2013 yılında vizyona giren yönetmenliğini Atalay Taşdiken’in yaptığını Meryem filminin başrollerini Zeynep Çamcı, İsmail Hacıoğlu ve Mustafa  Uzunyılmaz ve Zerrin Sümer oynamaktadır.

Beyazperde’de ciddi eleştirilen almasına rağmen çokça beğeni toplayan bu filmle ilgili uzun zamandır bir şeyler yazmak istiyordum ama bir türlü o zaman gelmiyordu ta ki filmi tekrar izleyene kadar. Filmi sakin kafayla konsantre olarak izlediğimde filmle ciddi anlamda haksızlık ettiğimi fark ettim ve hemen yazmaya koyuldum.

Meryem filmi ciddi ciddi güzel bir filmmiş. İlk izlediğimde alamadığım tadı ikinci seyredişimde aldım. Sanırım ilk seferinde kendimi verememişim. Bir kasabada geçen filmde Anadolu’da sıkça karşılaşılan bir konu ele alınıyor. Bu konuya hepimiz çok ama çok aşınayız. Gönülsüz yapılan bir evlilik sonrası büyük şehre giden damadın kendine başka bir hayat kurması ve gelinin büyük bir umutla damadın kendisini yanına almasını beklemesi Yeşilçam’ın sıkça vurguladığı bir konudur.

Bu konu sıkça işlenmiştir bu zamana kadar. Meryem filminde de aynı konu işlenmekte ama bir farkla. Hem çok ciddi bir farkla. Aslına bakarsanız Meryem filmini beğenmemin en büyük nedeni de bu fark. Çok aşına olduğumun bu konuya rağmen filmde o kadar iyi oyunculuklar var ki, filmi bir çırpıda izleyiverdim. Hiç sıkılmadan…

Tabii bir de çekim ve derinlik olayı. Bu konuda da bir şeyler söylemem gerekiyor. Film bir Anadolu kasabasında geçiyor. Bu film öyle bir çekilmeli öyle bir açıdan bakılmalıydı ki, çok iyi bildiğimiz bu hayatla ilgili gözümüze hiçbir şey çarpmamalıydı. Zira hemen hemen hepimizi köy ve kasaba hayatını biliriz. Bu da yönetmen için çok kolay bir durum değildir. İzleyici bu konuda bu kadar tecrübeli iken yönetmenin mutlaka doğru derinliği yakalaması gerekmektedir. Doğru açılar, doğru renkler  ve arkaplan bu film için çok önemli. Ben çekim kalitesini çok başarılı buldum. 

Bunun yanına bir de çok iyi oyunculuklar gelince fil tam olarak tamamlanmış. Bir filmi seyrediyor gibi değil de sanki gerçek bir hayatı seyrediyormuşsunuz izlenimine kapılıyorsunuz. Ben seyretmeyenler için filmi şiddetle tavsiye ediyorum. 

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/10/meryem_filmi.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/10/meryem_filmi-150x150.jpgFatih ELTUNSinema2013 yılında vizyona giren yönetmenliğini Atalay Taşdiken'in yaptığını Meryem filminin başrollerini Zeynep Çamcı, İsmail Hacıoğlu ve Mustafa  Uzunyılmaz ve Zerrin Sümer oynamaktadır. Beyazperde'de ciddi eleştirilen almasına rağmen çokça beğeni toplayan bu filmle ilgili uzun zamandır bir şeyler yazmak istiyordum ama bir türlü o zaman gelmiyordu ta ki filmi tekrar izleyene...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...