Bu yazımda Acer laptop kullanıp bios şifresini unutanlar için bilgiler vermek istiyorum ama gelin görün ki bu bilgilerin illegal işler için kullanılmasından da korkuyorum. Zira vereceğim bu bilgilerle bios şifresini sıfırlayabilirsiniz…

Evet çok sık karşılaşılmasa da bios şifresini unutan insanlar oluyor. Bu durumda gerçekten çok can sıkıcı bir durum. Zira bilgisayarınızın biosuna şifre koyar ve unutursanız başınız ağrıyabilir. Bu durum masaüstü bilgisayarlarda çok büyük dert olmasa da bazı laptop modellerinde büyük sıkıntılara sebep olabilir.

Bazı laptop firmalarının laptoplarının bios pillerini sökseniz bile bios sıfırlanmıyor. Bu durumla karşı karşıya kalırsanız bilgisayarınıza format atamazsınız. Bios saat ve tarihiniz yanlış ise düzeltemezsiniz. Yani oldukça kötü bir durum. Acer laptoplarda da dediğim durum söz konusudur. Acer laptobunuza bios şifresi koyar ve unutursanız tam olarak bu durumla karşılaşırsınız. Bios pilini söksenizde biosa giriş yapamazsınız.

Bu sorunu aşmanın birkaç yolu bulunmakta. Anakart üzerinde bulunan bios resetleme jumperını kullanarak bios ayarlarını sıfırlayabilirsiniz fakat bu yol epey bir risklidir. Bu işlemi yapabilmek içinde laptonunzun arka kapağını tamamen sökmeniz gerekmektedir. Yani başlı başına zor bir iştir.

Diğer bir yolda benim anlatıp anlatmamakta kararsız kaldığım yoldur. Bu yolla laptobunuzu hiç sökmeden bios ayarlarını resetleyebilirsiniz. Nasıl yapılacağını kendi Acer laptobunun bios şifresini resetleyecek kişiler için anlatacağım. Yazdıklarımı harfi harfiyen uygularsanız unuttuğunuz bios şifresini kaldırabilirsiniz.

Acer Laptop Bios Şifresini Unuttum, Bios Şifresini Nasıl Sıfırlayabilirim?

Acer laptobunuzun şifresini kaldırmak için üç şeye ihtiyacınız vardır.

  1. Çalışan bir flash bellek
  2. Aşağıda linkini verdiğim dosyalar
  3. HP USB Disk Storage Format Tool uygulamasına.

Şimdi internetten “HP USB Disk Storage Format Tool” uygulamasını indirin ve bilgisayarınıza kurun.

Daha sonra bu linkten gerekli dosyayı indirin ve rardan çıkarın.

Rar Şifresi: delinetciler.net

Çıkan klasörün içinde 1 adet “boot_dos” adında bir klasör ve 1 adet “clnpwd.exe” adından dosya olacak.

Bu dosya ve klasörü görüyorsanız flash belleğinizi bilgisayarınıza takın “HP USB Disk Storage Format Tool” uygulamasını çalıştırın.

Acer Laptop Bios Şifresini Unuttum! Nasıl Kaldırabilirim? 1

Program çalıştığında yukarıda gördüğünüz ayarlara getirin. Dikkat etmeniz gerek kısım “Create a Dos Startup disk” seçtiğinizde “using DOS system files located at” seçeneği aktif olacak. Bu seçeneği seçin ve gözat tuşundan indirdiğiniz klasörünü içinde bulunan “boot_dos” klasörünü seçin. Aşağıdaki gibi…

Acer Laptop Bios Şifresini Unuttum! Nasıl Kaldırabilirim? 2

Son işlem olarak Start tuşuna basın. Sistem açılış belleği hazır. Şimdi “boot_dos” klasörünü ve “clnpwd.exe” belleğin içine kopyalayın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bilgisayarınızın bu bellek üzerinden açılması lazım. Bilgisayarınız başlarken F12 tuşuna basarak boot menüye girin ve başlangıç diski olarak flash belleği seçin.

Eğer boot menüye de giremiyorsanız, laptobunuzun arka kapaklarının birinin altından harddiskiniz bulunmaktadır. Harddiskinizin vidalarını sökerek yuvasından çıkarınız. Bu işlemi yapmayı bilmiyorsanız internet aratarak nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz. Bu işlemi yaparak hardiskinize zarar verebilirsiniz dikkatli olun. Basit bir işlemdir ama ilk yapışınızda zorlanabilirsiniz.

Bilgisayar aşağıdaki gibi dos ortamında açılacaktır.

Acer Laptop Bios Şifresini Unuttum! Nasıl Kaldırabilirim? 3

Bu ekranda clnpwd yazarak enter tuşuna nasın.

Karşınıza şu iki seçenek gelecektir.

Acer Laptop Bios Şifresini Unuttum! Nasıl Kaldırabilirim? 4

2 tuşuna basın ve daha sonra enter tuşuna basın.

Acer Laptop Bios Şifresini Unuttum! Nasıl Kaldırabilirim? 5

Yukarıdaki uyarı çıktıysa işlem bu kadar demektir. Artık biosunuzda bir şifre bulunmamaktadır.

Takıldığınız yerler olursa konu altına yorum yaparak belirtebilirsiniz.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/12/acer-laptop-bios-sifre-resetleme-sifirlama-6.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/12/acer-laptop-bios-sifre-resetleme-sifirlama-6-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiacer aspire 5738 bios password reset,acer aspire bios password removal,acer aspire bios password reset,acer aspire bios şifresini recovery usb,acer aspire e15 bios unlock password,acer laptop bios şifresi kaldırma,acer laptop bios şifresi öğrenmeBu yazımda Acer laptop kullanıp bios şifresini unutanlar için bilgiler vermek istiyorum ama gelin görün ki bu bilgilerin illegal işler için kullanılmasından da korkuyorum. Zira vereceğim bu bilgilerle bios şifresini sıfırlayabilirsiniz... Evet çok sık karşılaşılmasa da bios şifresini unutan insanlar oluyor. Bu durumda gerçekten çok can sıkıcı bir durum. Zira...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...