Yaklaşık bir aydan beri sabırsızlıkla beklediğim Nuh: Büyük Tufan filmi bir gün gecikme ile dün İzmir sinemalarında vizyona girdi. Gündüz sinema seyretmeyi sevmediğim için akşam veya gece seanslarından birine giderim diye düşündüm fakat gelin görün ki o kadar fazla talep olmuş ki, gece 12 seansına zorla yer buldum ve filmi izledim. Sabaha karşı 3’te eve girebilmeme rağmen değdiğini düşünüyorum. Uzun süre sonra kalite bir film izlemenin keyfini yaşadım.

Bu filmi heyecan ve sabırsızlık bekliyordum. Hem filmin kaliteli olacağını tahmin ediyordum hem de diğer dinlerde Nuh Peygamber ve tufan olayının nasıl bilindiğini merak ediyordum. Tahminince filmin senaryosu Hristiyanlık ve Yahudiliğin kaynaklarından yararlanılarak hazırlanmış. Bunda dolayı filmi, gerçek bir olayın anlatımı olarak değil de, bir film olarak izlemeyi tercih ettim. Sonucunda İslam Dininin peygamber olarak kabul ettiğin Nuh Peygamberi ve yaşadıklarını izleyecektim. Film çok iyi kurgulanmış ve olaylar çok akla mantığa uygun anlatılmış. Buna rağmen İslam alimlerinin bu filmin izlenmesi konusunda ona vereceklerini düşünmüyorum. Dediğim gibi sadece film olarak seyretme kararı aldım ve öyle de seyrettim.

nuh

Filmde üç büyük ve çok yakından tanıdığımız oyunca baş rollerde. Russell Crowe Nuh peygamberi, Anthony Hopkins büyük baba rolünü, Emma Watson ise Nuh Peygamberin zorunlu olarak evlat edindiği Ila karakterini canlandırıyor. Üçü de rollerinin hakkını fazlasıyla vermişler. Filmde akıcılık harika, oyunculuklar harika, çekim teknikleri harikulade… Unutmadan söyleyeyim, bu harika film 3D.

Bir filmde olabilecek bütün olumlu etkenler bu filmde bir araya gelmiş. Sonuç olarak ortaya 2,5 saat süren ve film arşivlerine rahatça girebilecek olan muhteşem bir sanat eseri çıkmış. Uzun süredir de kaliteli bir yapımda göremediğimiz Russell Crowe için de ödül alabileceği bir film olmuş diyebiliriz. Çocukluğumuzdan beri yarım yamalakta olsa bildiğimiz Nuh Tufanı olayını, her ne kadar biz katılmasak da oldukça güzel ve mantık anlatmışlar.

Nuh Peygamberin “nasıl bu kadar büyük bir gemi yapabildiği” sorusunun da cevabını filmde görmüş oldum. Nuh Peygambere yardım eden gözcüleri, yani geçmişte melek olup da daha sonra Yaradan tarafından ceza verilerek kaya ve ateşten devlere dönüştürülmüş bu varlıkları daha önce hiç duymamıştım. Aslına bakarsanız filmde anlatılanla, bizim bildiğim Nuh Tufanı ve Nuh Peygamber bambaşka. O yüzden filme bakarak “a böyle böyle olmuş, şöyle şöyle olmuş demek” iman için çok ama çok tehlikeli. Bu konuya dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Filmi, film olarak izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. İyi seyirler…

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/04/nuh.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/04/nuh-150x150.jpgFatih ELTUNSinemaYaklaşık bir aydan beri sabırsızlıkla beklediğim Nuh: Büyük Tufan filmi bir gün gecikme ile dün İzmir sinemalarında vizyona girdi. Gündüz sinema seyretmeyi sevmediğim için akşam veya gece seanslarından birine giderim diye düşündüm fakat gelin görün ki o kadar fazla talep olmuş ki, gece 12 seansına zorla yer buldum ve...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...