Futbol taktikleri boşluk yaratmak ve kontrol etmekle ilgilidir. Oyunu doğru bir şekilde analiz etmeye başlamadan önce, bu kilit noktayı hafife almayın.Çünkü futbolun esas olarak topu kontrol etmekle ilgili olduğunu düşünürler ama gerçekler öyle değil.

Alan yaratmanın arkasındaki matematiği tanımlamak için, bu işi en iyi kullanan en mükemmel örneklerin biri ile başlayalım: 2010–11 Barcelona takımı. Bu takımın ortasındaki Lionel Messi vardı, ama etrafında başka parlak oyuncular vardı. Xavi, Andres Iniesta ve Pedro, tüm zamanların en iyi kulüp takımı olanların bir parçasıydı. Messi’nin çalıştığı alanı yaratan bu oyunculardı. Soccermatics’te takımın oyun stilini göstermek için Barcelona ve Panathinaikos arasındaki maçtan aşağıdaki oyuncu pozisyon şemasına bakalım.

Koyu daireler Barcelona oyuncuları, açık daireler ise savunan Panathinaikos oyuncuları:

Atak Futbolunun Geometrisi 1

Oyuncuları birleştiren hatlara Delaunay üçgenlemesi denir. Bu, oyuncuların gördüğü müsait arkadaşına pas atmasına olanak sağlar.Ayrıca bu enstantaneden görebildiğimiz şey Messi’nin, özellikle Iniesta ve Xavi olmak üzere bir pas yapmak için birçok seçeneğin mevcut olmasıdır. Bu özel durumda, geçiş aşağıda gösterilen Xavi’ye gitti.

Atak Futbolunun Geometrisi 2

Voronoi diyagramı olarak bilinen bu şema, Barselona’nın alanı nasıl parsellediğini gösteriyor. Noktalı çizgi, her bir oyuncu için ona en yakın alanları gösterir. Messi, Xavi’ye pas verirken Panathinaikos, iki Barcelona oyuncusu arasında sıkışıp kalır ve parçayı tamamlamasını kolaylaştırır. Bu bize pas yeteneğinin iyi olmasının tek başına yeterli olmadığını ve geometri bilmenin faydalı olacağını gösteriyor.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/09/Atak-Futbol-1.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/09/Atak-Futbol-1-150x150.jpgSefa AslanTeknolojiFutbol taktikleri boşluk yaratmak ve kontrol etmekle ilgilidir. Oyunu doğru bir şekilde analiz etmeye başlamadan önce, bu kilit noktayı hafife almayın.Çünkü futbolun esas olarak topu kontrol etmekle ilgili olduğunu düşünürler ama gerçekler öyle değil. Alan yaratmanın arkasındaki matematiği tanımlamak için, bu işi en iyi kullanan en mükemmel örneklerin biri ile...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...