Hepimizin merakla izlediği Muhteşem Yüzyıl dizisi biterken son bölümünde Kösem Sultan adı altında bir tanıtım filmi yayınlandı. Kösem Sultanın hayatının anlatılacağı yeni bir tarihi dizinin ekranlara geleceği izleyicilere bildirildi. Muhteşem Yüzyıl izleyicinin çok dikkatini çektiği ve çok izlenildiği için bu dizininde aynı ilgiyi göreceği düşünülüyor. 

Dünyanın en büyük gücü olan Osmanlı Devletinin güçlü kadınları ve onların yaşamları bu tarihi dizilerin bu kadar ilgi görmesinin nedeni bence. Bir çok tarihçi Muhteşem Yüzyıl adlı diziyi çok eleştirdi, Hürrem Sultan ve diğer sultanların hayatlarının doğru yansıtılmadığı söylendi ama bu izleyicinin ilgisini azaltmadı.

Beren Saat

Kösem Sultan adlı dizinin 1,5 yıl sonra yayınlanacağı ve Kösem Sultan rolünü Beren Saatin oynayacağı söyleniyor. Peki kimdir Kösem Sultan? 

Haseki Mâh-Peyker Kösem Valide Sultan.1590 yılında Yunanistan’da doğmuştur ve gerçek ismi Anastasya ‘dır. 15 yaşında iken cariye olarak  geldiği sarayda I.Ahmed’in hasekisi oldu. Çok zeki ve güçlü bir kadın olan Kösem Sultan bu özellikleri ile hem padişahı hem de çevresini çok etkiledi. 4 şehzade IV. Murad, Süleyman, İbrahim, Kasım ve 2 sultan Ayşe ve Fatmayı doğurdu. 

Kösem Sultan (1)

Hasekisi olduğu I. Ahmed çok dindar ve hünerli bir yönetici idi. I.Ahmed çok titiz bir kişiliğe sahip olduğu için Kösem Sultan siyasete pek karışmadı ve çocukları ile ilgilendi. Dul kaldığında 27 yaşında idi. I.Ahmed’in yerine kardeşi I.Mustafa ve daha sonrasında II.Osman geçti. II.Osman’ın tahta geçmesi ve annesi Valide Sultan Mahfiruz Hadice Sultanında etkisi ile Kösem Sultan gözden düşen sultanların yeri olan eski saraya gönderildi. II.Osman tahttan indirildiğinde yerine tekrar I.Mustafa geçti ama oda tahttan indirilince Kösem Sultan tahta oğlu  IV. Murat’ı çıkarttı. IV. Murat tahta çıktığında 11 yaşındaydı ve Kösem Sultan oğlu adına devleti büyük ölçüde yönetmeye başladı. 

Kösem Sultan (3) IV. Murat ileriki dönemlerde annesinin devlet işleri üzerindeki etkisini azaltmaya çalışsa da kendisini de annesinin etkisinden kurtaramadığı için annesinin fikirlerini önemsemeye devam etti.  IV. Murat iki kardeşini Kasım ve Süleyman’ı iktidar kavgası yüzünden katletti ve Kösem Sultan buna engel olamadı. IV. Murat genç yaşta öldü ve yerine kardeşi I.İbrahim geçti. I.İbrahim’de sürekli öldürülme korkusu yaşıyordu ve psikolojisi bozuktu. 

I. İbrahim’in bu korkuları yenmesi ve çocuk sahibi olması için devletin pek çok yerinden hocalar getirtildi. Bunlardan en ünlüsü Cinci Hoca olarak anılan  Karabaşzade Hüseyin Efendi’ydi. I.İbrahim tahta çıktıktan 2 yıl sonra 3 erkek evladı dünyaya geldi ve hanedanın devamı sağlandı. I.İbrahim bir süre sonra devlet işlerinden elini çekti ve eski saraya gönderilmesini istedi. Bunun üzerine oğlu Şehzade Mehmet padişah olarak tahta çıkarıldı ve Kösem Sultan eski güçlü zamanlarına geri döndü. 

Kösem Sultan’ın Turhan Hatice Sultan ile rekabeti ve çekişmesi hiç bitmedi. Kösem Sultan 2 Eylül 1651’de vefat etti. Osmanlı tarihinin en güçlü kadınlarından opera eserlerine ve tiyatro oyunlarına konu olmuş Kösem Sultanın hayatını kısaca anlatmaya çalıştım. Yayınlanacak dizisini merakla bekliyorum. 

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/09/Kösem-Sultan-1.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/09/Kösem-Sultan-1-150x150.jpgEbru ELTUNSinemaKösem Sultan Dizisi,Kösem Sultan Hayatı,Kösem Sultan Kimdir?Hepimizin merakla izlediği Muhteşem Yüzyıl dizisi biterken son bölümünde Kösem Sultan adı altında bir tanıtım filmi yayınlandı. Kösem Sultanın hayatının anlatılacağı yeni bir tarihi dizinin ekranlara geleceği izleyicilere bildirildi. Muhteşem Yüzyıl izleyicinin çok dikkatini çektiği ve çok izlenildiği için bu dizininde aynı ilgiyi göreceği düşünülüyor.  Dünyanın en büyük gücü olan...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...