Bu yazımda firması olan ama firmasına ait web sitesi olmayan kişiler için en az masrafla, en kolay şekilde nasıl web sitesi sahibi olunur onu anlatmaya çalışacağım. İnternet çağını yaşadığımız şu dönemde hangi işe yaparsanız yapın mutlaka web sitesine ihtiyaç duyuyorsunuz. Web sitesi artık olmazsa olmazlardan. Artık insanlar her şeyi internet üzerinden aramaya ve bulmaya başladılar. Bir web siteniz yoksa kimsenin sizden haberi olmuyor. İşinizi ne kadar iyi yaparsanız yapın eğer reklamınızı yapıp işinizi tanıtamıyorsanız başarıya ulaşamıyorsunuz. Bundan dolayı web sitenizi mutlaka yapmanız gerekmekte. Eğer yeterince ekonomik güce sahipseniz profesyonel bir firma ile çalışıp kaliteli bir web sitesi yaptırmak en iyi seçim. Ama ekonomik olarak bu işe hazır değilseniz ve web sitesi ihtiyacınız ertelenemeyecek bir duruma geldiyse; sizi bir süre idare edebilecek, bilmiyorum belki de çok uzun süre idare edebilecek bir çözümle sizi tanıştırmak istiyorum. Çözümün adı Wix. Bu firma uzun süredir kullanıcılarına hızlı ve ucuz web sitesi çözümlerini sunuyor. Birkaç yıldır da Türkiye piyasasına girdiler. Kurdukları alt yapı sayesinde bu işleri hiç bilmeyen kişileri bile web sitesi sahibi yaptırıyorlar. Çok ciddi söylüyorum; birkaç saatinizi ayırarak ve hiç ücret ödemeden çok güzel bir web sitesine sahip olabilirsiniz.

İsterseniz kendi domaininizi (site ismini) alıp yaptığınız bu siteyi buraya bağlayabilir, isterseniz Wix’in verdiği domaini (site ismi) kullanabilirsiniz. Kendi domaininizi alırsanız sitenizin erişimi www.ucuzizmirnakliye.com gibi olur. Yok Wix’in verdiğimi domaini kullanırsanız sitenizin ismi www.ucuzizmirnakliye.wixsite.com gibi olur. Yani ismin sonuna ufak bir ek alır. Fakat bunu istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Burada önemli olan sitenizi tasarlamak ve kullanıma sunmak. Site isminizi daha sonra da değiştirebilirsiniz. Domain dediğimiz yıllığı 8-10 dolar olan bir şey. Yani herhangi bir domain firmasından firmanıza uygun bir domaini birkaç dakika içinde alıp Wix sitenizde kullanabilirsiniz.

Domain işinizi size bırakarak Wix ile web sitenizi nasıl yapacaksınız ona geçiyorum. İlk olarak Wix’in web sitesine giriş yaparak kayıt olmanız gerekiyor. Facebook adresinizi üzerinden bile kayıt olabilirsiniz.

Wix’in çalışma yapısı şu şekildedir: Wix kayıt olduğunuzda sizi direk tasarım sayfasına yönlendirir. Wix’in kategorilere ayırdığı yüzlerce taslaktan istediğinizi seçip işlemlere başlıyorsunuz. Her iş dalına ait taslakların olduğu seçim sayfasından kendinize uygun taslağı seçtiğinizde tasarım işlemi başlıyor. Size hazır web sitesini sunuyor ve sitenin her yerini değiştirme imkanı tanıyor. Siz sadece değiştirmek istediğiniz yazının veya resmin üzerine tıklıyorsunuz ve düzenleme penceresi açılıyor. Sizde istediğiniz gibi düzenliyorsunuz. İşiniz bittiğinde kaydet diyorsunuz ve siteniz yayınlanmaya başlıyor. 

Hadi Bedava Sitemizi Kurmaya Başlayalım…

 

1- Bu sayfadan kayıt olun.

Bedava Site Nasıl Kurulur? 1

Bu sayfadan kayıt oluyorsunuz. İster email adresiniz ile isterseniz facebook veya google hesabınız üzerinden kayıt olun.

Bedava Site Nasıl Kurulur? 2

Bu sayfadan solda bulunan menüden iş alanınıza göre bir taslak seçin.

Ben örnek olarak nakliye firması için taslak seçtim.

Bedava Site Nasıl Kurulur? 3
Taslağın üst kısmı

Taslak sitenin üst kısmı ve menüler bu şekilde.

Bedava Site Nasıl Kurulur? 4
Hakkımızda sayfası

Menülerin İngilizce olması sizi korkutmasın. Birazdan hepsini Türkçeye çevireceğiz.

Bedava Site Nasıl Kurulur? 5
Hizmetler ve ekimizin sayfası

Hizmetlerin ve ekibin tanımlandığı sayfa.

Bedava Site Nasıl Kurulur? 6
Fiyatlandırmanın olduğu sayfa

Bu sayfa da hizmetlerin ve fiyatların olduğu sayfa. 

Buraya kadar taslağımızı inceledik ve gördük. Şimdi taslağımızı değiştirmeye başladım.

Bedava Site Nasıl Kurulur? 7
Menü kısmını değiştirelim

İlk olarak menüden başlayalım. Menünün üzerine çift tıkladığınızda yukarıda ki gibi mavi bir sayfa açılacaktır. Her sekmenin üzerine çift tıklayın ve açılan düzenleme sayfasından menü sekmelerinizin isimleri değiştirin. Home –> Ana sayfa,  About —-> Hakkımızda gibi…

Menü işi bitince sayfanın üst kısmından değiştirmeye devam edelim.

Bedava Site Nasıl Kurulur? 8
Logo ve yazıları değiştirelim

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi her objenin üzerine tıklayarak düzenleme panelini açabilir ve yazıları değiştirebilirsiniz.

Bedava Site Nasıl Kurulur? 9
Sayfa şekillenmeye başladı

Gördüğünüz gibi sayfamız Türkçeleşmeye başladı. Devam edelim…

Bedava Site Nasıl Kurulur? 10
İletişim kısmını Türkçeleştirdim

İletişim ve çalışma alanlarımız bölümünü de değiştirdim.

Bedava Site Nasıl Kurulur? 11
Ana sayfa bitmek üzere

 

Ana sayfamız yukarıda gördüğünüz gibi iyiden iyiye Türkçeleşti. Devam edelim…

Türkçeleştirme ve ayar işleriniz bittiğinde sayfanın sağ üst köşesinde bulunan kaydet tuşuna basın.

Bedava Site Nasıl Kurulur? 12
Web sitemiz Bitti

Kaydet tuşuna bastığınızda yukarıda ki pencere açılacak. Yazının başında dediğim gibi sayfayı kendi domaininiz altında da yayımlayabilirsiniz, Wix’in verdiği domain ile de yayımlayabilirsiniz. Bu bölümü daha sonra da değiştirebilirsiniz. 

Artık siteniz yayına hazır. Unutmayın sitenizi istediğiniz zaman aynı şekilde değiştirebilirsiniz. Bu değişiklikler tek seferlik değil. 

Ben örnek olarak bir nakliye teması seçtim. Siz istediğiniz temayı seçip sitenizi yapabilirsiniz. Seçtiğiniz tema ne olursa olsun bu şekilde yapacaksınız. Takıldığınız yerleri yorum yaparak sorabilirsiniz.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2017/06/4-min.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2017/06/4-min-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiBu yazımda firması olan ama firmasına ait web sitesi olmayan kişiler için en az masrafla, en kolay şekilde nasıl web sitesi sahibi olunur onu anlatmaya çalışacağım. İnternet çağını yaşadığımız şu dönemde hangi işe yaparsanız yapın mutlaka web sitesine ihtiyaç duyuyorsunuz. Web sitesi artık olmazsa olmazlardan. Artık insanlar her şeyi...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...