Bu yazımdan hepimizin korkulu rüyası olan bad sektörlerden bahsedeceğim. Hepimizin bildiği gibi harddisklerin baş düşmanı bad sektörler hiç ummadık bir anda ortaya çıkıyorlar ve çoğu zaman bilgisayarı kullanılmaz hale getiriyorlar. Peki bad sektör arızasının bir çözümü yok mu ? Elbette var. Bad sektör sorunu ile karşı karşıya kaldıysanız sizler için çok etkili bir çözüm yolu hazırladım. Hadi başlayalım…

Bad sektörler ortaya çıkardığı maddi zararın yanında çok değerli verilerimizi de tehlikeye atarlar. Harddiskin yapısı meydana gelen bu sorun işletim sisteminin sürekli mavi ekran hataları vermesi ve harddiski okuma yazma değerlerinin düşmesiyle kendilerini belli etmeye başlarlar. Böyle bir durumdan şüphelendiğinizde internetten bulacağınız programlarla diskinizi taratıp harddiskinizde bad sektör olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Bad Sektör Tarama ve Onarma Programı 1

Bad Sektör Nedir?

Yanda gördüğünüz şekilde bir harddiskin iç yapısını göstermektedir. Her disk yüzeyi bu şekilde izlerden ve sektörlerden oluşmaktadır. Verilen bu sektörlerin üzerine belirli bir sistematiğe göre yazılırlar. Bu sektörlerin kullanılamaz hale gelmesine olayına bad sektör denmektedir. Özellikle işletim sisteminizin yazılı olduğu kısımlarda oluşan bad sektörler büyük problemlere neden olmaktadır.

Teknik açıdan bad sektörlerin nedir, nasıl oluşur girmek istemiyorum. Fakat bad sektörlerin fiziksel sorunlar olduğunu bilmeniz ve fiziksel sepetlerden dolayı oluştuklarını bilmeniz gerekmektedir.

Harddiskinizde oluşan nem, yüksek sıcaklık, üretim hataları ve darbeler bad sektör oluşumunda başlıca nedenlerdir. Özellikle çalışır durumda ki bilgisayarın hareket ettirilmesi bad sektörün başlıca nedenidir.

Yazımın başında dediğim gibi bad sektörler fiziksel arızalardır. Bundan dolayı yazılım aracılığı ile tamir edilmezler. Fakat bad sektör olarak işaretlenip kullanımdan kaldırılabilirler. Bu bad sektör oluşmuş disklerin kullanılmaya devam edilebilmesi için yeterli bir çözümdür.

Örnek vermek gerekirse 100 GB bir harddiskte 1 GB bölümünde bad sektör olduğunu düşünelim. Bu bir 1 GB bölümü bad sektör olarak işaretleyip kullanım dışı bırakırsak 99 GB’lık sağlam güzel bir harddiskimiz olur. Bence çok geçerli bir onarım şeklidir.

Bu işlem için daha önce kullandığım ve birçok kişiden de olumlu yorumlar duyduğum Hdd Regenerator programını tavsiye diyorum. Bu program hem kullanımı çok kolay hem de boyut olarak çok küçük bir programdır. Yaklaşık 4 MB büyüklüğünde ve işini çok iyi yapan bir programdır.

Programı kullanabilmek için bir adet boot açılış diskine veya cdsine ihtiyacınız olaşacak. Bundan dolayı işleme başlamadan önce bir boş bellek veya cd bulundurmanız gerekiyor.

Hdd Regenerator Nasıl Kullanılır?

Programı kurup çalıştırdığınızda şu ekran ile karşılaşacaksınız.

Bad Sektör Tarama ve Onarma Programı 2

Bellek veya boş cd nizi bilgisayarınıza takın ve yukarıda ki iki seçenekten birini seçin. Boot açılış diskiniz oluşturulacak. İşlem bittiğinde bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bilgisayarınızın boot açılış diskinden başlayabilmesi için bios ayarlarından first device ayarından açılış diski olarak hazırladığınız bu diski göstermeniz gerekmektedir.

Bilgisayarınız bu disk üzerinden açıldığında şu ekran ile karşılaşacaksınız.

Bad Sektör Tarama ve Onarma Programı 3

Onarım yapacağınız diski seçin ve enter tuşuna basın. (örnek : 2)

Daha sonra şu ekran gelecek

Bad Sektör Tarama ve Onarma Programı 4

Bu ekran 2. seçeneği seçiniz. Bu seçenek sektör taraması yapacak ve onarım işlemini gerçekleştirecek.

Sonraki ekranda

Bad Sektör Tarama ve Onarma Programı 5

1. seçeneği seçin. Bu seçenek bad sektör bulduğunda onaracak seçenektir.

Daha sonraki ekranda

Bad Sektör Tarama ve Onarma Programı 6

Bad sektörün yerini biliyorsanız 3. seçenek, bilmiyorsanız 1. seçenek ile devam edin. 1. seçenek taramayı baştan başlatacaktır.

Tarama işlemi başladığında ekranınızda şu görüntü olacaktır.

Bad Sektör Tarama ve Onarma Programı 7

Sol alt taraftan durumu takip edebilirsiniz. Bulunan ve tamir edilen bad sektör sayıları burada yazmaktadır.

İşlem bittiğinde belleği çıkarın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Umarım tüm bad sektörler tamir edilmiş olur. Hepinize kolay gelsin.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2019/02/Bad-Sektör-Onarım-hdd-regenerator-5.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2019/02/Bad-Sektör-Onarım-hdd-regenerator-5-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojibad sector nedir,bad sector onarma kesin çözüm,bad sector tarama programı,harddisk onarma,hdd regenerator kullanımıBu yazımdan hepimizin korkulu rüyası olan bad sektörlerden bahsedeceğim. Hepimizin bildiği gibi harddisklerin baş düşmanı bad sektörler hiç ummadık bir anda ortaya çıkıyorlar ve çoğu zaman bilgisayarı kullanılmaz hale getiriyorlar. Peki bad sektör arızasının bir çözümü yok mu ? Elbette var. Bad sektör sorunu ile karşı karşıya kaldıysanız sizler...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...