Chevrolet Cruze Nasıl Bir Araba?2009 yılında Türkiye pazarına giriş yapan Chevrolet Cruze, karizmatik görünüşü ve insana güven veren ağır duruşuyla hemenhemen herkesin dikkatini çekmeyi başardı.Bütün gözleri üzerine çekmeyi başarabilen bu otomobil, 35.000 liralık cüzi fiyatıyla otomobil dünyasında büyük bir şaşkınlık yarattı.

“Hem bu kadar güzel bir otomobil olacak hem de bu kadar ucuz olacak… Kesin bir çapanoğlu çıkar bu işin altından” dedirtmeyi başaran bu otomobil, kendi segmentinde bulunan araçlardan en az 10.000 lira ucuz olmasından dolayı birçok insanda şüphe uyandırdı. Peki, nasıl bir otomobildi bu Chevrolet Cruze?

Chevrolet Cruze, Chevrolet firmasının Türkiye pazarına giriş yapabilmesini sağlamak amacı ile üretilmiş ve piyasaya fiyatının 5.000 ila 10.000 TL altına satılmış bir otomobildir. 2009 yılında Cruze piyasaya çıkana kadar, yollarda Chevrolet marka otomobil görüyor muydunuz?

Gerçekten de Cruze piyasaya çıktıktan sonra Chevrolet markası bilinen ve tutulan bir marka haline geldi. O kadar fazla Cruze satıldı ki, hemen hemen her sokakta park halinde bir Chevrolet Cruze görebilir bir duruma geldik.

Peki, bu araba nasıl bir araba?

Cruze, harika iç ve dış tasarıma sahip bir otomobildir. Bu aracı sürerken zevk almamanız imkânsız. Çok iyi bir sürücü konsoluna sahip. Direksiyonun başına geçtiğinizde sanki yarışa katılacakmış gibi hissediyorsunuz. Benzer duyguları Honda Civic 2007 eski kasa sahipleri de bolca yaşamaktadırlar. Chevrolet Cruze, sadece tasarım ve konfor yönünden güçlü bir araç değil. Cruze’da bir aracın sahip olabileceği hemen hemen bütün güvenlik sistemleri mevcut. Aracın kapı içlerinde bulunan çelik levhalardan tutun, abs, ebd, esp ve 8 hava yastığı ile kendisine sonsuz bir güven duyuyorsunuz. Cruze, kendi segmentinde bulunan otomobillere göre daha alçaktır, hatta yere en yakın araçlardan biridir. Ve oldukça ağır bir araçtır. En önemli özelliklerinden biri yol zamk gibi yapışmasıdır. İddia ediyorum, aynı segment otomobiller içinde virajları Cruze’dan daha hızlı ve güvenli bir şekilde geçebilecek bir araç yoktur. Aracın hız kadranı max 220 km/s göstermektedir ve bu araç 220 km/s hıza zorlanmadan ulaşabilmektedir.

Chevrolet Cruze Nasıl Bir Araba?

Evet, şimdi can alıcı soruya geldik. Chevrolet Cruze’un yakıt tüketimi ne kadar?

Chevrolet Cruze, bu günün benzin fiyatına göre kilometrede 38-40 kuruş arası yakıt tüketmektedir. Yani, 100 km’lik bir mesafede 8 litre yakıt tüketimi olmaktadır. Bu rakam bu sınıf için çok olmamakla birlikte, Türkiye şartlarında yüksek bir rakamdır.

Peki, bu aracın kötü yönleri yok mu?

Chevrolet Cruze, iyi yönleri ile öne çıktığı kadar kötü yönleriyle de öne çıkan bir otomobildir. Otomobildeki ilk sıkıntı, aracın motor gücüne göre ağırlığının çok fazla olmasıdır. Kısaca, aracın motoru kasaya yetmemektedir. Bu da aracın çok fazla yakıt tüketmesine neden olmaktadır. Bu durumun devamı olarak, araç seri değildir. Sollama yapmayı seven kişilerin uzak durması gereken bir otomobildir, Cruze. Çok yüksek devirlerde kullandığınızda bu sorunu aşabiliyorsunuz ama bu seferde yakıt sorunu ortaya çıkmaktadır.

Bu sorundan dolayı Chevrolet firması, Cruze’larda motor güçlendirme yoluna gitti. 113 beygir gücündeki Cruze’lar, 2011 yılından sonra 125 beygir olarak üretildiler. Fakat bu da sorunu çözmedi. En sonunda Chevrolet firması bu durumu kabullendi ve Chevrolet Cruze 2.0 dizel versiyonlarını üreterek, bu aracın hakkı olan gücü bu araca teslim etti.

Bu otomobil çok narindir, düz ve düzgün yollar istemektedir. Türkiye’mizde de bu tür yolları bulmak çok zor olduğundan, Cruze sahipleri 2.senenin sonunda araçtan gelen sesler yüzünden sıkıntı yaşamaktadırlar. Gerçi bu sorun hemen hemen bütün araçlarda bulunmaktadır.

Chevrolet Cruze, iç ve dış tasarım olarak en çok Opel İnsignia’ya benzemektedir. Hatta benzemeyi bırakın birçok parçası aynıdır. Chevrolet Cruze için İnsignia’nın daha ucuz versiyonu diyebilirsiniz.

Chevrolet Cruze İç Tasarım

Araçla birlikte gelen lastiklerin çok kalitesiz olması başka bir can sıkıcı noktadır. 3. seneyi zor çıkaran bu lastiklerin Cruze’un performansını düşürdüğüne inanmaktayım. Chevrolet Cruze’un kapı işçiliği de pek iyi değildir. Kısa süre içinde arka kapılardan açıp kapamalar sırasında sesler gelmeye başlamaktadır. Yağlamak kısa süreliğine sorunu çözse de kalıcı çözüm bulunamamaktadır. Ön konsol plastik malzemesi sıcaklardan çok çabuk etkilenmektedir. Direksiyon ve vitesi çok karizmatik olmakta birlikte birkaç sene içinde deforme olmaya başlamaktadır. Cruze’un en tatsız yanlarından biri de budur.

Bu otomobili almak isteyenler için fiyat bilgileri de verelim. Bu otomobilin ikinci elleri, aracın durumuna göre 26.000 – 35.000 TL arası değişmektedir. Sıfır alacaksanız en az 40.000 TL’yi gözden çıkarmanız gerekmektedir.

Renk olarak siyah veya bordoyu öneriyorum. Bu iki renkte aracı harika gösteriyor.

Cruze’la ilgili aklıma gelen hemen hemen her şeyi yazdım. Sonuç olarak şunu rahat rahat söyleyebilirim ki, Chevrolet Cruze parasının hakkını fazlası ile veren bir otomobildir.

Hızı ve yüksek performansı çok arayan biri değilseniz, gönül rahatlığı ile bu aracı alabilirsiniz.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/34874d1373937890-chevrolet-cruze-1-.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/34874d1373937890-chevrolet-cruze-1--150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiChevrolet Cruze2009 yılında Türkiye pazarına giriş yapan Chevrolet Cruze, karizmatik görünüşü ve insana güven veren ağır duruşuyla hemenhemen herkesin dikkatini çekmeyi başardı.Bütün gözleri üzerine çekmeyi başarabilen bu otomobil, 35.000 liralık cüzi fiyatıyla otomobil dünyasında büyük bir şaşkınlık yarattı. “Hem bu kadar güzel bir otomobil olacak hem de bu kadar ucuz olacak… Kesin...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...