Apple iOS 7.1 güncellemesi ile teknoloji dünyası yeni yenilikle tanışmış oldu. Bu yeniliğin adı CarPlay teknolojisi. Apple’ın ürünleri kullanan kişiler yeni iOS güncellemesini yükleyerek bu yeniliği kullanmaya başlayabilirler demeyi çok isterdim fakat bu teknolojik yeniliği kullanmak o kadar da kolay değil. Bu yeniliği kullanabilmeniz için CarPlay teknolojisini destekleyen bir otomobile sahip olmanız gerekmektedir. 

Bu teknoloji her ne kadar yeni de olsa, alt yapısı yıllar önce hazırlanmış ve kullanıma sunulmuştu. CarPlay teknolojisi, şuan otomobillerimizde aktif olarak kullandığımız Bluetooth teknolojisini gelişmiş versiyonudur. Bildiğiniz gibi  Bluetooth teknolojisi olan otomobillere telefonunuzu tanıtabiliyor ve telefonunuzun bazı özelliklerini otomobiliniz üzerinden kullanabiliyorsunuz. Otomobili kullanırken gelen telefon aramalarına telefonunuza hiç dokunmadan cevap verebilmek, mesajları okumak, telefonunuzda ki müzikleri dinleyebilmek birçok kişinin hayatını oldukça kolaylaştırmıştı. İşte bu teknoloji Apple tarafından geliştirildi ve CarPlay teknolojisi olarak kullanıma sunuldu. 

Apple CarPlay

CarPlay teknolojisi, Apple cihazınız ile otomobilinizin hemen hemen bütün konfor özelliklerini birleştiren bir teknoloji olarak karşımıza çıktı. Yukarıda gördüğünüz videoda gördüğünüz gibi, telefonunuzu kullanarak otomobiliniz bir çok özelliğini telefonunuz üzerinden dokunmatik ve sesle kontrol edebiliyorsunuz. Bildiğim kadarıyla şuan hali hazırda bu teknolojiyi destekleyen tek otomobili Volvo firması üretti. Şuan bizlere çok uzak gibi görünen bu teknolojinin çok geçmeden birçok otomobil firması tarafından kullanılacağını düşünüyorum.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/03/Apple-CarPlay.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/03/Apple-CarPlay-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiCarPlay Ne Demek?Apple iOS 7.1 güncellemesi ile teknoloji dünyası yeni yenilikle tanışmış oldu. Bu yeniliğin adı CarPlay teknolojisi. Apple'ın ürünleri kullanan kişiler yeni iOS güncellemesini yükleyerek bu yeniliği kullanmaya başlayabilirler demeyi çok isterdim fakat bu teknolojik yeniliği kullanmak o kadar da kolay değil. Bu yeniliği kullanabilmeniz için CarPlay teknolojisini destekleyen bir...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...