Birçok kullanıcı bu işlemin nasıl yapıldığını bilmemektedir. Ekran kartı bozulduğunda veya değiştirilmek istendiğinde teknik servise gidilmek zorunda kalınır. Tabi ki bu işlem için bir miktar ücret de ödenmek zorunda kalınır.

Aslında zor gibi görünen bu işlemi evde kendiniz yapabilirsiniz. Sahip olacağınız bir kaç teknik bilgi sizi bu zahmetli işlemden kurtarabilir. Bilgisayarın kasasını açıp, ekran kartını değiştirecek cesarete sahipseniz, bu yazıda bilmeniz gereken tüm teknik bilgileri öğrenebilirsiniz.

Resimlerle destekleyerek, detaylı olarak size bu işlemin nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağım.

Hadi, işe başlayalım.

Bilmeniz gerekenler;

1- Ana kartınızda bulunan ekran kartı slotunun türünü öğrenmeniz gerekiyor.

– Hali hazırda piyasada kullanılan anakartlarda 2 tür ekran kartı slotu bulunmaktadır.
1- AGP 8x ekran kartı slotu
2- PCI 16x ekran kartı slotu

Sizin anakartınızda hangi tür slot olduğunu öğrenmek için kasanızın sağ kapağını sökün.

Kasanın içinde gördüğünüz büyük kartın adı anakarttır. Üzerinde çeşitli slotlar ve bağlantı yuvaları bulunmaktadır. Bu slotlardan hangisinin ekran kartı slotu ve türünün hangisi olduğunu şu şekilde anlayabiliriz.

Örneği inceleyim.

 

AGP 8X destekli anakart PCI 16X destekli anakart
Ekran Kartı Nasıl Takılır? 1 PCI 16X destekli anakart

Yukarıda iki adet anakart görmektesiniz. Sol tarafta bulunan anakartta AGP 8X ekran kartı slotu, sağ tarafta PCI 16X ekran kartı slotu bulunmaktadır. Gördüğünüz gibi iki slot birbirinden farklı. PCI 16X slot, AGP 8X slotundan daha uzun. Aynı şekilde ekran kartlarının slota giriş yaptığı ayakları da daha uzundur.

Şimdi iki slota daha yakından bakarak slotlar arasında farkı tam olarak görelim.

AGP 8X - PCI 16X
İki slot arasındaki farkı anladıysak o zaman monte işlemine geçelim.

Ekran kartının anakarta yerleştirilmesi.

Ekran Kartı Nasıl Bağlanır?

Yukarıdaki resmi incelediğimizde montajın zor olmadığını görebiliriz. Ekran kartını AGP veya PCI slotuna tam oturacak şekilde yerleştiriyoruz. Ekran kartının üzerine birazcık baskı uygulayarak tam olarak oturmasını sağlıyoruz.

Slotun en sonunda bulunan sabitleme aparatının ekran kartını sabitlediğinden emin olmalısınız.

Ekran kartı sabitleme

Yukarıda, kırmızı okla gösterdiğim aparat, ekran kartının sabitlenmesine yaramaktadır. Bu apartın şekli farklılık gösterse de, yaptıkları iş hepsinde aynıdır. Ekran kartının ayağının bu apart tarafından sıkıştırıldığına emin olun.

Ekran Kartı Nasıl Bağlanır?

Ekran kartını tam olarak oturttuktan sonra şekil 2’de gösterildiği gibi kasaya sabitleyiniz. Bu işlem bazı kasalarda vida ile, bazı kasalarda yukarıda gördüğünüz gibi sabitleme koluyla yapılmaktadır.

Bazı ekran kartlarına güç kablosu da bağlanmaktadır. Eğer ekran kartınızın üzerinde güç soketi varsa, güç kaynağının üzerinde bulunan güç kablosunu bu sokete takınız.

Aşağıdaki gibi;

Ekran kartı güç soketi

a) Ekran kartınızda buluna güç soketi
b) Güç kaynağınızda bulunan güç kablosu
c) Bağlantının nasıl yapıldığı

Not: Ekran kartlarının bazılarında iki adet güç soketi, bazılarında bir adet güç soketi bulunmaktadır. Resimde iki adet güç soketi bulunmaktadır. Sizin ekran kartınızda bir adet varsa kafanız karışmasın. Bir adet varsa, bir adet bağlantı yapacaksınız.

Son olarak ekran kartımızın düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edelim. Kasanızda bulunan power tuşuna basarak bilgisayarınızı çalıştırın. Bilgisayarınızdan “dik dik dik” gibi sesler gelirse hemen kasanızın güç kablosunu çıkarınız. Bu uyarı, ekran kartının bozuk olduğunu veya doğru takılmadığını göstermektedir. Bilgisayarınız normal olarak açıldıysa, bu işi başardınız demektir.

Biraz cesaretle ile bu işi yapabileceğinize eminim. Şimdiden hepinize kolay gelsin.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/34371d1366839321-ekran-karti-nasil-takilir2.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/34371d1366839321-ekran-karti-nasil-takilir2-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiEkran KartıBilgisayar kullanıcılarının karşılaştığı sorunlardan biri de 'ekran kartı' değişimi işlemidir. Birçok kullanıcı bu işlemin nasıl yapıldığını bilmemektedir. Ekran kartı bozulduğunda veya değiştirilmek istendiğinde teknik servise gidilmek zorunda kalınır. Tabi ki bu işlem için bir miktar ücret de ödenmek zorunda kalınır. Aslında zor gibi görünen bu işlemi evde kendiniz yapabilirsiniz. Sahip olacağınız...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...