Bu yazımda Android telefonunuzu nasıl hızlandırabileceğinizi anlatmaya çalışacağım. Telefonunuzda yaşadığınız hız sorununun çözümü yeni bir telefon ihtiyacının önüne geçebilir…

Sıkı bir Android kullanıcısı iseniz mutlaka hız sorunuyla ilgili bir sorun yasamışsınızdır. Eskiye nazaran Android hız sorunu büyük ölçüde çözülmüş olsa hala hız sorunu yaşayan birçok kullanıcı bulunmaktadır.

Android işletim sisteminin en büyük zaafı olan yığılma sorunu bir süre kullanımdan sonra kendini göstermeye başlıyor. İlk zamanlar çok hızlı çalışan android telefonlar bir süre sonra ağırlaşıyor ve kullanım konforunu kaybediyor.

Telefon Neden Yavaşlıyor?

iPhone telefonların Android telefonlara göre en iyi yönü performanslarının zamanla düşmemesidir. Hafıza kullamının artması, yüklenen uygulamalar ve benzeri etkenler Android telefonları iPhone telefonlara göre daha çok etkiliyor. Android telefonlarda performans düşmesi sorunu birkaç yıl öncesinde çok ama çok daha büyük bir sorundu. Google, android işletim sistemindeki bu performans sorunlarını yaptığı güncellemelerle büyük ölçüde çözdü. Şuan yaşanan performans sorunları eskiye nazaran çok daha az.

Fakat yukarıda dediğim gibi hala performans ve hız sorunu yaşayan çok sayıda Android kullanıcısı bulunmaktadır. Bu konuda benim nacizane fikrim performans sorunu yaşayan kişilerin telefonlarını fabrika ayarlarına döndürmesidir. Zira eğer düzenli yedekleme yapıyorsanız telefonu yeniden kurmak hızlandırmaya çalışmaktan daha kolaydır.

Fakat birçok kullanıcı android işletim sisteminin otomatik yedekleme sistemini kullanmadığı için telefonlarını resetlemekten çekiliyorlar. Çünkü yedekleri telefondan almak çok zor ve tehlikeli geliyor. Sizde telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmeden telefonunuzu hızlandırma istiyorsanız yazıyı okumaya devam ediniz.

Telefon Nasıl Hızlandırılır?

Şimdi 7 adımda telefonunuzu nasıl hızlandırabileceğinizi anlatayım. Android telefonları hızlandırabilmek için yapılacak ayarlar gizli tutulan “Geliştirici Seçenekleri” menüsü içindedir. Bundan dolayı hızlandırma ayarlarına geçmeden önce geliştirici seçeneklerini açmanız gerekmektedir. Nasıl yapıldığını bilmiyorsanız şu yazımıza göz atınız. Geliştirici Seçenekleri Nedir, Nasıl Açılır?

Önbelleği Boşaltma

Android telefonlar uygulamaları daha hızlı açabilmek için önbellek kullanırlar. Fakat bir süre sonra hafıza kullanımının da artmasından dolayı önbellek dosyaları yarardan çok zarar olamaya başlarlar. Bundan dolayı önbelleğin zaman zaman boşaltılması gerekmektedir. Telefonunuzun önbelleğini boşaltabilmek için;

Ayarlar -> Hafıza yolunu takip ediniz.

7 Adımda Telefon Hızlandırma 1
Android Önbelleği Boşaltma

Açılan sayfanın altında bulunan “Önbelleklenen veriler” sekmesine tıklayarak telefonunuzun önbelleğini boşaltabilirsiniz. Bu işlemden sonra kullanıma bağlı olarak tekrar önbellek oluşturulacaktır.

4x MSAA’yı Etkinleştirme

7 Adımda Telefon Hızlandırma 2

Geliştirici seçenekleri içinde bulunan bu ayarı aktif hale getirerek görüntü kalitesini artırabilirsiniz.Görüntü işlemcisini daha performanslı çalışmaya zorlayabilirsiniz.

Not: Şarjınızın daha fazla kullanılmasına neden olur.

GPU Görüntülemeyi Zorla

7 Adımda Telefon Hızlandırma 3
Android 2D Görüntü Hızlandırıcı

Yine geliştirici seçeneklerinde bulunan bu ayar ile uygulamalarda 2D görüntü hızlandırıcıyı devreye sokabilirsiniz.

Not: Şarjınızın daha fazla kullanılmasına neden olur.

Animasyonları Kapatma

7 Adımda Telefon Hızlandırma 4
Android Animasyonları Kapatma

Geliştirici seçeneklerinde bulunan animasyon ayarlarından animasyonları kapatarak telefonunuzun performansını artırabilirsiniz. Bu ayar hem telefonunuzun hızını artırır hem de pil ömrünü uzatır.

Arkaplan İşlemlerininin Sayısını Sınırlama

7 Adımda Telefon Hızlandırma 5

Geliştirici seçeneklerinde bulunan bu ayar ile arkaplanda aynı anda çalışabilecek uygulama sayısını sınırlayabilirsiniz. Standart ayarlarda limit yoktur. Fakat siz uygulamaları kapatmak yeri geri plana atarak kullanmayı alışkanlık haline getirmişseniz ki android kullanıcılarının bir çoğu telefonlarını bu şekilde kullanmaktadır, o zaman bu ayarı yapmanızda yarar vardır. Bu ayar hem telefonunuzun işlem hızını arttırır hem de pil ömrünü uzatır.

Kullanmadığınız Uygulamaları Kapatma

Telefonunuza yüklediğiniz veya yükle gelen fakat pek kullanmadığınız uygulamaları pasif hale getirerek kaynak tüketmelerine engel olabilirsiniz. Ayarlar menüsünden Uygulamalar -> Uygulama yöneticisi sekmesine tıklayarak yüklü uygulamaların listesine ulaşabilirsiniz.

7 Adımda Telefon Hızlandırma 6

Bu listede çok nadir kullandığınız fakat kaldırmak istemediğiniz uygulamaları tek tek belirlemelisiniz. Daha sonra yine bu listeden belirlediğiniz uygulamaları tek tek kapatabilirsiniz. Bunun için listeden istediğiniz uygulamayı seçin ve açılan pencereden durmaya zorla tuşuna basın. İstediğiniz zaman yine aynı yöntem ile uygulamayı tekrar devreye alabilirsiniz.

Google Chrome’u Hızlandırma

Telefonunuzda web tarayıcısı olarak Google Chrome’u kullanıyorsanız yapacağınız bu ayar ile hem internet sörf hızınızı arttırabilir hem de veri tasarrufu yapabilirsiniz.

Bu ayarı yapabilmek için Google Chrome’ı açınız ve sağ üst köşede bulunan menüden Ayarlar sekmesine giriş yapınız.

7 Adımda Telefon Hızlandırma 7
Google Chrome Veri Tasarrufu

Açılan menüden “Veri Tasarrufu” sekmesine tıklayın. Aşağıda gördüğünüz sayfa açılacaktır.

7 Adımda Telefon Hızlandırma 8

Veri Tasarrufu ayarını açık duruma getirerek internet gezinti hızını arttırabilirsiniz.

Bu işlemde bittikten sonra telefonunuzu yeniden başlatın ve test edin. Umarım sizin telefonunuzda performans olarak istediğiniz düzeye erişir.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2019/04/Telefon-Hızlandırma-Uygulamaları-Durdurma.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2019/04/Telefon-Hızlandırma-Uygulamaları-Durdurma-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiandroid telefon hızlandırma,Geliştirici Seçenekleri Açma,samsung telefon hızlandırma şifresi,telefon hızlandırıcı,telefon hızlandırma programı,telefon hızlandırma uygulamasıBu yazımda Android telefonunuzu nasıl hızlandırabileceğinizi anlatmaya çalışacağım. Telefonunuzda yaşadığınız hız sorununun çözümü yeni bir telefon ihtiyacının önüne geçebilir... Sıkı bir Android kullanıcısı iseniz mutlaka hız sorunuyla ilgili bir sorun yasamışsınızdır. Eskiye nazaran Android hız sorunu büyük ölçüde çözülmüş olsa hala hız sorunu yaşayan birçok kullanıcı bulunmaktadır. Android işletim sisteminin en...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...