Ana Menü

Soft Aurasma Nedir, Nasıl Kullanılır?

Aurasma Nedir?

Bugün size son zamanlarda çok popüler olan zaman ilerledikçe de daha da popüler olacağına inandığım bir uygulama hakkında bilgi vereceğim. Uygulamanın adı Aurasma. Uygulama ilk bakışta karışık gibi görünen ama mantığını anladığınızda hem çok eğleneceğiniz hem de çok işinize yarayacak oldukça basit bir uygulamadır.

Uygulamanın mantığı şu:

Bu uygulama ile herhangi bir resme herhangi bir görüntüyü bağlayabiliyorsunuz. Yani bir resim ile bir görüntüyü ilişkilendirebiliyorsunuz. Peki bu ne işe yaracak? Eğer bir tanıtım yapacaksınız veya sevdiğiniz bir insana hoş bir sürpriz yapmak istiyorsanız bu uygulamayı kullanabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse; diyelim ki bir mağazanız veya bir serginiz var. Mağazanızı gezen insanların ürünler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını istiyorsunuz. Bu uygulamayı kullanarak her ürününüzü o ürünle ilgili bir video ile ilişkilendirebilirsiniz. Kullanıcılar telefonları aracılığı ile ürünü okuttukların da ekranlarında otomatik olarak o ürünle ilişkilendirdiğiniz video açılır. Tabii ki bunun için bu uygulamanın daha popüler olup daha fazla kişi tarafından kullanılması gerekmektedir.

Bu videoda adamın tişörtündeki Miki Mouse fotoğrafı üzerine bir görüntü ilişkilendirilmiş. Uygulamaya tişörtü gösterdiğinizde otomatik olarak resmin üzerinde bir görüntü açılıyor ve çok güzel görünüyor.

Bunların dışında bir sanatçının bir fotoğrafı üzerine bir klibini tanımlayabilirsiniz. Ya da bir şairin fotoğrafının üzerine onun şiirini içeren bir video dosyasını ilişkilendirebilirsiniz. Bu uygulama son dönemlerde öğretmenler tarafından öğrencilere proje dersi olarak da veriliyor. Yani anlayacağınız uygulama önümüzdeki günlerde daha da popüler olacak.

Aurasma Nasıl Kullanılır?

Uygulamayı kullanabilmek için ilk olarak web sitesinden üye olmanız gerekmektedir. Bu adresten giriş yaparak üyelik formunu doldurun. Bunun için bir e-mail hesabına ihtiyacınız var. Eğer e-mail hesabınız yoksa bu linkten nasıl alınacağını öğrenebilirsiniz.

Üyelik işlemi bittikten sonra e-mail hesabınıza gelen aktifleştirme maili ile hesabınızı aktifleştirin ve bu linkten uygulamanın web sitesine giriş yapın.

Uygulamanın arayüzü yukarıda gördüğünüz gibidir.

Sağ üsttü bulunan “Create New Aura” ile yani aura kaydı yapabilirsiniz.

Yukarı menüde bulunan “My Auras” sekmesinden daha önce yaptığınız auralara ulaşabilir, değiştirebilir veya silebilirsiniz.

Yine yukarı menüde bulunan “DISCOVER” sekmesinden yayınlanmış auraları görebilirsiniz.

Create New Aura tıkladığınızda ilk karşılaşacağınız ekran aşağıdaki ekrandır. Bu ekranda sizden auranız için fotoğraf ister. Auranız bittiğinde bu fotoğraf telefon ile okutulduğunda bu fotoğrafa tanımladığınız video açılacaktır.

Fotoğrafınızı seçip save yaptığınızda  aşağıdaki ekran gelecektir.

Ben örnek olarak Sezen Aksu’nun fotoğrafı üzerine bir videosunu tanımlayacağım. Bu ekranda bulunan change tuşuyla fotoğrafı değiştirebilirsiniz. Fotoğrafla işiniz bitti ise sağ üst köşeden Next tuşuna basın.

Gelen bu yeni ekranda + tuşunu kullanarak videonuzu yüklemeniz gerekmektedir. Videoyu isterseniz telefonunuzla siz çekebilir isterseniz hazır videoyu kullanabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi yüklediğim video küçük bir pencerede ekranıma geldi. Şimdi o ekranı resmimin üzerine sürükleyeceğim ve istediğim kadar büyüteceğim.

Video ile işim bitince Next tuşuna tıklıyorum. Son gelen ekranda benden auram için sim istiyor. İsmi giriyorum ve save tuşuna tıklıyorum. Yapma işim bitti. Şimdi telefonuma Aurama uygulamasını indirip denemek kaldı. Hepinize başarılar dilerim. Benden bu kadar.