Bilgisayarı Uçuran Solid State Disk (SSD) Teknolojisi 1Bilgisayar dünyası baş döndüren bir hızla gelişmeye devam ediyor. Kısa sürede içinde hard diskler hariç, bütün bilgisayar donanımları büyük teknolojik gelişmeler gösterdi. 

İşlemcilerin çekirdek sayıları 16’ya yükseldi, ram teknolojisinde DDR3 ile tanıştık. Ekran kartı teknolojisinde 256 bit mecburi hale geldi.

Fakat bu kadar gelişmeye rağmen bilgisayarlarımızın hızı aynı oranda artmadı. İyi bir bilgisayar kullanıcısı teknolojik gelişimlerle, bilgisayar hızının paralel gitmediğini rahat bir şekilde görmektedir.

Bu durumun en büyük nedeni ise hard disklerin okuma/yazma hızlarının yavaş olmasıdır. Sata teknolojisi sayesinde hard disklerin anakart bağlantı hızları artmış olsa da, hard disklerin hızları düşük olduğundan bir türlü hızlı, takılmayan ve donmayan bilgisayarlarla tanışamadık.

SATA bağlantı teknolojisi bilgisayar dünyasını çok heyecanlandırmıştı. Bu teknoloji, hard disklerin hantallığından kurtuluş yolu olarak göründü.

İşlemci ve ram arasındaki bilgi transfer hızları 1000 MB/saniye’yi geçerken, Ata hard disklerin 150 MB/saniye hızı geçememesi, bilgisayar dünyasındaki bütün gelişmeleri boşa çıkarıyordu. Ne kadar pahalı sistem kurarsanız kurun, bilgisayarda şişme, kasılma ve donma sorunları ile karşı karşıya kalıyorduk.

SATA 2 bağlantı teknolojisi yüksek hızlı veri transferine izin verse de, hard disk teknolojisi yüksek hızlara izin vermiyordu.

Kısa süre önce Samsung firmasının piyasaya sunduğu Solid State Disk (SSD) teknolojisi bu durumu değiştirdi. Yüksek yazma ve okuma hızlarına sahip bu diskler, birkaç yıl içinde bilgisayar sektöründe köklü değişikliklere neden olacak. Şuan piyasada 4-5 firma tarafından satılan Solid State Disk’ler, Sata 2 ve Sata 3 veri yolu teknolojilerini kullanıyor.

SATA 2 için ortalama 280 MB/s okuma, 270 MB/s yazma hızını destekliyor.
SATA 3 için bu değerler 555 MB/s okuma, 525 MB/s yazma hızlarına çıkıyor.

Şuan kullanılan disk ve bağlantı teknolojisi ile görebileceğiniz maksimum hız 150 MB/s dir. Bu rakamı görmekte imkânsızdır. Bu rakam teorikte görebileceğiniz hızdır.

Gerçek değerleri göstermek ve daha iyi kıyaslama yapabilmek için, şuan evlerimizde kullandığımız bilgisayarların özelliklerine sahip bir bilgisayarda yazma hızı testi yapalım.

Sistem özellikleri

Hard disk: Sata 7200 rpm 250 GB,
İşlemci: İntel Q8200 Quad Core 2 işlemci
Ram: 2 Gb DDR2

Bilgisayarı Uçuran Solid State Disk (SSD) Teknolojisi 2

Sistemin yazma hızını yukarıdaki resimden görebilirsiniz. D sürücüsünden C sürücüsüne kopyalanan bir dosyanın, diske tekrar yazma hızı 45,1 MB/saniye.

Ayı dosyayı, aynı sistem özellikleri ile SATA 2 + Solid State Disk ile, 250-270 MB/saniye hızla yazabilirsiniz.

Anakartınız SATA 3’ü destekliyorsa bu hız 500-550 MB/saniye çıkacaktır.

Bu rakamlara göre bilgisayarınız en az 10 kat hızlanacaktır.

Çıktığı ilk zamanlarda çok pahalı olan bu teknoloji, şimdilerde ucuzladı ve evlere girmeye başladı. Fiyatlar 200 TL – 1500 TL arası değişiyor.

60GB Ultra SATA 2.0 SSD ( Okuma 280MB – Yazma 270MB) özelliklerine sahip Solid State Disk’i 200 TL’ye alabilirsiniz. Bilgisayarınızın çalışma hınıza inanamayacaksınız.

Şuan kullanılan anakartların çoğunda SATA 2 teknolojisi mevcut. SATA 3 teknolojisi 2009-2010 yılında piyasa çıktığı için mevcut anakartınızın SATA 3 desteği olmayabilir. Öğrenmek için anakartın kitapçığından veya internetten anakartınızın özelliklerine bakabilirisiniz.

Solid State Disk teknolojisinin bilgisayarınızı ne kadar hızlandırdığını görebilmek istiyorsanız aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

İyi özelliklere sahip masa üstü bir bilgisayarda, sistemin açılması 50-60 saniye sürmektedir. Açılışa program koyarsanız bu rakamlar artar. Windows açıldığında otomatik olarak şu programları çalıştır derseniz, bu süre 2-4 dakikaları bulabilir.

Orta halli bir diz üstü bilgisayara Solid State Disk takılmış. Sistemin açılışına da birçok program atılmış. Duruma birlikte bakalım.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/26975d1326706042-ssd-nedir.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/26975d1326706042-ssd-nedir-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiİncelemeler,Solid State DiskBilgisayar dünyası baş döndüren bir hızla gelişmeye devam ediyor. Kısa sürede içinde hard diskler hariç, bütün bilgisayar donanımları büyük teknolojik gelişmeler gösterdi.  İşlemcilerin çekirdek sayıları 16'ya yükseldi, ram teknolojisinde DDR3 ile tanıştık. Ekran kartı teknolojisinde 256 bit mecburi hale geldi. Fakat bu kadar gelişmeye rağmen bilgisayarlarımızın hızı aynı oranda artmadı. İyi bir bilgisayar...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...